Atıksu Arıtma Tesisine teknik gezi düzenlendi

Fırat Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencileri, MASKİ Genel Müdürlüğüne ait Merkez İleri Biyoloji Atıksu Arıtma Tesisine Teknik gezi düzenledi.

Atıksu Arıtma Tesisine teknik gezi düzenlendi Malatya Eğitim

Merkez İleri Biyoloji Atıksu Arıtma Tesisi’nde  Fırat Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencilerine Yapılan gezide, tesis scada odası, giriş ünitesi, terfi merkezi, kum yağ tutucu havuz, BIO-P ve selektör, proses havuzları, son çöktürme havuzları, hakkında bilgiler verildi.

Doç. Dr. Özge HANAY: Derslerimize katkı sağlayacak

   Fırat Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü  öğretim üyesi  Doç. Dr Özge HANAY,  Tesisin işleyişi hakkında bilgiler alan öğrenciler, okulda edindikleri teorik bilgileri yerinde görerek inceleme şansı buldu.  “MASKİ gerçek manada şeffaf bir kurum. Ziyaret talebimizi kısa süre içerisinde cevaplayarak bizi ağırladıkları için öğrencilerim adına çok teşekkür ediyorum. Gezi esnasında incelediğim kadarıyla tesis bildiğimiz arıtma tesislerinden nitelik olarak çok daha fazlası. Ayrıca SCADA sistemiyle suyun tüm değerleri her an takip ediliyor. SCADA sisteminin çalışma prensiplerini yerinde görmek bizim için gerçekten faydalı oldu.Çünkü insanın ve çevrenin zarar görmemesi için çok büyük bir yatırım yapılmış,  Bu noktada misafirperverliklerinden dolayı MASKİ’ye ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Arıtma Tesisi Şube Müdürü Faik Dinçer Erkan: 4 milyon metreküp atıksuyun arıtıldı   

 Fırat Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü  öğrencilerine bilgiler veren Atıksu Arıtma Tesisi Şube Müdürü Faik Dinçer Erkan ise “ Atıksu Arıtma Tesisi’nde aylık ortalama 4 milyon metreküp atıksuyun arıtıldığını kaydederek, “Şehrimizin atıksuları kanal sistemiyle toplanarak tesise taşınıyor. Gelen atıksu kaba ve ince ızgaralardan geçtikten sonra yüzen ve askıdaki katı maddeleri bertaraf etmek için kum ve yağ tutucu ünitesine geçmektedir. Daha sonra aktif çamur esasına dayalı biyolojik arıtımın yapıldığı havalandırma tanklarına alınan atıksuyun organik kirlendiricilerinden arındırılması sağlanıyor. Son olarak, biyolojik olarak arıtılmış olan su, son çökeltme tanklarına sevk edilerek aktif çamurdan ayrıştırılıp temizlenmiş olarak Karakaya Barajı’na veriliyor. Malatya ileri biyolojik atık su arıtma tesisi 2004 yılında devreye alınmış olup yaklaşık günde 130 bin matık suyu arıtmaktadır. 2016 yılında 45 milyon 143 bin metreküp atıksu arıtıldı. Tesisimiz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ileri biyolojik atık su arıtma tesisi olarak en büyük ve en modern tesisidir.”dedi

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 557
Bu Ay : 4958
Toplam : 4958

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom