Peygamberimizin hayatını iyi bilmemiz lazım

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen Siyer Derslerinin 14’üncüsü gerçekleştirildi.

Peygamberimizin hayatını iyi bilmemiz lazım Malatya Eğitim

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıza Savaş’ın verdiği derste “Hz. Peygamberin Mekke’deki Tebliğ Faaliyetleri (Davet Yöntemi)” konusu işlendi.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirilen derse Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun, şube müdürleri ile derslere kayıt yaptırmış olan dinleyiciler katıldı.

Hz. Peygamber’i çok iyi araştırmamız lazım

Dersin başlangıcında Hz. Peygamber ve Mekke Dönemi’ni anlamanın önemine değinen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıza Savaş, şöyle konuştu:

“Hz.Muhammed (A.S) dünya tarihini değiştiren bir insan. O’nun getirdiği din, 23 yıllık süre içerisinde insanlara ulaştırılmış; bunun başlangıcı da 13 yıllık Mekke Dönemi’dir. Bu süre içerisinde Hz. Peygamber o kadar sağlam bir temel attı ki o temel üzerine Medine’de birden büyüdü. Ve Peygamberimizin vefatından sonra da çeyrek asırda bu din; o günün eski dünyası dediğimiz Asya, Avrupa, Afrika’nın tamamına neredeyse hitap edecek tarzda büyük bir devlet oluverdi. Bunun temeli Mekke dönemidir. Yani biz Mekke dönemini iyi kavrayabilirsek; İslam’ı da Hz. Peygamberi de daha doğru kavrarız. 40 yıllık bir Siyer hocası olarak şunu söyleyebilirim ki biz Peygamberimizi anlamıyoruz. Anlasak şu andaki durumumuz böyle olmaz. Dünya üzerinde 1.5 milyardan fazla Müslüman varız ama halimizi görüyorsunuz. Demek ki bir sıkıntımız var. Yani hem Resulallah’ı hem İslam’ı anlama ve yorumlamada ve hayata uygulamada ciddi problemlerimiz var. Bunun temeli de Hz. Peygamber’i doğru anlamamamızdan kaynaklanan bir problemdir... Çünkü O’nu doğru anlamazsak Kur’an’ı da doğru anlamıyoruz, İslam’ı da doğru anlamıyoruz. İşin temeli oradadır. O yüzden Hz. Peygamber’i çok iyi araştırmamız lazım, doğru anlamamız lazım. Biz Müslümanlar olarak doğru bilgiyi araştıracağız, doğru bilgiye talip olacağız. Kur’an-ı Kerim bizim vasfımızı şöyle anlatır: Onlar görüşleri dinlerler ama en güzeline tabi olurlar.”

Prof. Savaş, daha sonra Hz. Peygamberin Mekke’deki Tebliğ Faaliyetleri -Davet Yöntemi konusunda detaylı bilgiler aktardı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 550
Bu Ay : 4951
Toplam : 4951

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom