Türkiye'de 15 bin civarında kalp hastalığı olan bebek doğuyor

Prof. Dr. Cemşit Karakurt, Ülkemizde Her yeni doğan 1000 çocuktan 10'unda kalp hastalığı görülmektedir.

Türkiye'de 15 bin civarında kalp hastalığı olan bebek doğuyor Malatya Yaşam-Sağlık

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemşit Karakurt“ Her yeni doğan 1000 çocuktan 10'unda kalp hastalığı görülmektedir” dedi.

Çocuklarda görülen kalp hastalıkların içerisinde en sık görülenin Konjenital kalp hastalığı olduğunu belirten Prof. Dr. Cemşit Karakurt,“Konjenital kalp hastalığının üçte birini ciddi kalp problemleri oluşturmaktadır. Ülkemizde Her yeni doğan 1000 çocuktan 10'unda kalp hastalığı görülmektedir. Yani, 15 bin civarında kalp hastalığı olan bebek doğmaktadır ve 5 bin bebekte ciddi kalp problemleri gözükmektedir.” ifadelerini kullandı.

Çocuklarda görülen Kalp hastalıklarının belirtilerine değinen Prof. Dr. Karakurt, “Bebeklik döneminde morarma, sık nefes alıp verme, beslenme problemleri, sık alt solunum yolu enfeksiyonu geçirme, çocuklarda ise oyun oynarken veya koşarken çabuk yorulma, morarma, bayılma, çarpıntı, efor sonrası göğüs ağrısı kalp hastalıkları belirtisi olabilmektedir. Çocuklarda bu belirtiler varsa, kalp hastalığı var mı? Diye araştırılması gerekmektedir.” dedi.

Kalp hastalıklarında erken teşhisin tedavinin planlanması için çok önemli olduğuna değinen Dr. Karakurt, “Bazı kalp hastalıkları erken tanı ve uygun tedavi yöntemi yapıldığı zaman sonuçları çok iyi olabilmektedir. Hastalık geç tanı aldığı zaman olumsuzlukla karşılaşabilmekteyiz. Hastalık erken tanı almazsa bebeklerin büyük bir kısmı kaybediliyor. Çocuklarda ise erken tanı almazsa, bazı nedenlerden dolayı ameliyat şansını yitirebilmektedir. Bunun için ailelerin şüphelendiği durumlar varsa, pediatrik kardiyoloji bölümüne başvurması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Çocuklarda görülen kalp hastalıklarının tedavisine değinen Prof. Dr. Karakurt, “çocuklarda görülen kalp hastalıkları erişkin hastalardan çok farklıdır. Doğuştan ve sonradan kazanılan kalp hastalıkları açısından çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Tedavi yöntemini kabaca özetleyecek olursak,  bazı hastalarımıza ilaç tedavisi uyguluyoruz. Bazı hastalarımızı kalp kateterizasyonu gibi yöntemlerle, bazı hastalar ise açık kalp ameliyatıyla tedavi gerektirmektedir. Bazı hastalarımıza ise her iki yöntemin bir arada kullanılması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Son olarak ailelerin yapması gerekenleri anlatan Prof. Dr. Cemşit Karakurt “Eğer bir bebekte veya çocukta bahsettiğimiz şikâyetler varsa,  pediatri kardiyoloji bölümüne başvurmaları lazım. Bunun yanında doktorların tavsiyelerine uymaları ve çocukları zamanında kontrollere getirmesi gerekmektedir.” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 63
Bu Ay : 6078
Toplam : 6078

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom