Din ve modernite anlatıldı

Batı dünyası, biraz güçler üstü anlamında astroloji, gizemler dünyası gibi yönelmeler ile bireysel  zevklerin de yer aldığı inanışların doğmasına dönüştü.

Din ve modernite anlatıldı Malatya Kültür-Sanat

Prof. Dr. Mustafa Arslan Malatya Birlik Vakfında Din ve Moderniteyi anlattı anlatıldı.

Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat fakültesi Din Sosyolojisi Ana Bilim Dalından Mustafa Arslan Yaptığı sunumda din ve modernite konusunu anlattı.

İslam dünyası tarihte iki kez önemli akımlarla karşılaştı. Biri binli yıllarda Mısır, Yunan, İran ve hint düşüncesi ile karşılaştı. İslamın güçlü olduğu dönem olduğundan o akımları dönüştürdü ve uyarladı.

İkincisi ise modernite dediğimiz  bin sekizyüzlü yıllarda başlayan ve insan merkezli akım ile karşılaştı diyen Mustafa arslan , İslam dünyasının kendi sıkıntılarından dolayı bu dönemde zorlandığını belirtti.

Batının kapitalist anlayışına uygun bireylerin yetişmesini destekleyen dönem 1950 lerden sonra tekrar manevi boşluk oluştu. Bu boşluğu hep eleştirdikleri Hıristiyanlıkla doldurmak istemediler, İslam da olmasın çabalarına önem verildi ve belki bu anlamda İslam’ın şiddetle özdeşleşmesini desteklediler.

Batı dünyası, gelinen notada biraz güçler üstü anlamında astroloji, gizemler dünyası gibi yönelmeler ile bireysel  zevklerin de yer aldığı onlarca akımın, inanışın ortaya çıkmasına yol açtı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

    

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 177
Bu Ay : 19477
Toplam : 38619

Son Eklenen Firmalar

Simge Teknik Servis

FİRMA DETAYI

Kardeşler Sakatat Asis Et Gıda

FİRMA DETAYI

Ağabey Deri

FİRMA DETAYI

Ay Nakliyat

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: Medya İnternet