Haşere ile mücadele konulu eğitim verildi

İlkbahar mevsimi ile birlikte haşere ile mücadele çalışmaları yoğunlaştı.

Haşere ile mücadele konulu eğitim verildi Malatya Eğitim

İlkbahar mevsimi ile birlikte haşere ile mücadele çalışmalarını yoğunlaştıran Malatya Büyükşehir Belediyesi, bir yandanilaçlama çalışması yaparken,bir yandan da eğitim ve bilgilendirme çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Eğitim ve bilgilendirme çalışmaları kapsamında Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi ve İlaçlama Şube Müdürlüğü tarafından,  "Halk Sağlığı Alanında Haşere ile Mücadele" konulu bir konferans düzenlendi.

Şehit Ömer Halisdemir Konferans salonunda düzenlenen konferansa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldırım, daire başkanları, şube müdürleri, Esenlik Genel Müdürü Hulusi Poyraz, ilaçlama ekibinde görevli personeller ile muhtarlar ve öğrenciler katıldı.

Poyraz; İlaçlama konusunda Türkiye’de örnek illerden biriyiz

Konferans öncesi bir konuşma yapan Esenlik Şirketi Genel Müdürü Hulusi Poyraz, Esenlik Şirketi olarak yıllardır ilaçlama işiyle uğraştıklarını ve ilaçlama konusunda daha da profesyonelleştiklerini belirtti.

Poyraz, "Malatya'nın büyükşehir olmasıyla birlikte sadece şehir merkezinde değil, bütün il sınırlarının açık alan ilaçlamasını da biz yapıyoruz. İlaçlama yaparken son zamanlarda yükselen trend şu, ilacı aza indirme, biyolojik mücadele. Bu anlamda organik bir mücadeleye yönelerek başarı elde etmekteyiz. Haşere ile mücadelede en önemli kısım larva mücadelesidir. Geçen yıl larva mücadelesinde başarılı çalışmalar yapan ekibimizi, kış sezonunda eğitime aldık. Eğitim verilerek bu işin artık ihtisas işi olduğu öğretildi. İlaçlama konusunda Türkiye’de örnek illerden biriyiz.Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Yıldırım; Amacımız çocuklarımıza tertemiz bir şehir teslim etmek

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldırım ise yaptığı konuşmada, doğası, tabiatı veimkânları ile atalarımızdan çok güzel bir şehir teslim aldıklarını belirterek, amaçlarının doğayı bozmadan çocuklara, tertemiz bir şehir teslim etmek olduğunu söyledi.

Yıldırım konuşmasında özetle şunları söyledi:"Haşere ile mücadelede doğayıda koruyarak mücadele ediyoruz. Bu mücadelenin merkezinede Malatya halkının sağlığını koyuyoruz. Bu sorumluluk duygusuyla hem hemşerilerimizinsağlıklı bir şehirde yaşamalarını hem de doğasıkimyasallarlabozulmamışbir şehri çocuklarımıza ve torunlarımıza teslim edelim istiyoruz. Büyükşehir BelediyesiÇevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bu anlamda çok güzel çalışmalarsergiliyor. Malatya merkeze verdiği hizmetlerin aynısınıilçelere de veriyor. Hizmetlerde kalite her zaman dahada yükseliyor. Ne yöne gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgâr fayda sağlamaz. Bu nedenle arkadaşlarımız bir yıllık programı belirlerken sadece haşereye karşı ilaç ile mücadele eden bir reflekssergilemiyorlar. Kışında yoğun bir çalışma gösteriyorlar. Sineği değil bataklığı yok ediyorlar. Yıllardır bu işi yapan ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi. 

Çetin; Asıl önemli olan hastalığın ortaya çıkmasını engellemek

Konuşmaların ardından konferansa geçildi. "Halk Sağlığı Alanında Haşere ile Mücadele" konferansına konuşmacı olarak katılan Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı Bölümü’ndenDoç Dr. Hüseyin Çetin, Malatya Büyükşehir Belediyesi ile iki yıldır birlikte çalıştıklarını belirterek, çevreyi ve insanları zehirlemeden haşere ile mücadele çalışması yaptıklarınıkaydetti.

Çetin; "Dünyanın birçok yerinde katıldığım etkinliklerde gördüm ki geleceğe yönelik çalışmalar yapılıyor. Olayın özünde şu var. İnsanlar hasta olsun, biz insanları tedavi edelim denilmiş. Mesela sıtma olsun, biz sıtma ilacı ile insanları tedavi edelim. Geçmişte bir şeyi dikkate almamışız. Koruyucu hekimlik. Koruyucu hekimlik, hastalık ortaya çıkmadan, bir zarar ortaya çıkmadan yapılan çalışmalara denir. Hastalık ortaya çıktıktan sonra tedavi edebilirisiniz. Ama asıl önemli olan hastalığın ortaya çıkmasını engellemek. Bizimde yaptığımız iş haşere kontrolü, vektör kontrolü. Bu anlamda hastalığın çıkmasını önlemektir. Bu konuda, muhtarlara, belediyelere, kaymakamlara, valilere, bakanlıklara büyük görevler düşüyor. Birçoğumuz çok yanlış şeyler biliyoruz. Çünkü geçmişteki alışkanlıklarımız bizi bu yanlışlara sürüklüyor. Bizim bilmemiz gereken ufak tefek şeyler var. Bunları bilirsek hastalıktan korunuruz" dedi.  

"Halk Sağlığı Alanında Haşere ile Mücadele" konferansının ardından katılımcılara belge, ilaçlama ekip sorumlularına da plaket verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 156
Bu Ay : 7793
Toplam : 7793

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom