Başkanlık sistemi ne getirecek

İnönü üniversitesi iktisadi idari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Türkiye’nin sistem arayışı ve başkanlık sistemini anlattı.

Başkanlık sistemi ne getirecek Türkiye-Dünya

Malatya Birlik Vakfında düzenlenen irfan sohbetine şube başkanı Sadi Ergül, vakıf yönetimi ve misafirler katıldılar. Sadi Ergül yaptığı açılış konuşmasında dünyada hiçbir seçim bu kadar Türkiye’nin 16 Nisan seçimi kadar takip edilmediğini belirterek, Birlik Vakfında konunun anlaşılması adına beşinci sohbet toplantısının yapıldığını belirttiler.

Prof. Dr. Ahmet Karadağ, bizim sistem arayışımız Osmanlı zamanında modernleşen Avrupa süreci ile hep devam ettiğini belirtti.

Yapılan konuşmada özette;

Sistem tartışması Osmanlının gerilemesi yanında Avrupa’nın modernleşmesi  ile başlayan bir arayıştır.

Yeni cumhuriyet, Türkiye’yi bir ulus anlayışı ve insanı tek tip gören anlayışla başladı ve tek partili bir tercihi kabul etti. Halkın talepleri dikkate alınmıyordu, bir anlayışın dayatması ile ülke şekillendirilip yönetiliyordu. 1946 yılından itibaren dünyada gelişen olaylarında etkisi ile merkez ile çevresi ilişkilerindeki kopukluk yürüyemez duruma gelince çok partili sisteme geçilmeye karar verildi. Ancak hesap edemedikleri bir desteğin Demokrat partiye verilmesi ve iktidara taşınması kabul edilemez bulundu ve 1960 müdahalesi, sonra 1970 müdahalesi, 1982 darbesi hep çevreyi temsil eden halkın etkin olmasına verilen tepki ve ayar vermeler olmuştur. 28 Şubat ve sonraki muhtıraları da bu anlamda bakmak gerekir.

Menderesten sonra Turgut Özal da halkın yönetimde etkin olasının dönemi olarak görülecektir.

Türkiye de çok partili süreçle beraber koalisyon veya azınlık hükümetleri kuruldu. Bu hükümetler destek anlamında zayıf olması güç odaklarının hep işine gelmiştir. Bu anlamda Türkiye’de halk açısından ise hiç destek vermediği kişilerin başbakanlığı ile hep karşılaşmıştır.  

Geriye dönük bakıldığında parlamenter sistem ile gidilemeyeceğini ilk dillendiren Milli Nizam partisi oldu. Bunu diğerleri de zaman zaman dillendirdiler.

Parlamenter sistemde hükümet sorumlu fakat yetkisi az, buna mukabil cumhurbaşkanı yetkisine rağmen sorumluluğu azdır veya netleşmemiştir.

Ahmet Karadağ,  başkanlık sisteminde, başkanın seçmene karşı direk tek sorumlu olduğunu belirtti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 15
Bugün : 418
Bu Ay : 741
Toplam : 741

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom