Büyükşehirden gelin-kayınvalide semineri

Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi (MADEM) tarafından 2’nci kez gelin ve kayınvalidelere yönelik eğitim programı düzenlendi.

Büyükşehirden gelin-kayınvalide semineri Malatya Eğitim

MADEM binasında düzenlenen programın açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gençay, 8 Mart’ta Dünya Kadınlar Gününün kutlandığını anımsatarak, “Biz sadece 1 günü değil, yılın 365 gününü hem kadınlarımızın hem erkeklerimizin günü olarak düşünürüz. Çünkü hayat sadece 1 günden ibaret değil, birliktelikler de sadece 1 günle sınırlı değildir. Ama yine de o gün münasebetiyle belki bazı problemlerin gündeme getirilmesi, çözüm üretilmesi açısından önemli” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak bayanlara yönelik çeşitli programlarla onların gelişimine katkı sağlamaya çalıştıklarını anlatan Gençay, “Bu kapsamda bilindiği gibi 2 yıl üst üste İnönü Üniversitesi’nde Anne Üniversitesi programı düzenledik. Yine daha önce gelin-kayınvalide seminerleri programı düzenlemiştik. Bu programın şimdi ikincisini başlatıyoruz” açıklamasında bulundu.

Sabır ve tahammül gösterilmesi lazım

Günümüzde orta yaşlardaki kadınların önce gelin olarak şimdi de kayınvalide olarak zorluklar yaşadığını aktaran Gençay, “Böyle bir geçiş dönemindeyiz. Aile yapımız gittikçe çekirdek aileye doğru hızla gidiyor. Bu hızla gitmemiz neticesinde çocuklarımız perişan oluyor. Annelerimizin bir kısmı işte, baba işte çalışıyor. Çocuklarla ilgilenecek, onları eğitecek kimse yok. Ve televizyonun önünde çizgi filmlere çocukları mahkum ediyoruz.

Hâlbuki hepimiz biliyoruz ki çocuk annesiyle büyüdüğünde sağlıklı bir gelişim gösterir. Anne yoksa en azından babaanne, anneanne; evde çocuğa candan birilerinin eşlik etmesi halinde o çocuk çok sağlıklı büyür. Ama şu anda kaynanalar için gelin kuma, gelinler için kaynana kuma; böyle müthiş bir çatışma yaşanıyor. Bu açıdan birbirimize tahammül etmemiz gerekir, sabırlı olmamız gerekir. Eğer çocuklarımızın, ailemizin sağlıklı büyümesini ve geleceğe iyi nesiller bırakmayı istiyorsak mutlaka tahammül ve sabır göstereceğiz. Arkadaşlarımızın sunumlarıyla bir nebze olsun katkı verebilirsek ne mutlu bize. Tüm katılımcılara gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra MADEM Eğitimcileri tarafından katılımcılara slayt gösterişi eşliğinde sunumlar yapıldı.

2 bölüm halinde yapılan sunumlar sonunda katılımcılara belgeleri ve belediye yayınlarından oluşan hediye seti takdim edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 700
Bu Ay : 2018
Toplam : 2018

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom