Yeni anayasa sempozyumu sona erdi

“Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve anayasadaki Değişiklikler” konulu sempozyum 4 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilen 5. Oturumla tamamlandı.

Yeni anayasa sempozyumu sona erdi Malatya Siyaset

Sempozyumun 3 Mart Cuma günü öğleden sonra yapılan ‘Anayasa Değişikliğinin Pozitif Hukuk İçeriği; Hükümet Modeli Hükümleri, Diğer Hükümler’ konulu 3. Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek yaparken; AK Parti MKYK Üyesi Ayhan Ogan, AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Eseyan ve AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ise konuşmacı olarak, oturum konusu hakkında katılımcılara bilgiler aktardılar.

Daha sonra düzenlenen ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi Çerçevesinde Kuvvetler İlişkisi ve Kuvvetler Ayrılığına İlişkin Esaslar’ konulu 4. Oturum başkanlığını ise Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan Yaptı. Oturumda; Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Mehmet Uçum, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Ecertaş ve Gazi Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Gonca Bayraktar Durgun da konuşmacı olarak değerlendirmelerde bulundular.

Sempozyumun 4 Mart Cumartesi günü düzenlenen ‘Uluslararası İlişkiler Açısından Anayasal Değişimin Önemi’ konulu 5. Oturum Başkanlığını Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozlağan yaparken; SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Yrd. Doç. Dr. Nebi Miş, SETA Siyaset Araştırmacısı Doç. Dr. Serdar Gülener ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şahin de konuşmacı olarak yer aldılar.

Oturum Başkanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, görevleri gereği gerek Türkiye’de gerekse dünyanın değişik bölgelerinde birçok programa katıldıklarını ancak bu sempozyumu duyar duymaz büyük bir davet beklentisi içinde bulunduğunu ve nihayetinde Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan’ın kendisini aramasıyla büyük bir mutluluk yaşadığını belirterek, “Malatya önemli ve güzide bir ilimiz. Bu şehirde hem de böylesine önemli ve anlamlı bir programda aranızda bulunmak benim için büyük bir lütuf. Bu nedenle başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Bozlağan, Türkiye’nin 150 yıldan uzun bir zamandan beri bir sistem arayışında olduğunu 1876 yılında bu konuda ilk adımın atıldığını, bundan sonraki süreçte de birçok defalar hükümet modelleri arayışında bulunulduğunu belirtti. Bozlağan, 16 Nisan’da yapılacak olan referandum ile devlet rejimi değişikliğinin değil, hükümet modeli değişikliğinin yapılacağını, devletin şeklinin Cumhuriyet olarak devam edeceğini söyledi.

5. oturumda ilk sözü alan SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Yrd. Doç.Dr. Nebi Miş, gerek akademik, gerekse bir siyaset araştırmaları direktörü olarak Anadolu’nun birçok ilinde referandum sürecinde yapılanları anlatmaya çalıştıklarını belirterek, “Benim tespitim, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Anayasadaki Değişiklikler ile ilgili olarak spekülatif bir hava yaratılmaya çalışılıyor. Bir nevi bunlara cevap verme bakımından bir iki hususa değinmek istiyorum; öncelikle bugüne kadar Anayasa değişikliği ile ilgili birçok kez teklifler geldi. Muhalefet bu son teklifin ise aceleye getirildiğini söylüyor. Hâlbuki ki bu konular ülkemizde yaklaşık 40 yıldan beri zaten konuşuluyor, gündeme getiriliyordu. Parlamenter sistemin demokratik, yeni getirilmek istenen sistemin ise antidemokratik olduğu söylemleri de yine gerçekleri yansıtmamaktadır. Yarı başkanlık ve başkanlık sistemlerinin neredeyse tamamı zaten parlamenter sistemlerden çıkmış ve aksine daha demokratik bir yapıya sahiptir.

Diğer bir konu; Avrupa’da birçok ülkede parlamenter sistem devam ederken biz niye farklı bir sisteme geçiyoruz deniliyor. Mesela İngiltere 2013 yılında çıkardığı bir yasa ile koalisyon kurulmasını yasakladı. Yine İtalya’da da benzer şekilde çıkarılan bir yasa ile koalisyonlara yasak getirildi. Çünkü bu ülkelerdeki parlamenter sistemlerde de artık çok sık arızalar çıkmaya başlamıştı.

Bu ve benzeri krizleri kendi ülkemizde de aşmak için uzun bir süre bunun üzerinde çalışmalar yapıldı. Sonra da yarı başkanlık ve başkanlık sistemleri incelenerek Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinde duruldu. Yani bu model öyle hemen aceleyle ortaya konulmayıp, uzun süren çalışmalar, tartışmalar neticesinde ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

SETA Siyaset Araştırmacısı Doç.Dr. Serdar Gülener de bugüne kadar yapılan Anayasa Değişikliklerine değinerek, mevcut Anayasadaki Değişiklikler hakkında bilgiler aktardı.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mehmet Şahin ise konuşmasında bazı şer güçlerin bölgede halkın egemenliğini değil, halkı kontrol eden bir yönetim modelini desteklediklerini belirterek, Mısır ve Suriye örnekleri üzerinden bilgiler vererek; bugüne kadar demokratik ülke olduğunu belirten hiçbir ülkenin Ortadoğu’da yaşananlar karşısında antidemokratik yönetimlere ses çıkarmadıklarını, bilakis o yönetimleri desteklediklerini söyledi.

Oturumun sonunda konuşmacılar, gençlerden gelen soruları da yanıtladılar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sempozyum anısına konuşmacılara el işlemesi porselen sürahi hediye etti.

Malatya ve Trambüse övgü

‘Yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve Anayasadaki Değişiklikler Sempozyumu’ na katılan alanlarında uzman panelistler, Malatya ile ilgili de değerlendirmelerde bulundular.

 ‘Uluslararası İlişkiler Açısından Anayasal Değişimin Önemi’ başlıklı 5. Oturuma Başkanlık eden Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozlağan, Malatya’ya ilk kez geldiğini belirterek, Malatya ve trambüse övgüler yağdırdı. Kendisinin yerel yönetim uzmanı olduğunu kaydeden Bozlağan, Malatya’nın kayısıdan dolayı dünya genelinde adından söz ettiren birkaç ilden birisi olduğunu belirtirken, sadece Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı Trambüsün de Türkiye’nin en iyi toplu ulaşım aracı olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

Çakır: SEMPOZYUM AMACINA ULAŞTI

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye genelinde ilk kez Malatya’da düzenlenen ‘Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Anayasadaki Değişiklikler Sempozyumu’ ile ilgili olarak Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, sempozyum sonunda kısa bir değerlendirme yaptı.

Sempozyumun büyük bir katılımla çok coşkulu geçtiğini ve amacına ulaştığını belirten Başkan Çakır, yeni sistemin Türkiye’ye çok ciddi değer katacağını söyledi. Çakır değerlendirmesinde özellikle şunları söyledi:

“Düzenlediğimiz sempozyuma ilginin çok fazla olduğunu gördük. 81 ilden 500 gencimiz katıldı. Bu genç kardeşlerimiz başkanlıkla ilgili bir ön çalışma yapmışlardı. Oturumlar sonunda çok ciddi sorular geldi. Her oturuma 100’lerce soru geldi. Konuşmacılar çok farklı konularda soruların geldiğini belirttiler. Amacına ulaştığına inanıyorum.

Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi çarpıtılmaya çalışılıyordu. Sempozyum sayesinde yeni sistemi çok farklı boyutlarıyla dinleme imkânı bulduk.  Uzmanlar da ortaya koydu ki yeni hükümet sistemi ülkemize çok ciddi bir değer katacak, çok yararlı olacak.  Başta Adalet Bakanımız, Gümrük ve Ticaret Bakanımız ile TBMM Anayasa Komisyon başkanımız olmak üzere bütün katılımcılara teşekkür ediyorum.

Gençlerimizin büyük bir kısmı ilk defa Malatya’ya geliyorlardı. Malatya’ya hayran kaldıklarını ifade ettiler, bu da bizleri çok sevindirdi. Bu organizasyonun bir amacı da ilimizi tanıtmaktı.”

Gençler Malatya’yı gezdi

Sempozyumun sona ermesiyle birlikte Türkiye’nin 81 ilinden Malatya’ya gelen 500 gence Malatya’nın tarihi, turistik yerleri gezdirildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 271
Bu Ay : 8167
Toplam : 12916

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom