Mültecilere daha fazla sosyal destek sağlanacak

Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya Beydağı Konaklama Tesislerini ziyaret ederek mültecilerin sorunlarını yerinde dinledi tekerlekli sandalye dağıtımı yaptı.

Mültecilere daha fazla sosyal destek sağlanacak Türkiye-Dünya

Vali Mustafa Toprak, düzenlenen törenle Malatya Beydağı Konaklama Tesislerinde barınan engelli Suriyelilere Akülü Tekerlekli Sandalye hediye etti.

Suriye’deki savaş nedeni ile ülkemize sığınan ve ilimiz Malatya Beydağı Konaklama Tesislerinde kalan engelli Suriyelilere Akülü Tekerlekli Sandalye Dağıtım Törenine Vali Yardımcısı Abdül Kadir Duran, Yazıhan İlçe Kaymakamı İdris Akça, İl Afet Acil Durum Müdürü Mustafa Türker, İl Göç İdaresi Müdür Vekili Atilla Kölük ve MABEK tesis yetkileri ile çok sayıda Suriyeli katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Göç İdaresi Müdür Vekili Kölük, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün Ülkemize kitlesel olarak gelen Suriyelilerin ihtiyaçlarının giderilmesi ve geçici koruma altındaki Suriyelilere daha etkili hizmet sunabilmek amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında 18 adet Akülü Tekerlekli Sandalye’nin ihtiyaç sahiplerine teslim edileceğini söyledi.

Vali Toprak’ da yaptığı konuşmada geçici koruma altındaki Suriyelilere daha etkili hizmet sunabilmek amacıyla İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün teknik kapasitesinin arttırılması için hayata geçirilen proje kapsamında ülke genelinde 5 adet yeni konteyner alınacağı, 5 adet prefabrik kayıt merkezi kurularak tefrişatının gerçekleştirileceğini, biyometrik kayıtlarının tamamlanması amacıyla parmak izi siteminin kurulacağını, 35 adet video konferans siteminin kurulacağını, 163 adet Minibüs alımının gerçekleştirileceğini, Suriyelilerin sorunlarına anında cevap vermek amacıyla çağrı merkezinin kurulacağını ve Suriyeli çocuklara 125 000 adet içerisinde kırtasiye ve eğitim materyallerinin bulunduğu  “Muyu Seti” nin dağıtılacağını ifade etti.

Vali Toprak konuşmasının ardından törene katılan protokol üyeleri ile birlikte 18 adet Akülü Tekerlekli Sandalye’yi ihtiyaç sahiplerine teslim etti.

Teslimat sonrası toplu olarak hatıra fotoğrafı çektiren engelli Suriyeliler, Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Vali Toprak’a dua ederek minnettarlıklarını ve teşekkürlerini ilettiler.

Vali Mustafa Toprak Suriyeli sığınmacıların barındırıldığı Malatya Beydağı Konaklama Tesislerinde misafir edilen Suriyelilerin sorun ve taleplerini dinledi.

Malatya Beydağı Konaklama Tesislerinde misafir edilen engelli Suriyelilere Akülü Tekerlekli Sandalye dağıtımı sonrası tesis içerini gezerek incelemelerde bulunan ve Suriyeli misafirlerle görüşerek sohbet eden Vali Toprak, burada barınan Suriyeli misafirlerin sorunlarına çözüm bulmak amacı ile her zaman için kendilerine başvurmasını isterken, "Sizlerin ülkemizde rahat şartlarda yaşamanız ve sorunlarınıza çözüm bulmak amacıyla her türlü çabayı göstermekteyiz" dedi.

Tesis içerisinde incelemelerde bulunurken Suriyeliler tarafından sevgi ve coşku ile karşılanan Vali Toprak’a, Suriyeliler başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakan ve diğer yetkililere şükranlarını ifade ederek burada çok mutlu olduklarını, kendilerine gösterilen yakın ilgiye çok teşekkür ettiklerini söyleyen Suriyeliler “Burada her türlü ihtiyaçlarımızı karşılıyorsunuz ama gönlümüz Suriye’de, Türk Hükümeti ve Askerleri sayesinde yürütülen çalışmalar sayesinde ülkemizdeki savaş bittikten ve huzur ortamı sağlandıktan sonra ülkemize dönmeyi büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz" dediler.

Vali Toprak, Ülkemizin hayırsever bir ülke olduğunu, Türk Milletinin de hayırsever bir millet ve misafirperver olduğunu ifade ederek, "Sizin dertleriniz, bizim de derdimiz, her ne kadar evinizin, yurdunuzun ortamını sağlamaya çalışsak da orada olmak istediğini biliyoruz. Burada da oradaki kadar rahat olduğunuzu umarım. Ne sorunlarınız varsa hiç çekinmeden arkadaşlarımıza iletiniz. Sorunlarınıza çözüm bulmak amacıyla her türlü çabayı göstereceğiz. Bizim her zaman gönlümüz ve yüreğimiz, sevgimiz ve kardeşliğimiz sizlere açtıktır. En ufak sorunlarınızda bile tesis yöneticilerimize, Vali Yardımcısı Vekili ve MABEK koordinatörü İdris Akça’ya ve görevli personellere müracaat edebilirsiniz. Onların çözüm bulamadığı sorunlarınızda ben çözüm bulmaya çalışacağım" dedi.

Tesis içerisindeki Halep Mahallesi Muhtarı Muhammed Al Ali’nin daveti üzerine muhtarın konteynerine konuk olan Vali Toprak burada bir süre sohbet ederek muhtarın küçük kızı Büşra ile yakından ilgilendi. Vali Toprak’ın yanında ayrılmayan küçük Büşra, Vali Toprak’ı çok sevdiğini belirterek sık sık kendisine sarılıp öptü. Vali Toprak’ da bu sevgiyi karşılıksız bırakmayarak küçük kıza bebek hediye etti.

Vali Toprak, Suriye’de yaşanan olumsuzlukların bir an önce ortadan kalkması ve Suriyelilerin kendi memleketlerine dönmesi temennisinde bulunarak buradan ayrıldı.

Vali Mustafa Toprak Suriyeli sığınmacıların barındırıldığı Malatya Beydağı Konaklama Tesislerinde katıldığı program sonrası burada misafir edilen Suriyelilerin sorun ve taleplerini dinleyerek ardından yöneticilerle bir toplantı gerçekleştirdi.

Vali Toprak’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Abdül Kadir Duran, Yazıhan İlçe Kaymakamı İdris Akça, İl Afet Acil Durum Müdürü Mustafa Türker, İl Göç İdaresi Müdür Vekili Atilla Kölük, MABEK İdari ve Teknik birim sorumluları katıldı.

Toplantıda Vali Toprak, Tesis de bir yerleşim yerinde olması gereken imkânların tamamının olduğunu ve Suriye'den tesislere gelen misafirlere Dünya standartlarının çok üzerinde "geçici barınma" hizmetleri sunulduğunu ifade etti.

Tesiste Doktor, Sağlık Personeli, Güvenlik Görevlisi, İdari Personel, Öğretmen, İşçi Personel, Tercüman gibi görev yapan personelin görevini layığı ile yapmaya çalıştığını belirten Vali Toprak, ayrıca Suriyeli öğretmenler aracılığı ile de Okul öncesi, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerinin eğitimlerinin aksamaması amacıyla yürütülen çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Cami, sosyal tesisler, çocuk oyun alanları,  spor tesisleri, market, çeşitli kurs merkezleri ve meslek öğrenimine yönelik atölyeler gibi donatılarla Dünya standartlarının üzerinde geçici barınma hizmeti gerçekleştirdiğini ifade etti. Ziyaret sırasında kendisine iletilen sorun ve talepleri masaya yatıran Vali Toprak bu sorunların giderilmesi ve taleplerin karşılanması amacıyla gerekli talimatları verirken ilgililerden de gerekli bilgileri aldı.

Vali Toprak başkanlığında yapılan toplantıda Yazıhan Kaymakamı İdris Akça'nın pazartesi itibariyle Vali Yardımcısı Vekili ve MABEK Koordinatörü olarak göreve başlayacağını belirterek toplantıda yapılan değerlendirmelere ve alınan kararlara uygun olarak çalışmaların sürdürülmesi talimatı verdikten sonra tesisten ayrıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 81
Bu Ay : 6096
Toplam : 6096

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom