Sorunlar kaynağında çözülüyor

Hurda lastikler toplanarak, hava kirliliği ve haşere üremesinin önüne geçiliyor

Sorunlar kaynağında çözülüyor Malatya Haber

Etrafa gelişi güzel atılan, ömrünü tamamlamış hurda lastikleri toplayan Büyükşehir Belediyesi, bu sayede hava kirliliğinin yanısıra haşere üremesinin de önüne geçiyor.

Yaz aylarında içerisindeki su birikintisinden dolayı haşerelerin üreme alanlarından biri haline gelen, kışın da ısınmak için yakılarak hava kirliliğine neden olan hurda lastikler, Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bağlı Atık Yönetimi ve İlaçlama Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından toplanarak, geri dönüşümü sağlanıyor.

Haşereyle mücadele kış mevsiminde başlıyor

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, haşere üreme alanlarının tespiti ve üreme kaynaklarının kurutulması için yürütülen ilaçlama çalışmaları kış aylarında da devam ediyor. Malatya’da kent merkezinde yapılan ilaçlamaların yanı sıra eski, kullanılmayan, çevreye gelişi güzel atılmış tüm araç lastiklerini de toplayan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, atık lastiklerin içlerinde biriken sularda sivrisineklerin üremesi için uygun ortamın oluşmasının da önüne geçiyor.

Lastiklerin çevreye gelişigüzel atılmasından dolayı kemirgenlerin, zararlı haşerelerin ve özellikle de sivrisineklerin bahar aylarının ilk dönemlerinde larvalarını bıraktığı ve ürediği yerler olduğu belirtilen açıklamada; “Bir otomobil lastiği içerisinde büyüyen larvalar, bulundukları mahalleyi rahatsız edecek miktarda binlerce sivrisinek üretebilmektedir. Üreyen bu haşereyle mücadele etmek için de yüksek maliyetli kimyasallar ve mücadele yöntemleri uygulanmaktadır. Bu kapsamda kimyasal uygulamayı asgariye indirmek amacıyla daha etkili ve kalıcı yöntem olan fiziksel mücadele yöntemi kapsamında atıl haldeki kullanılmayan araç lastikleri toplanmaktadır. Arıca bu lastiklerin vatandaşlar tarafından yakılarak çevre kirliliğine sebep olmasının da önüne geçilmektedir” denildi.

7 binin üzerinde lastik toplandı

Büyükşehir Belediyesi ilaçlama personelleri tarafından toplanan hurda lastikler sayesinde; çevre ve hava kirliliğinin önüne geçilmesinin yanı sıra, haşere ile mücadelede de önemli başarılar sağlandığı belirtildi. Ayrıca şu ana kadar toplanan 7 binin üzerindeki araç lastiğinin geri dönüşüme kazandırılarak, Büyükşehir Belediyesi’ne gelir sağlanacağı da kaydedildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 495
Bu Ay : 14671
Toplam : 14671

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom