Türkiye artık bu sistemle gidemiyordu

Malatya Birlik Vakfı Malatya Şubesi yapılan irfan sohbetlerinde başkanlık sistemi ve anayasa anlatıldı.

Türkiye artık bu sistemle gidemiyordu Türkiye-Dünya

İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doc. Dr. Hayri Keser’in yaptığı irfan sohbetine, Sadi Ergül, vakıf yönetimi, üye ve misafirler katıldılar.

Yapılan konuşmada özetle;

Devlet sistemleri ile hükümet sistemlerinin ayrı şeyler olduğu vurgulandı. Bugün tartışılan her ikisi de belli deneyime sahip, hükümet sistemlerinden olan, demokrasi esasına bağlı ve halkın seçimine dayalı olan parlamenter sistem ile başkanlık sisteminin kıyaslamasını yaptı.

Başta İngiltere, Hollanda gibi krallıkla yönetilen ve diğer Avrupa ülkeleri olmak üzere parlamenter sistemle yönetiliyor. ABD ise başkanlık sisteminin tercih eden ülkeler arasında en özgünü olarak yer alıyor.  ABD, kuruluş günlerinde İngiltere’ye karşı daha bağımsız ve güçlü halk desteğin arayışı sonucu bu sistemi kendine özgü olarak geliştirdi.

 Türkiye bu anlamda parlamenter sistemi tercih etmişti. Ancak uyumsuz koalisyon hükümetleri, tıkanan işleyiş başta  1960 yıllarında olmak üzere hep başkanlık sistemini gündeme getirmiş hatta 1960 larda yapılan oylama sonucu değişikliği yapacak çoğunluğu sağlayamadığı için tekrar rafa kaldırılmıştır.

Amerikan başkanlık sisteminde eyaletlerin özgünlüğü, senato, ve yargı çok güçlü bir dengeleme mekanizması işlevini görüyor. ABD’de 1770 yılından beri hiçbir başkan herhangi bir nedenden dolayı değişmedi ve her başkan kendi süresini tamamladı. Ayrıca senato destek vermediği bir uygulama yapılamıyor denilerek Tramp’la yaşanan mülteci kararının en güncel örneği olarak verildi.

“Türkiye’de siyasetteki güçler dağılmaktadır. Nispi seçim sistemi ile birlikte,  seçim barajı uygulanan ülkemizde,  parlamento dağınık bir siyasi görünüm arz etmesi engellenememiştir.  Kararlı ve tutarlı siyasi projelerin uygulamaya konması, hızlı karar almayı sağlayacak bir sistemin mevcudiyetini gerekli kılmaktadır. Yürütmenin iki başlılığı, yönetimde siyasi krizlere yol açmakta, cumhurbaşkanı hükümetin aldığı kararları imzalamayarak veya geciktirerek,     yürütmenin işleyişini gelleyebilmektedir.

Cumhurbaşkanının, başbakanla ihtilafa düştüğü, tutumlarını sertleştirerek siyasi bunalımlara sebep olduğu az da olsa görülmektedir” ifadesini kullanan Hayri Keser,  anayasa kitapçığının fırlatılması ile oluşan krizi hatırlatmış oldu.

Yapılan konuşmaların ardından sorulara cevap verildi ve vakfın plaketi takdim edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 323
Bu Ay : 1641
Toplam : 1641

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom