Afette ilk üç gün yalnızsın

Malatya  İl AFAT ve Acil Durum İl Müdürü Mustafa Türker, afet zamanında ilk 72 saati anlattı.

Afette ilk üç gün yalnızsın Yaşam-Sağlık

Malatya Birlk Vakfı salonunda düzenlenen programa katılan, Malatya İl AFAT ve Acil Durum İl Müdürü Mustafa Türker vakıf üyeleri ve misafirlere herhangi bir afet zamanında hayat kurtarmada kritik olan ilk 72 saat ve yapılması gerekenler konusunda önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Geçtiğimiz iki ay önce bu göreve başladığını ve böyle bir sunumu da ilk defa burada verdiğini belirtti.

Bu programın daha yeni meydana gelen Çanakkale depremine yakın zamanlı olması ayrıca anlamlı olmuştur diyen Türker, Türkiye’nin çok ciddi iki fay hattında olması ve bu hatların uzun süredir hareketsiz olması endişeleri artırdığını belirtti.

Yapılan sunumda kısaca;

72 saat bir kişinin yaşam süresidir. Bu süre içerisinde kurtarılır veya hayatta kalmayı başarırsa bu çok önemli olacaktır. 72 saat karmaşanın olduğu ancak yaşayanların da kurtarılabileceği zamandır. Bu sürede herkesin adeta kendisi ile baş başa kaldığı zamandır. İşte burada bizlerin azıcık ta olsa bilgi sahibi olması çok önemlidir.

Bu anlamda öncelikle tek tek hepimizin afet bilinci,  yaşam alanlarımızda alacağımız basit önleyici tedbirler bir çok can ve mal kaybını azaltacaktır. Örneğin hasar görmüş ama yıkılmamış bir binada gecenin bir karanlığında yalın ayak olarak bir cam kesiği bile kan kaybından  ölümlere sebebiyet verebildiği, sabitlenmemiş televizyonun bir çocuğun üstüne düşmesi hep yaşanan olaylardır.dedi.

Programın sonunda konuşmasından dolayı misafir olarak programa katılan Birlik vakfı kurucu üyesi  ve Adıyaman eski Milletvekili  Mehmet Özyol tarafında Mustafa Türker’e vakfın plaketi verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet