Malatya medyası sorunlarını tartıştı

Malatya'da yerel medya anket analizi kapsamında medya’nın sorunları ele alındı. Toplantıya yazılı basın, radro, televizyon ve internet gazetecileri katıldılar.

Malatya medyası sorunlarını tartıştı Malatya Haber

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi STK’ların sorunlarını ele almak ve çözüm bulmak adına düzenlemiş olduğu istişare toplantılarına medya dernekleri, kamu kurum ve kuruluşlarının basın temsilcileri, yerel ve ulusal medya temsilcilerinin katıldığı program ile devam etti.

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Kent Konseyi tarafından medya derneklerinin katıldığı yerel medyanın sorunlarının tespiti için düzenlenen anket çalışmasının sonuçlarını değerlendirmek üzere Kent Konseyi binasında bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, yerel ve ulusal medya temsilcileri, kamu ve kurum birimlerinin basın temsilcileri ile ilimizde faaliyet gösteren medya dernekleri katıldı.

Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektaş, medya dernekleri, kamu kurum ve kuruluşlarının basın temsilcileri, yerel ve ulusal medya temsilcileri ile yaptıkları anket çalışması sonucunda medyanın sorunları adı altından başlıklar hazırladıklarını ve bu sorunlar üzerinden çözüm yolları aramanın çözüme ulaşma noktasında daha faydalı olacağını dile getirdi.

Basının en büyük sorununun ekonomi olduğunu ifade eden Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Nihat Abacı, kalifiye eleman konusunda da sıkıntıların yaşandığını söyledi. Abacı, “Basın ilin sorunlarını dile getirmede öncüdür. Fakat sosyal medyanın etkisiyle gazete satışlarındaki düşüş sorunların dile getirilmesini kısıtladı” dedi.

Radyocular Derneği Başkanı Sinan Cavlak, medya organlarındaki gelir düzeylerinin hızlı bir şekilde düşünün medyanın en büyük sorunlarından biri olduğunu belirtti. Cavlak, Malatya da açık hava reklamcılığının medya sektörünü olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Anadolu Basın Birliği Derneği Malatya Şube Başkan Yardımcısı Hidayet Özpolat, internet sitelerinin her geçen gün sayıca arttığını, internet sitesi kurmanın herhangi bir gazete çıkarmak arasında büyük ekonomik farklar olduğunu belirterek “Artık herkes kendi sitesini kurabiliyor ve bu site üzerinden istediği reklamı yapabiliyor” dedi.

İnternet haberciliği ile ilgili  yasanın bir an önce çıkması gerektiğine vurgulayan Malatya Valiliği İl Basın ve Halk İlişkileri Müdürü İbrahim Halil Kılıç, Malatya da medyanın bir an önce birleşmesi gerektiğine değindi. Kılıç, “Yerel medyanın sorunlarına çözüm bulmak adına bütün dernekler birleşmeli,  yerel gazetelerin, televizyon kanallarının, radyoların dinletilmesi okutulması veya izletilmesi teşvik edilmeli” dedi.

Malatya Sonsöz Gazetesi Temsilcisi Hakan Yağzı Özdemir, medya çalışanlarının maaşlarının görünenden daha az olduğunu ve çalışma saatlerinden daha fazla çalıştırıldığını Özdemir, çalışanlara birden çok görev verildiğini belirtti. Yine Malatya Sonsöz Gazetesi adına söz alan Muhammed Ali Günaydın basında çalışanların kişisel ve kurumsal olarak güvenliğinin sağlanmasının önemine işaret etti.

 Toplumun medyaya bakışının internet haberiyle sınırlı olduğunu söyleyen İnternet Habercileri Cemiyeti Başkanı Kemal Turgut, “İnternet medyası olarak kurumsal destek alamıyoruz, kendimize ait bir yerimiz yok ve ekonomik bağımsızlığımız olmadığı için özgün içerikli haberler yapamıyoruz” dedi.

İstişare toplantısına katılan dernek başkanları ve medya temsilcileri bu tür toplantıların devam etmesinin medya sorunlarının çözüme kavuşması noktasında faydalı olabileceklerini dile getirerek, toplantıların sürekliliğinin önemli olduğu söylediler. Katılımcılar toplantıya öncülük ettikleri için Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreterliğine teşekkür ettiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 680
Bu Ay : 1998
Toplam : 1998

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom