Bilge terzi panelde anıldı

Malatyalı Mütefekkir Mehmed Said Çekmegil, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen panel ile yad edildi.

Bilge terzi panelde anıldı Malatya Yaşam-Sağlık

Bilge Terzi olarak da bilinen Malatyalı Mütefekkir Mehmed Said Çekmegil, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen panel ile yad edildi.
Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun, daire başkanları, şube müdürleri, kurum kuruluş temsilcileri ile kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.


Malatya’nın önemli bir köşe taşı


Panelin açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Malatya’nın değerlerini anmaya devam edeceklerini anlatarak “Mehmed Said Çekmegil’in Malatya’nın kent tarihi, kültür tarihi açısından baktığımız zaman önemli bir köşe taşı olduğunu hepimiz biliyoruz. Daha önce Topal Said Hoca olarak bilinen Said Ertürk’ü anmıştık. Fethi Gemuhluoğlu Sempozyumu düzenlemiştik. Bilindiği üzere 15 Temmuz gibi çetin bir süreci atlattık. Malatya kendine düşeni en güzel şekilde yaptı. Çok güzel bir mücadele ve direniş gösterdi. Bu direnişin altında da Mehmed Said Çekmegil gibi Topal Said Hoca gibi Malatya’nın bir çok değerinin olduğunu gördük. Malatya’da bu farkındalığın oluşturulmasında bu insanların büyük emeklerinin olduğunu gördük. Bu değerlerin halkımız arasında somut olarak da yaşadığını gördük” dedi.

 
Fikirleri, Türkiye sathında makes bulmuştur


Daha sonra panele geçildi. Ömer Şevki Hotar’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Murat Zengin, Ercan Aslaner, Metin Önal Mengüşoğlu ve Selami Çekmegil birer konuşma yaptılar. Paneli başlatan Ömer Şevki Hotar, Mehmed Said Çekmegil’in çok sayıda insan üzerinde emekleri olduğunu belirterek, “Onu hayırla yad ediyor, rahmetle anıyoruz. Çekmegil, her ne kadar hayatını Malatya’da geçirmişse de onun fikirleri, düşünceleri Türkiye sathında makes bulmuştur” diye konuştu. 


Onun düşünce tarzına herkes hayret ederdi


Murat Zengin, “Kıymetli dostum Mehmet Said Çekmegil hakkında konuşmayı şeref addediyorum. Düşünmeyi, eleştirel düşünme noktasına taşıyabilen ve kendisine temas eden her insanda bunu ustalıkla harekete geçiren bir büyüğümüz ve mütefekkirimizdi. Onun düşünce tarzına herkes hayret ederdi. Fakat bu hayret, klasik önder, lider, imam ya da düşünce adamlarında olan hayretten bağımsız bir hayretti. Siz onun düşünce tarzına, söylediklerine hayret ederdiniz; çünkü, o sizi öyle bir yola, öyle bir noktaya getirirdi ki bu hayret ettiğiniz şeyin mümkün olabileceğine inanırdınız. Sizin de öyle düşünebileceğinize inanırdınız” ifadelerini kullandı.
 

Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür 


M. Said Çekmegil’in aynı zamanda damadı olan Ercan Aslaner de Merhum Mütefekkirin yaşamından çeşitli anılarını paylaştı. Aslaner, şöyle konuştu:
“Gittiği bir lokantada, garsonlara içecek olarak ne olduğunu sorar. Onlar da alkollü içkileri sıralarlar. O da devamla ‘daha güzel içkiler yok mu sizde?’ diye sorar. Şaşıran garsonlar ayran ve suyu içkiden saymıyorlardı ki artık bir şey söyleyemeyince o, ‘sizde ayran ve su yok mudur’ der. Onlar cevaplarını almışlardır, çok mahçup olmuşlar ve yanında bile duramamışlardır. Böylece ayran ve suyun yanında diğer içkilerin hangi derecelere düştüğünü çok büyük bir başarıyla da göstermiştir.”


Panelden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Metin Önal Mengüşoğlu da “Başkan Ahmet Çakır’ın şahsında tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Gerçekten çok değerli işler yapıyorlar. Bunlar tarihe not düşmektir. Umut ediyorum ki gelecek zamanlarda yeni kuşaklar, bundan yararlanacaklar inşaallah. Çekmegil Kitabı da yayınlandı. Orada birtakım metinler var. Acizane benim de bir metnim var. O anlamda belediyemize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.  
Said Çekmegil’in oğlu Selami Çekmegil de programdan dolayı teşekkürlerini dile getirerek, “Türkiye’de belediyecilik derken yol yapmak, havuz doldurmak, parkaları düzenlemek gibi konular anlaşılıyor. Ama Malatya, bu anlayışın ötesine taşmış bir belediyenin sahibi. Değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibi; fikri faaliyetlere, düşünsel aktivitelere de kapı açarak, her konuda Malatya’nın örnek olması gibi belediyecilikte de bütün Türkiye’ye inşaallah örnek olacak ve Türkiye’de fikri faaliyetlerin, düşünce eylemlerinin yaygınlaşmasına vesile olacak. Bu bakımdan teşekkürümü ve yürekten tebrikimi tekrar ediyorum. Allah onlardan razı olsun” dedi.
 

Panel programında ayrıca tüm katılımcılara Büyükşehir Belediyesinin yayınlamış olduğu Mehmed Said Çekmegil kitabı ücretsiz olarak takdim edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 431
Bu Ay : 3075
Toplam : 3075

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom