Bebek temas ettikçe sütü artar

Yeni doğmuş bir bebeği doğanın muhteşem ürünleri arasında belki de en güzeli olan anne sütünden mahrum etmek ona yapılabilecek en büyük haksızlıktır.

Bebek temas ettikçe sütü artar Malatya Yaşam-Sağlık

İLK TEMAS, İLK NEFES, İLK DOYUM ve MUTLULUK

TEMAS Emzirme ve Anne Sütü Gönüllüler Derneği Malatya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç Dr. Burcu KAYHAN TETİK anne ile çocuk arasındaki ilk temasın önemli olduğunu vurguluyor.

“TEMAS Dokunmaktır”

TEMAS dokunmaktır, ilişkidir, mutluluktur. Temas bağlantı kurmaktır, temas ulaşmaktır, konu anne sütü ve emzirme olduğunda temas pek çok şeydir. Bebeğinize dokunun! Şeklinde açıklayan Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Burcu KAYHAN TETİK “TEMAS Derneği adını buradan almaktadır” dedi.

TEMAS’ ın Kuruluş ve Oluşum Süreci

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü verilerek emzirmenin uygun ek gıdalarla beraber en az 2 yaşına kadar sürdürülmesinin ülkemizde kültürel norm haline gelmesine, anne ile beraber tüm aile bireylerinin bebek ve çocukların, bakım ve beslenmesini başarı ile yerine getirmesi desteklenerek sağlıklı bir toplum oluşmasına katkıda bulunmayı amaçlayan TEMAS Derneği 2014 yılında Ankara merkezli olarak kurulmuştur. Derneğin ilk şubesi 8 Aralık 2015 tarihinde Malatya’ da Yrd. Doç. Dr. Burcu KAYHAN TETİK başkanlığında kurulmuştur. Malatya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kızılay ve Battalgazi Belediyesi ile çeşitli etkinlikler yapılmıştır. TEMAS Derneği Malatya Şubesi Yönetim Kurulu olarak “eğitim, araştırma, sağlık ve sosyal alanlarda yapılacak faaliyetlerin önemini biliyor ve önemsiyoruz” diye açıkladı.

“Temas ile Anne Sütünü Yaygınlaştırmak”

Anne sütü ve emzirme konularında sağlık çalışanları ve toplumun eğitimlerinin desteklenmesi, konu ile ilgili bilimsel güncel bilgilerin paylaşılması ve sürdürülebilir politikalar oluşturularak ülkemizde emzirmenin tekrar yaygınlaştırılması

 İlk 6 ay anne sütü ve altıncı aydan itibaren ek gıdalarla birlikte en az iki yaşına kadar emzirmenin sürdürülmesi, bu sayede anne sütü ile beslenme yüzdesini artırarak bebek ve çocuk ölümlerinin azaltılması

Emzirme danışmanlığı birimlerinin oluşturulması ve yaygınlaştırılması, anneden anneye destek birimleri kurulması

Anne sütü ve emzirme hakkında sürdürülebilir politikalar oluşturulması derneğimizin anne sütünü artırmak için amaçlarıdır.

“Anne Destek Grupları”

TÖTM refakatçi anne ünitesinde yeni doğmuş bebekleri için elinden geleni yapmaya çalışan ve elinden gelenin en iyisinin “anne sütü ile bebeğini beslemek” olduğunun bilincinde olan annelerimiz burada bizler arasındalar. TEMAS derneği olarak biz bu annelerimizin çok özel grup olduğunun farkındayız. Çok zor şartlarda olmalarına rağmen bebeklerine anne sütü vermek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını biliyoruz. Çünkü doğanın bir mucizesi olarak da adlandırabileceğimiz anne sütü bebek beslenmesinde tercih edilecek en doğal, en ideal ve de en güzel ürünüdür. Ekolojiktir. Yeni doğmuş bir bebeği doğanın muhteşem ürünleri arasında belki de en güzeli olan anne sütünden mahrum etmek ona yapılabilecek en büyük haksızlıktır, saygısızlıktır. Refakatçi anne ünitesinde bulunan annelerimiz aslında diğer birçok anne gibi bu durumun farkında ve bebeklerine TEMAS etmenin, onlara dokunmanın ve onları anne sütü ile beslemenin önemini kavramış durumdalar.

Burcu KAYHAN TETİK “TEMAS derneği olarak buradan refakatçi anne ünitesi ve emzirme odalarına yönelik yeni düzenlemelerin ve yenileme çalışmalarının yapılabilmesi için Sponsor desteğine ihtiyacın olduğunu” belirtti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 292
Bu Ay : 292
Toplam : 292

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom