Malatya'da Romatizmal hastalarına poliklinik hizmeti başladı

Turgut Özal Tıp Merkezi Romatoloji Ana Bilim Dalından Yrd. Doç. Dr. Servet YOLBAŞ, bu bölümü yeni açtık, iki poliklinikle hizmet vermekteyiz.

Malatya'da Romatizmal hastalarına  poliklinik hizmeti başladı Malatya Yaşam-Sağlık

HER BEL AĞRISI ŞİKÂYETİ BEL FITIĞI ANLAMINA GELMİYOR!

Turgut Özal Tıp Merkezi Romatoloji Ana Bilim Dalından Yrd. Doç. Dr. Servet YOLBAŞ “Romatizma hastalıkları, halk arasında eklem romatizması olarak bilinir. Bu hastalıklar sadece diz ağrısı, eklem ağrısıyla seyretmez. Bunun içerisinde yüzden fazla hastalıklar var. Bu hastalıklar halk arasında fazla bilinmediği için ayrıca doktorlar arasındaki bilgi birikimi az olduğundan tanılarında ciddi gecikmeler olmaktadır” dedi.

Hastalar sıklıkla eklemlerde ağrı, şişlik gibi şikâyetlerle başvurmalarına karşın bunun yanında görme bozukluğu, saçlarda, ciltlerde döküntüler, damar tıkanıklıkları gibi başka cilt bulgularıyla da seyredebilmektedir diyen Yollbaş,“Bu nedenle böyle hastalıkların toplum arasında temel bilgilerin edinilmesinde fayda vardır. Örnek olarak iltihaplı eklem romatizması olarak ta bilinen romatoidartrit hastalığı ilk zamanlarda eklem ağrıları ile genelde ellerde, ayaklarda, küçük eklemlerde ağrı ile seyretmektedir; fakat 1-2 yıl içerisinde teşhisini koyup tedavi ettiğinizde hasta normal hayatını sürdürebilmekte, buna karşın hastalığın tanısı geciktiğinde 2 yıldan sonra tedavi başladığında bu hastaların eklemlerinde ciddi sakatlıklar meydana gelmektedir. Bu hastalar kendi kişisel bakımlarını yapamayacak hatta yüzünü bile yıkayamayacak hale gelmektedir. Dolayısı ile bu hastalıkların doğru yere yani romatolojiye gönderilmesinde fayda vardır.” şeklinde konuştu.

Omurga romatizması tanısı genel olarak ülkemizde 8-10 yıl gecikmektedir. Bu hastalar sıklıkla bel ağrısı ile birlikte sabah kalktığında 1 saati aşan bir tutukluk yaşamaktadırlar. Ne yazık ki görüyoruz bu bel romatizması tanısında Avrupa’ da da8-10 yıl gecikmeli görülmektedir. Sebebi ise: Bel ağrısı olan her hasta bel fıtığı olarak bilinmekte, bunun için emar çekilmekte ve genelde çekilen emarın üçte birinde bel fıtığı bulgusu çıkmaktadır. Bu hastalara bel ağrısından dolayı bel fıtığısın denmesinden dolayı bu hastalıkların tanısı dediğimiz gibi yıllarca gecikmeye uğramaktadır. Romatizmal hastalıkların tanısı geciktiğinde sakatlık ve hatta ölüme kadar yol açabilmektedir. Bunun yanında daha nadir görünen hastalıklar vardır. Özellikle bağ dokusu dediğimiz halk arasında lupus olarak bilinen hastalığın yanında sjögren hastalığı, cilt romatizması, salgı bezlerini tutan romatizmalar ve kasları etkileyip güçsüzlüğe yol açan romatizmalar mevcuttur. Bunların hızlı bir şekilde tedavisinin yapılması hayatidir. Tanı ve tedavi geciktiğinde organ yetmezliklerine yol açabilmektedirler.

Skleroderma dediğimiz cilt romatizması ise sıklıkla ellerde solukluk, morarma, kızarıklık ile başlıyor ve sonrasında cildi, akciğeri tutarak solunum yetmezliği, akciğer transplantasyonu ve ölüme kadar giden sonuçlar doğurmaktadır. Lupus özellikle hem böbrek yetmezliğine hem de eklem ağrısı ve döküntülü lezyonlarla önümüze çıkabilmektedir.

Dr. YOLBAŞ “Malatya’ da ise bu zamana kadar romatoloji bölümü yoktu. Turgut Özal Tıp Merkezi olarak bu bölümü yeni açtık, iki poliklinikle hizmet vermekteyiz. Amacımız bunu daha da geliştirerek hastalarımıza olan görev ve hizmetimizi artırmaktır. Bunun için yönetimimiz elinden gelen desteği sağlamaktadır.  Hastaların bize ulaşıncaya kadar tanısının gecikme olmaması açısından, zamanında romatoloji kliniğine başvurması önemlidir. Bunun yanında daha önce bu hastalıklardan dolayı farklı bölümlerde takip edilen hastaların romatoloji bölümü tarafından görülmesi bu sakatlıkların engellenmesi, ölüm riskinin minimize edilmesi açısından fayda vardır. Hastalarımızın bu hastalıklar için başka illerdeki hastanelere gitmek zorunda kalmaması halkımız için önemli bir kazanımdır. Biz ekip olarak halkımıza en güzel şekilde hizmet etmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini bitirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 226
Bu Ay : 226
Toplam : 226

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom