Siyer Dersleri devam ediyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından başlatılan Siyer Dersleri’nin 6’ncısı gerçekleştirildi.

Siyer Dersleri devam ediyor Malatya Eğitim

Yrd. Doç. Dr. Fethullah Zengin’in verdiği derste, Peygamberliğinden önce Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayatı dinleyicilerle paylaşıldı.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen derse Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, daire başkanları, şube müdürleri ile kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.

Derste, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fethullah Zengin tarafından Hz. Muhammed’in (s.a.v) doğumundan Peygamberliğin verildiği 40 yaşına kadarki hayatı anlatıldı. O dönem Arap toplumunda yeni doğan çocukların sütanneye verildiğini belirten Zengin, “Mekke’nin havası basık olduğundan çocukların yetişmesi için sağlıklı olarak görülmüyordu. Çocukların sağlıklı büyümeleri ve Bedevilerden en fasih, en bozulmamış Arapça’yı öğrenmeleri için yaylalarda yaşayan sütannelere çocuklar verilirdi. Efendimiz (s.a.v) Halime adlı sütanneye verilmişti” dedi.

Peygamberimizin Abdumenaf oğullarından Haşim’in oğlu Abdulmuttalip’in torunu olduğunu anımsatan Zengin, “Bilindiği gibi Babasının adı Abdullah, annesi Amine idi. Daha doğmadan yetim, 6 yaşındayken de öksüz kaldı. O, çok onurlu bir insandı. Büyüyünce kendi geçimini sağlamak için çobanlık yaptı ve sonra ticaretle meşgul oldu. 20 yaşında Faziletliler Antlaşması anlamına gelen Hılful Fudul Cemiyetine katıldı” dedi. Ders sonunda dinleyicilerin soruları da cevaplandırıldı.

15 günlük periyotlarla Cumartesi günleri aynı yerde saat 19.30’da gerçekleştirilen ve 17 ders olarak işlenecek Siyer Dersleri programı çerçevesinde 7’nci ders, 31 Aralık’ta Prof. Dr. Cemalettin Erdemci tarafından verilecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 27
Bugün : 177
Bu Ay : 177
Toplam : 177

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom