Ailedeki problemlerin şifreleri çözüldü

Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi iş birliğinde kadınlara yönelik düzenlenen bilinçlendirme konferansları devam ediyor.

Ailedeki problemlerin şifreleri çözüldü Malatya Eğitim

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi iş birliğinde kadınlara yönelik düzenlenen bilinçlendirme konferansları devam ediyor.

Bu kapsamda Melekbaba ve Tecde mahallerinde düzenlenen konferanslarda “Ailede Problem Çözme” konusu anlatıldı. Konferanslara sunumlarını yapmak üzere Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi’nden Aile Uzmanı/Sosyolog Zehra Sönmez ve Aile Uzmanı/Sosyolog Elif Şengönül ve mahalle sakinleri katıldı.

Her evlilikte bazı sorunların yaşandığını dile getiren Zehra Sönmez, “Önemli olan evliliklerde sorun yaşamamak değil, önemli olan sorunlarıyla başa çıkabilen bir aile olmayı başarabilmektir. En başaralı ve mutlu ailelerde bile zaman zaman çatışmalar yaşanabilir. Her evlilik ilişkisinde çatışma, tartışma ve ardından çözüm bulma süreci, ilişkinin doğasında yer alır ve sürekli tekrarlanır.”dedi.

Sönmez, evlilikte sıklıkla yaşanan ve çatışmaya neden olan sorunların; eşlerin çatışma ve problem çözme becerilerinde eksiklikler, evliliğe yönelik gerçekçi olmayan beklentiler, ailedeki rol dağılımı konusunda eşlerin birbirlerinden farklı beklentilere sahip olmaları, cinsiyet farklılıkları, ekonomik sorunlar, eşlerin arasında iletişim yetersizliği ve eşlerin birbirine yeteri kadar zaman ayırmaması olduğunu dile getirdi.

Tartışma anında söylenen yanlış söylemlerin tartışmayı daha da alevlendirdiğini söyleyen Elif Şengönül, “Tartışmaya çözüm bulabilmek için, eşimizle açık iletişim kurmalıyız, olumsuz düşünceleri kontrol edebilmeliyiz, olaya karşımızdakinin gözünden bakabilmeliyiz ve affetmeliyiz. Bunları yaparsak eğer çözüm bulma noktasına gelmiş oluruz.”dedi.

Şengönül, “Tartışma sırasında yüzümüzdeki gülümsemeyi bozmazsak, şikâyetimizi kısaca açıklarsak, konuşmamıza olumlu cümlelerle başlarsak, sen diye cümlelerin yerine ben diye konuya başlarsak ve ihtiyacımızın ne olduğu açıksa dile getirirsek tartışmayı yapıcı bir hale getirebiliriz.” dedi.

Konferansın sonunda Tecde ve Melekbaba mahalle sakinleri Zehra Sönmez’e ve Elif Şengönül’e çeşitli sorular yönelterek,onlardan çözüm önerisi aldılar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 332
Bu Ay : 8391
Toplam : 8391

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom