Öğrenciler farklı olanla birlikte yaşamayı öğrenecekler

Malatya’da 70 bine yakın engelli vatandaş yaşyor ve birçoğu toplum içine çıkmadığını, bunların en büyük sebebinin ise sağlıklı insanların engellilere bakışdır.

Öğrenciler farklı olanla birlikte yaşamayı öğrenecekler Malatya Eğitim

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu toplumda engelliler hakkında farkındalık yaratmak ve toplumu engellilere adapte etmek adına “Farklı Olanla Birlikte Yaşamak” konulu konferanslar düzenliyor.

Bu kapsamda hafta içerisinde Malatya Fen Lisesi, Malatya Anadolu Lisesi ve Hacı Ahmet Akıncı Anadolu Lisesi’nde verilen konferanslara 400’e yakın öğrenci ve sunumlarını yapmak emekli Milli Atlet Ramazan Cuğlan ve PDR Öğretmeni Nurettin Kaplan katıldı.

Malatya Fen Lisesi’nde verilen konferansta görüşlerini dile getiren Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektaş, Engelliler adına il içerisinde birçok program yaptıklarını engelli dernekleri ile bir araya gelerek istişare toplantıları düzenlediklerini fakat bunların yeterli olmadığını düşünerek okullarda da program yapmayı uygun gördüklerini söyledi.

Pektaş, “Bu programla geleceğimizin garantisi olan siz gençlerin toplumumuzda yer alan engellilerin farkına varması ve geleceği engellilerimize göre dizayn etmesi amaçlanmıştır.”dedi.

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu Temsilcisi Seyit Soner Yılmaz, Malatya’da 70 bine yakın engelli vatandaşın yaşadığını ve birçoğunun toplum içine çıkmadığını bunların en büyük sebebinin ise sağlıklı insanların engellilere bakış açısının neden olduğunu söyleyerek toplumdaki bu algıyı kırmak ve toplum içerisinde engellileri diğer sağlıklı insanlardan farklı görmemek adına bu tür konferansları hazırladıklarını söyledi.

Yılmaz, “Bizlere fırsat verildiğinde birçok alanda başarılar sağlıyoruz fakat toplum bizi tanımıyor. O yüzden öncelikle geleceğin yöneticileri olan sizlerden başlamak istedik.” dedi.

Ramazan Çuğlan, Amaçlarının sağlıklı insanların empati kurarak engelli vatandaşları anlaması ve ona göre hareket etmesi olduğunu söyleyerek, sağlıklı olan herkesin bir engelli adayı olduğunu ve bu anlamda engelli vatandaşları normal sağlıklı vatandaşlardan farklı görmemeleri gerektiğini söyledi.

PDR öğretmeni Nurettin Kaplan, “Görme engelli olduğum için hayatımın ilk yıllarından itibaren çok sıkıntılar yaşadım özellikle okul hayatında yaşadığım sorunlar beni hayattan soğutmak yerine daha çok hayata bağladı ve buralara kadar geldim. Bizim sizden tek beklentimiz bizi sağlıklı insanlardan farklı görmemeniz ve bizlere acımamanız. Çünkü bizim diğer insanlar hiçbir farkımız yok.” dedi.

Kaplan, “Günümüzde Malatya Büyükşehir Belediyemiz tarafından çok güzel çalışmalar yapılmakta engellilerin eksiklikleri giderilmekte toplu taşıma araçlarındaki veya trafik ışıklarındaki sinyalizasyon yöntemleri bizim hayatımızı daha da kolaylaştırmakta. Fakat bunlar bazı yerlerde yetersiz kalabiliyor. Bizim sizlerle bir araya gelmemizin sebebi de bu aslında geleceğin yöneticiler olan sizlerin engellilere bakış açısını geliştirmek veya geliştirmek.” dedi.

Konferanslarla ilgili görüşlerini dile getiren Malatya Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Mehmet Özgür, Konferanstan sonra hayatının en önemli derslerinden birini aldığını ve bu farkındalığın toplumun her kesimine verilmesi gerektiğini dile getirerek Malatya Büyükşehir Kent Konseyi’ne teşekkür etti.

Farkındalık konferanslarına katılan öğrenciler Milli Atlet Ramazan Cuğlan ve PDR Öğretmeni Nurettin Kaplanla beraber çeşitli etkinlikler yaparak, konu ile ilgili hocalarımıza çeşitli sorular yönelttiler. Öğrenciler verilen konferansların sonunda okul bahçelerinde kurulan engelli parkurlarında baston ve tekerlekli sandalye ile parkuru tamamlaya çalıştılar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 142
Bu Ay : 9022
Toplam : 9022

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom