Sonuçlarımız yüz güldürücü

Abuzer Gündüz “Çocukluk yaş grubu değişime açıktır. Erken teşhis koyarsak tedavi edebiliriz. Teşhis koyamazsak o çocukta görme kaybı meydana gelir .

Sonuçlarımız yüz güldürücü Malatya Yaşam-Sağlık

İnönü Üniversitesi  Turgut Özal Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalından  Doç. Dr. Abuzer Gündüz  göz hastalıklarında erken teşhisin görmeyi kurtardığını ifade etti.

Abuzer Gündüz “Çocukluk yaş grubu değişime açıktır. Erken teşhis koyarsak tedavi edebiliriz. Teşhis koyamazsak o çocukta görme kaybı yani göz tembelliği meydana gelir ve bu ömür boyu devam eder. Dolayısıyla ilkokul öncesi çocuklarda mutlaka buna dikkat edilmesi gerekir. Aileler hangi durumlarda şüphelenmelidir, diye düşündüğümüzde karşımıza şu çıkıyor. Yeni doğmuş bebeğin davranışları önemli. Yeni doğmuş bebek üç ya da beş aylıkken anne ile göz temasına girip girmediği, etrafındaki cisimleri dikkatlice inceleyip incelemediğine dikkat edilmeli. Eğer çocuk boş boş bakıyorsa görmesinde bir problem olabilir.  Çocuklar yürümeye başladığında etrafını çok dikkatli inceler. Çocuk etrafına ilgi göstermiyorsa görme problemi olabilir. Görme eksikliği olan çocuklarda dikkat eksikliği vardır. Özellikle televizyonu çok yakında seyrederler. Görme problemi varsa uyarmamıza rağmen bir çocuk televizyonu yakından izliyorsa muhtemelen bu çocukta iki problem vardır. Ya işitme problemi ya da görme problemi vardır. Çocuk daha iyi görebilmek için yaklaşıp televizyon izliyorsa bu davranış bizi şüphelendirmeli. Ayrıca çocuk yürümeye başladıktan sonra, düzgün yürüyen bir çocuk birden dengesiz yürümeye başlıyorsa, sağa sola çarpıyorsa bu çocukta görme problemi olabilir.” dedi

Çoğunlukla problemi yakalanamadığını dile getiren Abuzer Gündüz “ Çocuğun bir gözü sağlam oluyor, diğer gözünde problem oluyor, bir göz sağlam olduğu için o çocuk normal insanlar gibi görüyor ve hareket ediyor, davranış özelliklerini gösteriyor. Ondan dolayı herhangi bir şey fark etmiyorsunuz. Burada ailelere büyük görevler düşüyor, Doğumlar genelde hastanelerde oluyor, hastanede çocuk taburcu edilmeden mutlaka bir çocuk hekimi tarafından basit bir göz muayenesinden geçmesi lazım. Bu doğuştan katarak için önemli. Doğuştan olan göz tansiyonları vs. gibi problemler  rahatlıkla yakalayabiliriz. Onun dışında üç ver dört yaşında mutlaka göz hekimine muayene ettirmesi gerekir. Aile herhangi bir şeyden şüphelenmiyorsa bile çocuğu kontrol amaçlı doktora götürmelidirler” diye uyarıda bulundu.

 Öncelikle gözdeki görme yetisini azaltan problem neyse onu teşhis edilmeli, o teşhise göre bir tedavi yöntemi izlenmesi gerektiğine değindi.Tedavi şeklini  açıklayan Abuzer Gündüz “Daha çok çocukluk yaş grubunda mesela doğuştan kataraksa ameliyat edilir. En çok göz tembelliğine neden olan göz kaymaları şaşılıktır. Buda bazen ameliyatla, bazen gözlükle, bazen de göz kapamasıyla tedavi edilir. Göz kapama tedavisi şöyle yapılır. Genelde iyi gören göz kapatılır. Çalışan kapatılır ki tembel göz çalışsın, çalışkan göz haline gelsin. Bu durumda çocuk iyi gören gözü devre dışı bıraktığımızda kötü gözle etrafa eskisi gibi göremediği için çocuk aşırı tepki verir. Bu durumda aile motivasyonu önemlidir. Bu tedavi üç, beş veya yedi yıl sürebilir. Uzun süreli bir tedavi olduğu için ailenin rolü önemlidir. Aileler çocuğun huyuna giderek sevecen bir yaklaşımla çocuğu motive ederek bunun zamanla geçeceğini ikna etmesi gerekir. Aile çocuğu periyodik takiplerle hastaneye getirmelidir.” dedi.

Son olarak ailelerin yapılan çalışmalarla git gide motive olduğunu  söyleyen Doç. Dr. Abuzer Gündüz “Turgut Özal Tıp Merkezinin Şaşılık polikliniğimizde rutin olarak haftada birkaç günü  hastalara ayrılmaktadır. Uygun teşhis ve tedavi protokolleriyle bunları takibe almaktayız. Çoğunlukla yedi sekiz yaşına kadar takipte tutuyoruz. Malatya dışında ki bölgenin tamamından da hasta alıyoruz. Sonuçlarımız yüz güldürücü ve başarı oranımız yüksektir” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 633
Bu Ay : 7117
Toplam : 11866

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom