Hafızamızı tazeledik

Malatya Kapalı Çarşı üzerinde 15 temmuz darbe girişiminin fotoğraflarının yer aldığı serim sergi açıldı.

Hafızamızı tazeledik Malatya Kültür-Sanat

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından Anadolu Ajansından temin edilen ve yurt genelinde sergilenmesi için hazırlanan fotoğraf sergisi ilimizde Kapalı Çarşı Üstünde 15 Temmuz Millet Meydanı'nda açıldı.

15 Temmuz 2016 Demokrasi Şehitleri ve Gazileri"ni anmak, yaşatmak ve hatıralarını halkımızla paylaşmak amacıyla açılan ve beş gün boyunca açık olacak olan serginin açılışına Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Siyasi Parti İl Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

İl Kültür Müdür Vekili Levent İskenderoğlu’nun açılış konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır’da bir konuşma yaparak  15 Temmuz gecesi Malatyalıların vatanına, bayrağına sahip çıktığını ifade etti.

Vali Toprak’da “ Bugün burada Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüz ile Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü arasındaki bir çalışma ile 72 tane 15 Temmuzdaki hain girişim çerçevesinde vatandaşlarımıza ve kamu kurumlarına yönelik olarak gerçekleştirilen saldırıdan bizlerin hafızasında kalması, izdüşümü olması ve Başkanımızın da ifade ettiği gibi geçmişten aldığımız dersle geleceği iyi planlamak adına bu sergi açılmış bulunuyor.

Bir taraftan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, bir taraftan Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'ne teşekkür ederken bir taraftan da bu sergimizin açılışını onurlandıran siz değerli konuklarımıza hoş geldiniz demek istiyorum.

Şüphesiz ki Aziz Türk Milletinin hafızasında kara bir gün olarak yer edinecek olan 15 Temmuz 2016 günü Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içerisine haince sirayet etmiş bulunan bir grup FETÖ / Paralel Devlet Yapılanması terör örgütü mensubu hainler tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızı, Milli İradeyi ve Ülkemizin geleceğini ve bekasını hedef alan menfur bir kalkışma teşebbüsü gerçekleştirilmiştir.

Bu hain teşebbüs çerçevesinde Milletimizin Egemenliğinin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi, Cumhurbaşkanımızın makamı olan Külliye, Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı ve Emniyet Teşkilatımızın değerli birimleri olmak üzere ciddi bir saldırı gerçekleştirilmiş ve bununla birlikte yine İstanbul'da özellikle Boğaz Köprüsü üzerinde oraya bu hain girişimi önlemek maksadıyla giden Vatandaşlarımızın üzerine, kendi milletimize hain odaklar tarafından silah, top, tüfeklerle birlikte bir takım hain girişimlerde bulunulmuş uçak ve helikopterlerle bombalanmış ve kamu hizmet binaları maalesef işgale yeltenilmiştir.

Bu hain girişime karşı çıkmak amacıyla meydanlara yürüyen Aziz Vatandaşlarımızın üzerine bir kez daha altını çizmek isterim ki tanklar yürütülmüş, ateşler açılmıştır.Silahlı Kuvvetlerimizin şerefli üniformasının ardına gizlenen hainlerce planlanan teşebbüsün hayata geçirilmek İstediği ilk andan itibaren sistematik bir şekilde sevk ve idare edilen Emniyet ve Güvenlik Güçlerimizin mücadelesi ve elbette aziz halkımızın ve milletimizin top yekün mukavemeti neticesinde kalkışma ihanet girişimi bastırılmış hıyanet çetesi amacına ulaşamamıştır.

Milli İradeye yönelik bu alçakça girişim kadın, erkek, genç, yaşlı demeden bedenini tanklara, bombalara, kurşunlara siper eden Vatan, Devlet ve Bayrak sevdalısı, Ülke sevdalısı yüce Türk Milleti'nin onurlu duruşu karşısında hezimete uğramış ve Necip Milletimiz bu vakur mücadelesiyle tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir. Zerrece şüphemiz yoktur ki Aziz Milletimiz bu hain teşebbüsü gerçekleştirenleri asla affetmeyecek her zamanki sadakat, samimiyet ve cesareti ile Milli Mukaddesatına, Devletine ve Milli İradesine daha sıkı sarılacaktır.

Devletimizin bekasına ve milletimizin birlik ve bütünlüğüne kasteden bütün şer odaklarının hayallerinin mutlaka yıkılacağına olan inancımla bu hain kalkışma nedeniyle hayatını kaybederek şahadet mertebesine ulaşan herkese kamu görevlilerimize, vatandaşlarımıza ve geçmişten bugüne kadar şehit olan ve kanlarını bu mübarek topraklar için akıtan tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, ailelerine sabrı cemil temenni ediyor, Gazilerimize acil şifalar, bereketli bir ömür diliyorum.

Malatya'daki Gazimiz Enes Gün de burada, aramızda kendisine de Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bir kez daha minnettarlığımızı ve şükran duygularımızı tüm Malatya ve ülkemiz halkı adına sunuyorum ve aziz Türk Milletimize sağlık ve esenlikler niyaz ediyorum.

Bu duygu, düşüncelerle 15 Temmuz 2016 tarihinde sahnelenmek istenen ihanetle işgal senaryosunu nefretle ve bu kara senaryoyu Kurtuluş Savaşında olduğu gibi canıyla, bedeniyle, azmi ve inancıyla bertaraf eden kahraman Türk milletinin destansı mücadelesini gururla müşahede edeceğimiz fotoğraf sergisinin de hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Bu fotoğraflarla birlikte gelecekte olabilecek bir takım olumsuzlukların, ihanet girişimlerinin de buradan aldığımız inançla, güvençle ve dik duruşla bundan böyle bir daha oluşmaması adına her türlü tedbirin alınacağını da geliştireceğini de ifade etmek istiyorum.

Bu vesileyle burada 15 Temmuzdan itibaren günlerce bu meydanı dolduran ve devletimizin bekasına yönelmiş olan o hain girişimi nefretle telin eden ve hep birlikte Malatya'nın bu Meydanı'nda ve değişik noktalarında tüm ülkemizde olduğu gibi birliğimizi, beraberliğimizi ortaya koyan siyasi partilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, meslek örgütlerimizin, Büyükşehir Belediyemiz ve diğer belediyelerimiz olmak üzere tüm yerel yönetimlerimizin ve tüm halkımızın hepsi adına burada göstermiş olduğu bu demokrasi meydanında 15 Temmuz şehitlerimiz adına ithaf edilen bu demokrasi meydanında bu serginin açılması da ayrı bir anlam ifade etmektedir.

Dolayısıyla bir kez daha buradan ifade ediyoruz ki Devletimizi, Milletimizi, Devletimizin bekasını yok etmek isteyen her türlü şer güçlere karşı başta FETÖ/PDY olmak üzere tüm terör örgütlerinin ihanet girişimlerine karşı tüm halkımız olarak Malatya'da ve Ülkemizdeki 79 milyonumuzla birlikte bir ve beraber olarak aynı anlayışla ve kıvanç birliği içerisinde aynı güç birliği içerisinde bundan sonra da önümüze çıkarılmak istenen esaret senaryolarını ortadan hep birlikte kaldıracağımıza bir kez daha söz veriyoruz, geçmişten ders alıyoruz.

İbretle birlikte geleceğe daha güvenle bakıyoruz çünkü 15 Temmuz'da Vatandaşlarımızın sizlerin göstermiş olduğu hep birlikte göstermiş olduğu, sevgi, saygı, birlik ve kardeşlik duygularıyla bir araya gelme, birlikte hareket etme ve birlikte güç alma nedenlerinden dolayı biz geleceğe aydınlık yarınlara daha iyi bir şekilde bakıyoruz.Bu duygular içerisinde sizleri bu sergiye katılımınızdan dolayı şükranla teşekkürlerle kutlamak istiyorum ve bu serginin bu anlamda hayırlara vesile olmasını diliyorum, teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum” dedi.

Konuşmaların adından açılan sergiyi gezerek fotoğrafları tek tek inceleyen Vali Toprak ve beraberindekiler vatandaşlarla da sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.

Sergiyi gezen Vali Toprak, burada Malatya’da çekilen fotoğraflarında yer alması gerektiğine dikkat çekerek İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili İskenderoğlu’ na bu konuda gerekli talimatı verdi.  

Kaynak:Malatya Valiliği

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 329
Bu Ay : 8388
Toplam : 8388

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom