Malatya daha cazip sanayi şehri olacak

Bakan Bülent Tüfenkci, Malatya’nın limanlara ulaşımını kolaylaştırmak adına demiryolu alt yapısının iyileştirilmesi için çalıştıklarını da dile getirdi.

Malatya daha cazip sanayi şehri olacak Malatya Ekonomi

EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ İNSANIMIZ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci 15 Temmuz darbe girişimini işaret etti, “Ülkemizde 7’den 70’e herkes sefeberlik ruhuyla hareket ediyor, üretmeye ve ihracat yapmaya devam ediyor. Biz biliyoruz ki bizim en büyük gücümüz insanımız” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na katıldı. Bakan Tüfenkci, toplantıda Malatya’ya yönelik yürütülen çalışmalar ve yatırımlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak 1 yıldır görev yaptığını anımsatan Bakan Tüfenkci, bu süre içerisinde gece gündüz çalışarak ve sürekli istaşarelerde bulunarak Malatya’ya önemli hizmetler kazandırdıklarını anlattı. “Görev sürem boyunca hiçbir hemşehrimiziutandırmadık” diyen Bakan Tüfenkci, “Biz en büyük yatırımımızı insana yapıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu millet, devletinin arkasında. Bizim güvencemiz millet. Bakınız; ülkemizde şu anda 7’den 70’e herkes seferberlik ruhuyla hareket ediyor, üretmeye ve ihracat yapmaya devam ediyor. Biz çok iyi biliyoruz ki bizim en büyük gücümüz insanımız” şeklinde konuştu.

SÜREKLİ BÜYÜYEN BİR ÜLKE

Açıklamaları esnasında büyüme oranlarına yönelik de değerlendirmede bulunan Bakan Tüfenkci, “Türkiye 2015 yılında yüzde 4 büyüdü. Bizler sürekli büyüyen bir ülkeyi hedefledik. Buradan hareketle şunu çok net söyleyebilirim ki 2017 yılında yüzde 5’in üzerine bir büyüme oranıyla Türkiye’mizi daha da ilerileri taşıyacağız. Tüm halkımızın sağduyusu ile daha da gelişerek yolumuza devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

OSB İÇİN 30 MİLYON ÖDENEK

Bakan Tüfenkci, konuşmasını Malatya’ya yapılan yatırımlar hakkında bilgiler vererek sürdürdü. İlk olarak Malatya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için gönderilen ödenekten bahseden Bakan Tüfenkci, “Malatya Organize ve Sanayi Bölgesi için 25 milyon kamulaştırma ödeneği gönderildi. 2017’den önce toplamda 30 milyon kamulaştırma ödeneğini Malatya’ya göndermiş olacağız. 2017’den sonra da peyderpey ödemeler devam edecek” diye konuştu.

MALATYA, YATIRIMA EN HAZIR İL

Bakanlar Kurulundaki girişimleri neticesinde Malatya’nın da 23 cazibe merkezi arasında yer aldığını belirten Bakan Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“23 cazibe merkezine baktığımızda yatırıma en hazır il olarak Malatya’yı görüyoruz. Sektör, yan sektörler, insan kaynakları ve ilin potansiyeli noktasında Malatya gerçekten tam bir yatırım şehri. Dolayısıyla bizlerin iyi firmaları Malatya’ya kazandırması gerekiyor. Bu konuda da gerekli çalışmaları yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.”

KUZEY ÇEVRE YOLU

Bakan Tüfenkci, Kuzey Çevre Yolu ile ilgili de değerlendirmeler de bulunarak, “Kuzey Çevre Yolu için şantiyemiz kuruldu ve çok hızlı bir şekilde inşallah tamamlanacak. Çok şükür Malatya’nın kangren haline gelen bu sorununu da çözmüş bulunuyoruz” dedi.

ONKOLOJİ HASTANESİ PROJE AŞAMASINDA

Malatya’nın sağlık turizminin başkenti olması adına önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Bakan Tüfenkci, onkoloji hastanesiyle ilgili bilgiler aktardı. Hastanenin inşası noktasında tüm aşamaların tamamlandığını söyleyen Bakan Tüfenkci, “Çok şükür şu anda proje aşamasındayız. Projemiz de tamamlandığı takdirde hızlı bir şekilde hastanemizin inşasına başlayacağız. Böylece Malatya’mızı karaciğer naklinden sonra ikinci bir dalda da marka haline getireceğiz.200 üzerindeki yatak kapasitesiyle bu yatırımı da şehrimize kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ BİRLİKLERİNE VURGU

Bakan Tüfenkci, Malatya’nın simgesi olan kayısıya ilişkin de önemli açıklamalar yaptı. Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Kayısı konusunda elini taşın altına koyacak insanlara, dolayısıyla üretici birliklerimize ihtiyacımız var. Bunun yanında her zaman dile getirdiğim bir lisanslı depoculuk konusu var. Lisanslı depoculuğu çok önemsiyoruz. Lisanslı depoculuk, Türkiye’de tarım ürünlerinin ticaretinde büyük avantajlar sağlıyor. Aynı zamanda devlet de teşvik veriyor. Bu konuyu özellikle oda başkanlarımızın, belediye başkanlarımızın ve büyük şirketlerimizin araştırmasını istiyorum. Kayısıyı, sağlıklı depolayamıyoruz. Bunu başardığımız takdirde gerçekten büyük aşamalar kaydetmiş olacağız.”

YATIRIMCI, LİMANLARA DAHA RAHAT ULAŞACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’nın limanlara ulaşımını kolaylaştırmak adına demiryolu alt yapısının iyileştirilmesi için projeler üzerinde çalıştıklarını da dile getirdi. Bakan Tüfenkci bu sayede yatırımcının ham maddesini limana ve fabrikaya daha kısa bir sürede ulaştırabileceğini ifade ederek, “Bu çalışma, yatırımcılarımıza büyük avantajlar sağlayacaktır” dedi. Bakan Tüfenkci, sözlerini ise şöyle noktaladı:

“Öte yandan biliyoruz ki lojistik merkezler; modern depolama sistemlerine sahip olması, vergi avantajlarının bulunduğu ve ürünlerin dünyaya kolay ulaşmasını sağlayan son derece önemli merkezlerdir. Böylesine önemli bir merkezi de şehrimize kazandırma adına çalışmalarımızı başlattık.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 313
Bu Ay : 2797
Toplam : 2797

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom