Tekno-Kent Malatya'ya sağlık hizmeti kadar etkili olacak

İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay Birlik Vakfında üniversite ve şehir ilişkisini anlattı.

Tekno-Kent Malatya'ya sağlık hizmeti kadar etkili olacak Malatya Eğitim

İrfan Sohbetlerine Birlik vakfı Şube Başkanı Sadi Ergül ve vakıf üyeleri ile İnönü Üniversitesi’nden misafirler katıldılar.

Malatya Birlik Vakfı’nın irfan sohbetleri programına katılan Ahmet Kızılay  üç aydır rektör olduğunu vurguladı.

Ahmet Kızılay yaptığı sohbette şu satırbaşlarına değindi:

“Yürkiye’de modern üniversiteler ilk kez 1933 yılında kuruluyor. 1975 yılına kadar 13 üniversite var. İnönü Üniversitesi ile beraber Fırat Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ile beraber 5 üniversite daha kuruluyor.

İyi bir üniversite için 2000 dönüm arazi lazım. İnönü Üniversitesinin ise 7000 dönüm arazisi var. Yine bir üniversite ortalama 15 yılda rüştüne kavuşur. Üniversitemiz bugün 40 yaşında kayıtlı 44 bin, aktif 33 bin öğrencisi ile 14 fakülte, 4 enstitü, 11 MYO ile eğitim veriyor.

Yenilikçi üniversite kategorisine son altı yılda sadece bir kez 48. Olarak girebildik. Bu kategoriye yapılan bilimsel etkinliklerle ulaşılabiliyor. Sağlık alanındaki dünya çapındaki başarılarınız sizi bu kategoriye çıkarmıyor. Ancak daha çok bilimsel etkinlikler yaparsak yenilikçi üniversite olabiliyoruz. Bu dönemde bu eksikliğimizi daha fazla gidermeğe çalışacağız

Üniversitemizin bilime katkısı yanında asıl topluma hizmeti de önemlidir. Bu sağlık alanı ile yapıyoruz. Yine akademik birikimin toplumun yararına olacak şekli ile çeşitli kültürel-saoyal etkinliklerde fikirlerini aktararak  da her zaman mümkün olmaktadır. Bugün yaptığımız bunun bir örneğidir.

Ayrıca üniversite bulunduğu şehrin ekonomisine bilimsek destek vererek de yapabilir. Malatya sanayisine katkı anlamında Tekno-Kenti aktif hale getireceğiz. Başta yazılım alanında birçok bilgi desteği burada Malatya sanayinin hizmetine sunulacaktır. Zaten Tekno-Kentin bugün yüzde otuzu özel sektörün. Bu oranı 49 lara çıkarmak istiyoruz. Bunda hedefimiz Malatya şehri kayısı ve sağlıktan sonra üçüncü gelir kaynağı Tekno-Kentin getirdiği katkıyı sürekli hale getirebilmektir.” İfadesini kullandı.

Bir soru üzerine 2. Bir üniversite ile ilgili görüşleri Rekrör Kızılay’a soruldu.

Özetle 40 yıllık geçmişi olan, yenilikçilikte ilk elliye bir kez girebilmiş, personel sıkıntısı çeken, sistemde 44, aktif 34 bin öğrencisi olan mevcut üniversitenin geliştirilmesinin daha iyi olabileceğini belirtti. Ancak ilada olacaksa bir teknoloji üniversitesi olmasını daha doğru olabileceğini belirtti , iyi bir planlama ile kaynak israfına gidilmemesini vurguladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 134
Bu Ay : 5328
Toplam : 5328

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom