UKSAY Sempozumu başladı

26-28 Ekim 2016 tarihleri arasında Malatya’da gerçekleştirilecek olan Uluslararası Kentsel Su ve Atıksu Yönetimi (UKSAY) Sempozyumu başladı.

UKSAY Sempozumu başladı Malatya Eğitim

Sempozyumun açılışına, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir,  Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, İlçe Belediye Başkanları, Kamu Kurum Kuruluş temsilcileri, Daire Başkanları ve Daire Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, 29 Büyükşehir Belediyesinden ve 51 İl Belediyesinden 140 kişi, ulusal ve uluslararası üniversitelerden 320 akademisyenin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Dr. Özdemir: 2071 Master Planı Hazırlandı

Açılışta konuşan Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, MASKİ’nin yapılanması hakkında bilgiler vererek, ileriye yönelik yapılacak olan yatırımlar hakkında bir sunum yaptı. Dr. Özdemir, “2023’ten sonra 2071 hedefine ulaşılabilmesi için çok ciddi çalışmalar yapılması gerekmektedir. Yeni büyükşehir olarak sürekliliği olan, kişilere bağlı olmayan, etkin ve verimli iş üretebilen bir sistem kurmak istiyoruz. ‘Yönetmek için ölçmelisiniz’ düsturuyla tamamen sahadaki tüm organizasyonlarımızı ölçebileceğimiz bir sistem oluşturduk. Bunu yaparken neyi niçin yaptığını bilen, etkin ve verimli iş üreten, nitelikli insanlar yetiştiren bir sistem kurmak istiyoruz. Bu sempozyumda kurumumuz tarafından yapılmış çalışmaları paylaşacağız. Her işin bir hedefi ve bir planı olması gerektiğine inanıyoruz. En önemli konu ise bir master planının olmasıdır. MASKİ olarak 2071 Su Master Planını hazırladık. Bir an önce hayata geçirmek istiyoruz. Sempozyuma gelerek bizleri onurlandırarak çok değerli Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki başta olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör Kızılay: Medeniyetler Su havzalarının Etrafında Kurulmuştur

İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay ise, her damla suyun çok önemi olduğunu vurgulayarak, “Su alın teridir. Su gözyaşıdır. Su temizliktir. Su sağlıktır. Su şifadır. Suyu etkileyen her şey insanı da, insan sağlığını da, insanlığı da etkiliyor. İnsanoğlunun en temel zenginliği ve en temel ihtiyacı sudur. Medeniyetler su havzalarının etrafında kurulmuştur. Suya sahip olmak bir güçtür. Güçlü ülkeler suyu iyi yönetir. Sanayileşme ve kentleşme suyun iyi yönetilmesini zorunlu hale getirmiştir. Kentler büyüdükçe bir damla su bile çok kıymetlidir. Bir damla deyip geçmeyelim. İnsanoğlu zaten bir damla sudan yaratılmıştır. Suyumuzu koruyalım ve kollayalım” diye konuştu.

Başkan Çakır: Su Yönetimini Oluşturduk

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, Malatya’nın yağış ortalamasının Türkiye ortalamasının altında olduğunu ifade ederek, Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak, su yönetimini en iyi şekilde oluşturduklarını belirtti. Başkan Çakır, “Bugün çok önemli bir organizasyona imza atıyoruz. Dünya için çok önemli olan bir konuyu Malatya’da ele alacağız. Savaşların su yüzünden çıkacağı görüşlerinin ortaya konulduğu bir zamandayız. Kentler için, yaşam için suyun ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız. Ülkemiz, dünya genelinde tablonun içine baktığımız zaman ortalamanın altında bir yağış almaktadır. İlimiz açısından baktığımız zaman Türkiye ortalamasının altında kalan bir yağış aldığını düşünürsek ilimizde de suyun önemi ortaya çıkıyor. Ülkemizin sorunu olan kayıp kaçak sular ilimizin de en büyük sorunudur. Kaçak suların önüne geçmek için çok ciddi çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda MASKİ Genel Müdürlüğümüz çalışmalarına hızlı bir şekilde başlayarak bu soruna el atmış ve çalışmalarına devam etmektedir” dedi.

Milletvekili Çalık: 2.5 Milyar İnsan Temiz Suya Hasret

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Su sadece Malatya ve Türkiye için değil tüm dünya için çok önemlidir. Bu sempozyum Malatya’dan dünyaya ses verecek. Su bütün dünyanın özüdür. Dünya genelinde 2.5 milyar insan maalesef temiz suya erişemediği gibi temizlik ihtiyacını da gideremiyor. Her gün 20 saniyede bir temiz suya erişemeyen çocuklarımızı maalesef kaybediyoruz. Türkiye genelinde yüzde 50’lik su kaybının yaşanıyor olması bütün gözlerin bu konuya çevrilmesi gerektiğinin göstergesidir. Malatya’daki kayıp kaçak oranın ise Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu Büyükşehir Belediye Başkanım ve MASKİ Genel Müdürüm ifade ettiler. Artık Malatya’da bir duayen var. İkinci dönemini devam ettiren Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Ahmet Çakır, çok önemli olan bir soruna parmak basıyor. İstanbul’un, Kayseri’nin gibi su sorunun çözüldüğü gibi Malatya’nın da su sorunu inşallah tamamen çözüleceği dönemdeyiz. 2071 master planının hazırlandığı bir dönemdeyiz” diye konuştu.

Vali Toprak: Suyu Gelecek Kuşaklara Taşımak Boynumuzun Borcu

Malatya Valisi Mustafa Toprak ise, “Suyun önemi büyük. Su bu sempozyumda tartışılacak. Suyun niteliği, korunması, sürdürülebilmesi, her türlü olumsuzluktan arındırılmış bir şekilde gelecek kuşaklara iyi bir şekilde nakledilmesi bizim boynumuzun borcudur. Bu nedenle bu tür organizasyonlar çok değerlidir. Kentsel planlamaların bütüncül bazda düzenlenmesi ve buna ilişkin kanunun çıkması çok önemli olmuştur. Bu anlamda belediyelerimizin hummalı bir çalışma içerisine girdiğiniz görüyoruz. Malatya’da MASKİ, içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu alt yapısı konusunda ciddi çalışmalar yapıyor” şeklinde konuştu.  

Bakan Özhaseki: 1.501 Adet Arıtma Tesisi İnşa Edeceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, su konusunda 2023 hedefine ulaşmak için 1.501 adet atıksu arıtma tesisine ihtiyaç olduğunu belirterek, atıksu haline gelen her damlanın temizlenerek yeniden tabiata döndürüleceğini söyledi. Bakan Özhaseki, “Su ferahlıktır, Su hayattır. Susuz hayat zaten olmaz. Aslında dünyanın 4/3’ü su. Ama tuzlu su. İçilebilir nitelikte olan su miktarı ise yüzde 3 gibi gözüküyor. Belediyeler bünyesinde sular idaresinin kurulması bu konuda uzmanlık alanını artırdı. Eskiden sadece bir su müdürlüğü olurdu. Sonradan kanal müdürlükleri çıkmaya başladı. Sonra İSKİ ile birlikte tüm Türkiye’de yaygınlaşmaya ve şuanda 30 ilimizde büyükşehir idarelerinde kurulan su kanal idareleri etkili bir şekilde bu işe vaziyet etmeye başladılar. Görevleri nedir. Çok basit. Temiz suyu alacaklar evlerimize kadar ulaştıracaklar.

Sonra dışarı attığımız kirli suları da yine tabiatı tahrip etmeden, kirletmeden alıp atıksu arıtma tesislerine kadar götürecekler. Sonra onu orda temizleyecekler ve dışarıya verecekler. Sade ve basit bir iş ama bu çok bilinmeyince çok maliyetlere sebebiyet vermektedir. Yüzde 65-70’lere varan kayıp kaçaklardan bahsediliyor. Biri saatini takmış, diğeri takmamış. Biri istediği gibi kullanıyor, diğerine su gitmiyor. Bunların çözülmesi gerekmektedir. Hala gözü belediyecilikte olmayan, gözü hizmette olmayan bazı belediye başkanlarının ve ekibinin olduğunu da biliyorum. Kafa başka yerde. Niyet farklı. Hizmet diye bir derdi yok. Su da başarısız. Temizlikte başarısız. Her türlü insan ilişkisinde başarısız. Bakanlık olarak bizim önceliğimiz suda. Yardımlarımızı oraya doğru vermeye çalışıyoruz. 2023 yılına geldiğimizde inşallah atılan her damla suyu temizleyerek tabiata yeniden vereceğiz. Bunun için 1.501 adet atıksu arıtma tesisine ihtiyacımız var. Şuan 236 adet tesisin inşasına başladık. Her yıla bölerek 2023’e kadar bu tesisleri tamamlamayı düşünüyoruz. Bu güzel organizasyonun yapılmasına öncülük eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Ahmet Çakır başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 727
Bu Ay : 3700
Toplam : 3700

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom