Muratlı Sınır Kapısı ön plana çıkaçak

Bakan Tüfenkci, ticaretin önündeki bürokratik engelleri kaldırmak için çalıştıklarının ve yatırımlar için özel teşvikler geliştirdiklerinin altını çizdi.

Muratlı Sınır Kapısı ön plana çıkaçak Dünya

Bakan Tüfenkci, Gürcistan’da Türk İşadamlarıyla görüştü

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gürcistan Türk Büyükelçiliği’nde Türk İşadamlarıyla bir araya geldi.

Bakan Tüfenkci, Gürcistan’ın dost ve kardeş bir ülke olduğunu ve ikili ilişkileri en üst düzeyde tutmak istediklerini, Gürcistan’ın da aynı yaklaşımı gösterdiğini söyledi.

Muratlı Sınır Kapısının bundan sonraki süreçte ön plana çıkarılacağını ve Sarp Sınır Kapısının yeniden inşa ihalesinin bitirildiğini bildiren Bakan Tüfenkci, kapı inşaatına bir ay içinde başlanacağını belirtti.

Bakan Tüfenkci, kapının yapım sürecinin 9 ayda bitirilmesini hedeflediklerini vurgulayarak, “Kapının faaliyete geçmesiyle burada iş yapan arkadaşlarımızın giriş ve çıkışları daha rahat ve hızlı olacak, ticaretin daha kolay ve güvenli yapılmasının önünü açmış olacağız, diğer ülkelerle rekabette daha öne geçmiş olacağız.” dedi.

Bakan Tüfenkci, Bakü-Tiflis ve Kars Demiryolu projesinin de Türkiye’yi ilgilendiren kısmının en geç 2017 yılının Şubat ayı içerisinde bitirileceğine işaret etti.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Gürcistan devletinin ve halkının vermiş olduğu desteğin çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Tüfenkci, darbe girişiminin üzerinden bir ay bile geçmeden tüm piyasa göstergelerinin normale döndüğünü vurguladı.

Ekonominin beklenmedik gelişmeler karşısındaki dayanıklılığını ve gücünü bir kez daha kanıtladığının altını çizen Bakan Tüfenkci, güçlenen milli birlik ve beraberliğin, geleceğe yönelik olumlu beklentileri de güçlendirdiğini söyledi.

Bakan Tüfenkci, terör örgütleriyle mücadele ederken bir taraftan da tüm yatırımlara devam ettiklerini kaydetti.

Darbe girişiminden 15 gün sonra Türkiye’ye yabancı para girişinin normalden daha fazla olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, “Yabancı yatırımcılar da Türk ekonomisinin istikrarına inanıyor ve güveniyorlar” diye konuştu.

Bakan Tüfenkci, Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu indirmesinin gerçekçi olmadığını ve yanlı bir karar alındığını dile getirdi.

Türkiye’nin sağlamış olduğu siyasi istikrarla birlikte ekonomide de gıptayla izlenilen büyük bir başarı sergilediğini belirten Bakan Tüfenkci, “Enflasyonda ve faizlerde uzun yıllardan sonra tek haneli rakamlara ulaştık, özelleştirme ve yabancı sermaye girişlerinde çok ciddi artışlar kaydettik, kamu borç stokunun milli gelire oranında ve bütçe açıklarının indirilmesinde çok olumlu gelişmeler sağladık” dedi.

Bakan Tüfenkci, ticaretin önündeki bürokratik engelleri kaldırmak için çalıştıklarının ve yatırımlar için özel teşvikler geliştirdiklerinin altını çizdi.

Barış, istikrar ve ekonomik refahkadar, bölge ve dünya barışına da katkıda bulunmak için çalıştıklarına dikkat çeken Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bölgedeki sorunların çözümü halinde sadece Türkiye’nin değil, bölgedeki tüm ülkelerin kazanacağını her zaman güçlü biçimde ifade ediyoruz.Sizin de bildiğiniz gibi şüphesiz Suriye’de yaşananlar sadece Ortadoğu’nun değil, bölgemizin ve dünyanın sorunudur.Suriye’nin refah ve huzurunu Türkiye’nin refah ve huzuruyla eşdeğer görüyor; bu amaçla acilen huzur ve istikrarın temin edilmesi için gayret gösteriyoruz.Bizim için esas olan insani değerlerdir.Bu bağlamda yaklaşık 3 milyon mülteciyi ülkemizde misafir ediyor, onların sağlık ve eğitim de dâhil olmak üzere her alanda ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.Ülke olarak bugüne kadar dünyanın her yerindeki mağdur ve mazlumların yanında olduk, bundan sonra da ihtiyacı olanların yardımına koşmaya devam edeceğiz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 461
Bu Ay : 6362
Toplam : 6362

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom