Av. Sarıoğlu toplulaştırmada izlenecek yolu anlattı

CHP Battalgazi İlçe Başkanı Sarıoğlu Yenice (Köyü) Mahallesine giderek, burada yapılmakta olan toplulaştırma çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulundu.

Av. Sarıoğlu toplulaştırmada izlenecek yolu anlattı Malatya Ekonomi

CHP Battalgazi İlçe Başkanı Av. Selahattin Sarıoğlu köylülerden gelen yakınmalar üzerine Yönetimle birlikte merkeze 20 Km. uzaklıktaki Yenice (Köyü) Mahallesine giderek, burada yapılmakta olan Toplulaştırma çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulundu.

Şikayete konu alanda inceleme yapan Sarıoğlu şunları söyledi: “Devlet, 3083 sayılı Tarım Reformu Yasası’na dayalı olarak toprağın verimli şekilde işletilmesi, birim alandan azami ürün alınması, üretimin artırılması, ekonomik üretime olanak vermeyecek biçimde parçalara bölünmüş toprakların toplulaştırılması ve diğer amaçlar doğrultusunda yapılan bir proje doğrultusunda burada bir çalışma yapıyor.

 Ama, Devletimizin memurları bu güzel, bu yararlı projeyi uygularken hoyrat davranıyor, kırıyor, döküyor, savuruyor. Yani görevliler işlerini özenle yapmıyor.  Halkla iletişim kurulmayınca, iş özensiz yapılınca da bu güzel amaç vatandaşlarca anlaşılmıyor. Ve yakınmalar, şikayetler ortaya çıkıyor.

Şimdi bu birimde, eski adlandırmayla köyde, büyükşehir adlandırmasıyla mahallede bütün tarım toprak parçalarına ulaşacak yol açma, var olan yolları uygun genişliğe getirme çalışmaları yapılıyor. Ama konu vatandaşa anlatılmadığı için, vatandaş aydınlatılmadığı için sabah kalkıp 10 yıl, 20 yıl emekler vererek, çocuk yetiştirir gibi yetiştirdiği kayısı ağaçlarının, yüz yıllık dutların iş makineleriyle söküldüğünü gören köylüler feryat figan ediyor. Köylüler bu duruma hazırlanmalıydı aslında. Diğer bir husus sökülen ağaçlar gelişigüzel çevreye savrulmuş ve yer yer mevcut yetişmiş meyve veren ağaçların üzerine atılarak onların zarar görmesine neden olunmuştur. Bu iş, böyle hoyratça değil de özenle yapılabilirdi. Tabii ki bu hal köylerce hoş değil, tepkiyle karşılanmıştır.”

Sarıoğlu değerlendirmesine devam ederek, “ İlgili mevzuata göre Devlet, toplulaştırma kararı alınan yerlerde yaptığı sulama kanalı, yol gibi kamu yatırımları nedeniyle doğabilecek zarar ziyan bedellerini ve gelir kayıplarını çiftçiye öder. Çiftçinin taşınmazı üzerinde bulunan ekin, tütün, ağaç, ev, kuyu gibi ekonomik değerlere verilen zarar ödenir. Ayrıca olası gelir kaybı da ödenir. Devletin uygulamaya geçmeden önce arazi üzerindeki durumun tespitini yapmış olması gerekir. Bunları fotoğrafla, videoyla kayıt altına almış olması gerekir.” dedi.

CHP Battalgazi Merkez İlçe başkanı Av. Selahattin Sarıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çalışmadan zarar gören Yeniceli köylüler Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne zaman geçirmeden dilekçe yazarak zararlarını istemelidirler. Çiftçilerimiz yazacakları bu dilekçe de zararın miktarını belirtmeliler, dilekçeye güncel tapu kayıtlarını, fotoğraf vb. kanıtları, eklemelidirler. Devlet bu talep dilekçeleri üzerinde uzun incelemeler, araştırmalar yaptıktan sonra anlaşma yoluyla çiftçinin zararını ödemek yoluna gidecektir. Uzlaşma olmaması durumunda dava yolu açıktır elbette.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 715
Bu Ay : 3688
Toplam : 3688

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom