Hayatımın en güzel günlerinden birini yaşıyorum

Türkiye'nin yaşadığı darbe girişiminin arafesinde Malatya'ya atanan Vali Toprak Sanat Adası’nda incelemelerde bulundu,yapılanları gördü, sıtres attı.

Hayatımın en güzel günlerinden birini yaşıyorum Malatya Kültür-Sanat

MÜKEMMEL BİR ALAN

Sosyal Belediyecilik alanında Türkiye genelinde örnek bir proje olan Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Adası, ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanmaya devam ediyor. Malatya’ya gelenlerin ilk uğrak yerlerinden birisi olan Sanat Adası’nı, bir süre önce göreve başlayan Malatya Valisi Mustafa Toprak da ziyaret etti.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile Genel Sekreter Ercan Turan, İl Müftüsü Ümit Çimen, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ve bazı daire başkanlarının da eşlik ettiği ziyaret sırasında, Sanat Adası üzerinde bulunan Sanat Galerisi, Sanat Sokağı, Gençlik Merkezi ile Kent Konseyi gezildi.

Çakır: Yıllık 5 bin kişi sertifika alıyor

Ziyaret sırasında Sanat Adası üzerinde bulunan unsurlar ile burada yapılan etkinlikler hakkında Vali Mustafa Toprak’a bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, merkez ile birlikte Malatya genelinde 20’nin üzerinde farklı noktada kurs ve eğitim verildiğini söyledi. Sanat Galerisi içerisinde 32 farklı branşta kurslar düzenlendiğini belirten Başkan Çakır, “Burada yıllık 5 bine yakın kişi sertifika alıyor. Kurslarımızın bir kısmı hobi, bir kısmı sanatsal amaçlı. Ayrıca liseye ve üniversiteye hazırlanan öğrencilerimiz var. Birçok alanda sanatsal faaliyet yapılıyor. Yapılan bu faaliyetlerle ilgili öğrencilerimizin zaman zaman sergileri oluyor. Gençlik merkezimizdeki öğrencilerimizin bir yandan salon sporlarıyla uğraşırken, bir yandan kitap okuma, tanışma ve istişarelerde bulunma fırsatları oluyor. Kent konseyi meclisinde kadınlarımızın, gençlerimizin kendi içerisinde yaptığı çalışmalar var. Sanat merkezi gerçekten önemsediğimiz bir mekân.Şu anda ilimizin 23-24 farklı noktasında bu kurslarımız devem ediyor. Merkezde de sanat galerisi etrafında kültür evinden, gençlik merkezine kadar, kitap kafelere kadar, burası adeta bir sanat adasına dönüştü” dedi.

Toprak: Hayatımın en güzel günlerinden birini yaşıyorum

Vali Mustafa Toprak ise Sanat Adasına hayranlığını belirterek, ‘mükemmel bir alan’ olarak tarif etti. Ziyaret sırasında hayatının en güzel günlerinden birini yaşadığını belirten Vali Toprak, “Çünkü burada 7 den 77’ye her yaş grubunun, gençlerimizin, yaşlılarımızın, engellilerimizin, toplumda birbirimize dokunmamız gereken yaş gruplarının istifadesine yönelik olarak hazırlanmış mükemmel bir alan” dedi.

Bugüne kadar değişik yerlerde görev yaptığını ve oralarda da güzel çalışmalar olduğunu kaydeden Toprak, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından birarada yapılan Sanat Merkezi, Sanat Sokağı, Kent Konseyi ve Gençlik Merkezi sayesinde insanlarla güzelliklerin buluşturulduğunu söyledi. Vali Toprak özetle şunları söyledi:

Etkinlikler insanları ruhen ve fiziken yeniliyor

“Sosyal belediyeciliğin öne çıkan yönü budur: Kültürel, sanatsal noktalarda kurslarla vatandaşlarımızı sadece bu merkezde değil, şehrin her ücrasına ulaşılabilir noktalarında bu ortamları oluşturabilmek. Gençlerimiz, emeklilerimiz, engellilerimiz, tüm yaş gruplarında sanat merkezindeki kurslardaki aktivitelere katılıyorlar. Adeta emekliler için baktığımızda oradaki arkadaşlarımızın hissiyatını aldık. Diyorlar ki ‘biz evde bunalıyorduk, sıkılıyorduk. Sosyalite noktasında insanlarımızla işbirliği, temas noktasında kursa geldik, ben adeta yeniden doğdum. Burada kendimi geliştiriyorum, çocuklarımı ve evime daha iyi bir noktada gayret etmenin de etkinliğini burada aldım’ diyor.

Hakikaten tüm bu kurslar, etkinlikler insanı ruhen, fiziken yeniliyor. Her yerde kitap okuma alanları. Şehrin her bir noktasında ama özelinde Sanat Sokağında bunları görmekten memnunuz. Teşekkür ediyorum sayın başkanıma. Gerçekten çok müteessir oldum.

Kent Konseyi ve Müftülüğümüzün engelli çocuklar için Kent Konseyi’nde düzenledikleri Kur’an Kursu’nu da ziyaret ettik.Ora da çok güzel. Önemli olan içimizdeki sevgi ve kardeşlik bilincini ortaya çıkarmamız lazım. İşte bu ortamlar kültür sokakları, sanat sokakları, bunun gelişmesine, artmasına, ziyadeleşmesine sebebiyet veriyor. Beni mutlu kılan işlerden biri de gençlerimizin, çocuklarımızın, engellilerimizin, bayanlarımızın, emeklilerimizin bu işlere ulaşılabilir olmalarıdır. Ama daha önemlisi şurada Çeyiz dükkanı sistemi oluşturmuşlar. İhtiyaç sahibi, geliri olmayan bayanlarımız, evlerinde güzel işlemeler yapıyorlar, getiriyorlar, bedeli kaç paraysa üstüne yazıyorlar, o yazılı fiyat üzerinden satıldıktan sonra ne kadara satıldıysa, kar payı olmadan bedelini alıp gidiyor. Ne kadar güzel bir sistem. Bunları yaygınlaştırmak lazım. Başkanım teşekkür ediyorum size.”

Vali Toprak ayrıca, Sanat Adası bölgesinde Valilik Kültür Merkezi, Kültür Bakanlığı’nın Tiyatro Merkezi, Abdullah Gül Parkı ve İnönü Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun olduğunu belirterek, bütünlük sağlanması ve Üniversiteyle şehrin bütünleşmesi açısından mümkün olması halinde Meslek Yüksek Okulu alanı içerisine bir kütüphane ve kültür merkezi oluşturulabileceğini söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 45
Bu Ay : 5946
Toplam : 5946

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom