Birazda başka yerden akacak

Malatya'nın en önemli sulama kanallarından biri olan Derme Kanalının Battalgazi ilçesine yeni bir güzergah ile ulaştırılacak.

Birazda başka yerden akacak Malatya Haber

DERME KANALI BATTALGAZİ’YE HAYAT VERECEK

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi veDevlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile Malatya’nın en önemli sulama kanallarından biri olan Derme Kanalı’nın Battalgazi ilçesine yeni bir güzergâh ile ulaştırılacak.

Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Malatya İçmesuyuKaptaj Tesislerinden Başlayıp Battalgazi ilçesinde sona eren Derme Kanalı ile ilgili olarak, etaplar halinde çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Etaplar halinde devam eden çalışmalar kapsamda Güney Kuşak Yolu ile birlikte sürdürülen kanal yapımınınCemal Gürsel Mahallesinden geçen 800 metrelik bölümünde işin önemli bir bölümünün tamamlandığı bildirildi.

Derme Kanalının Atatürk Kapalı Spor Salonu’nun bulunduğu kısımdan Battalgazi ilçesine kadar olan mevcut güzergâhınınise değiştirilerek; yeni bir güzergâh belirlenmesi ve bu konuda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile protokol yapmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a yetki verilmesi ile ilgili Meclis Kararı da Temmuz ayı toplantısında kabul edildi.

Açıklamada, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Derme Kanalının yeni güzergâhı olarak; Atatürk Kapalı Spor Salonu önündeki kısımdan itibaren İnönü Stadı yanından devamla Sivas Caddesine, Sivas Caddesi Yeni Hal Cami yanından Çevre Yoluna doğru, oradan da Köprü Ağzı Caddesi üzerinden Battalgazi Yolu ortasından devamla ilçe merkezine kadar devam edeceği ifade edildi.

Yeni güzergâh ile ilgili olarak kot belirleme çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürüldüğü, akabinde de kanal işinin Devlet Su İşleri tarafından yapılacağı belirtilirken, bu iş için gerekli bütçenin de yine Devlet Su İşleri tarafından oluşturulduğu dile getirildi.

Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, başta Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu olmak üzere Devlet Su İşleri Genel Müdürü ile bölge ve Malatya şube müdürlerine teşekkür ederek, “Sayın Bakanımızın ilimizi ve Belediyemizi ziyaretleri sırasında Derme Kanalının Battalgazi’ye ulaştırılması noktasında yeni bir güzergâh belirlemek istediğimizi ifade etmiştik. Kendileri de bu konuda gerekli çalışmaların yapılması ve bütçesinin hazırlanması talimatını vermişlerdi. DSİ Malatya Şube ve Bölge Müdürlükleri ile Belediyemiz işbirliğinde görüşmeler yapılarak proje belli bir aşamaya getirildi.

Şu anda Belediyemiz tarafından güzergâh üzerinde kot belirleme çalışmaları devam ediyor. Akabinde de yola terk işlemlerini tamamlayacağız. DSİ de kanal projesini gerçekleştirecek, kanal projesinin tamamlanmasından sonra da yine Büyükşehir Belediyemiz tarafından sözkonusugüzergâhta yol yenileme, düzenleme ve peyzaj çalışmaları yapılacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 85
Bu Ay : 85
Toplam : 85

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom