En güzel cevap...

İsviçre'de çıkan 'minare yasağına' en güzel cevap, Basel kentindeki tarihi protestan kilisesinden geldi. Elisabethen Kilisesi, çan kulesini sembolik olarak minare ilan etti.

En güzel cevap... Dünya

Minareleri referandumla yasaklayan İsviçre'de karara tepkiler sürüyor. Basel kentindeki tarihi Elisabethen Kilisesi, çan kulesini sembolik olarak minare ilan etti. Kilise papazı, bir Türk imamla birlikte Kuran'dan sureler ve İncil'den ilahiler okuyarak dua etti.

Kentin ilk protestan kilisesi olan Elisabethen Kilisesi'ne üç levha asıldı. Bu levhalarda "Elisabethen Kilisesi'nin kulesi, aynı zamanda minaredir" yazıyor.

İsviçre'de geçen pazar günü yapılan referandumda minare yasağına onaylanmasına tepkiler sürüyor. Türkler’in yoğunlukta yaşadığı Basel kentinin tarihi protestan kilisesi Elisabethen, kulesini sembolik olarak minare ilan etti. 1857-1865 yılları arasında yapılan ve kentin ilk protestan kilisesi olan Elisabethen Kilisesi’nin ana giriş kapısı ve içeriye dün üç levha asıldı. Bu levhalarda “Elisabethen Kilisesi’nin kulesi, aynı zamanda minaredir” yazılı.

Papaz Andre Feuz ve bir Türk imam ortak ayin düzenledi. Kuran-ı Kerim’den sureler ve İncil’den ilahiler okundu. Ayine Hıristiyanlar’ın yanında Türkler de katıldı.Papaz Feuz, minare yasağına karşı kuleyi sembolik minare ilan ettiklerini açıkladı. Papaz Feuz, özellikle kentte yaşayan Türklerle dayanışma içinde olduklarını göstermek için bu girişimi yaptıklarını vurguladı.

Minare yasağıyla ilgili Müslümanların endişeleri ise sürüyor. Zürih’te 16 cami derneğinin üye olduğu İslam Cemaatleri Federasyonu (VİOZ) Genel Başkanı Hasan Taner Habipoğlu, yasağa en çok evet oyunun hiç cami ya da minarenin olmadığı ve çok az Müslüman’ın yaşadığı kantonlarda çıkmasına dikkat çekti.

100 bini Türk, 400 bin civarında Müslüman’ın yaşadığı İsviçre’de dört minareli cami, 200’e yakın cami derneği bulunuyor. İlk minareli cami Zürih kentinde 1963 yılında yapılan Mahmud Camii ve Pakistanlılara ait. Cenevre’deki minareli cami ise 1978 yılında Suudi Arap Kralı Abdül Aziz tarafından yaptırıldı. Diğer iki camideyse sembolik minareler var.

Kaynak: Hürriyet

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 515
Bu Ay : 6530
Toplam : 6530

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom