Okçular gösteri yaptı

Malatya Yeşilyurt Alpler Okçuluk Spor Kulübüne bağlı sporcular, geleneksel kıyafetleri ile açıkhava sahnesinde izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattılar.

Okçular gösteri yaptı Malatya Spor

Alpler Okçuluk Spor Kulübü Açıkhava Sahnesinde Gösteri Yaptı

Yeşilyurt Belediyesi Açıkhava Sahnesi, Alpler Okçuluk Spor Kulübünün muhteşem gösterisine ev sahipliği yaptı.

Malatya Yeşilyurt Alpler Okçuluk Spor Kulübüne bağlı sporcular, geleneksel kıyafetleri ile Sümer Park İçerisinde bulunan Açıkhava Sahnesinde izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattılar.

Program öncesi Sümer parka gezmeye gelen ailelere karanfiller dağıtarak düzenlenen gösteriye vatandaşları davet ettiler.  Daha sonra Açıkhava sahnesine gelen genç sporcular geleneksel kıyafetleri ile sahnede yerlerini aldılar.

Program öncesi yapılan sunumda Ata Sporumuz okçuluk hakkında izleyenlere bilgi verildi. Daha sonra sahneye alınan hedeflere yapılan toplu ok atışları gösterileri başladı. Hedefi tam istenilen noktadan isabetle vuran okçular izleyenlerin alkış yağmuruna boğuldu.

Geleneksel Türk Okçuluğunun Malatya’daki sesi olmayı hedefleyen Yeşilyurt Alpler Okçuluk Spor Kulübü, Yeşilyurt Belediyesinin kendilerine tahsis ettiği Yeşiltepe, Yeşil Konaklarda bu sporu gençlerimize öğretmeyi hedefliyor. 

Çocuklar ve gençler için ayrı ayrı çalışma saati düşünülmüş. Hafta içi ve haftasonu grupları halinde eğitimlerini ücretsiz sürdürmekteler.

OKÇULUK HAKKINDA

Türk Tarihinde önemli bir yer tutan okçuluk, Türklerin İslam’la şereflenmesinden sonra dini bir vasıf kazanmıştır. Peygamber efendimiz tarafından okçuluğun önemini belirten ve öven kırkın üzerinde hadis bulunmaktadır.  Ecdat mirası olarak görülen geleneksel Türk Okçuluğunun Malatya’da ki yükselen sesi olmayı hedefleyen Alpler Okçuluk Spor Kulübü, dernek faaliyetleri kapsamında “gelecek nesli oluşturacak çocuklarımızın, dikkat, hareket koordinasyonu, hedefe odaklanma ve algı organlarının etkin bir şekilde kullanılmasına yardımcı olmak ve “Kemankeşlik” ahlakını benimsetmek” hedefleniyor.

Fermanlarda Ok – Yay

Ok yay eski Türklerde hâkimiyet sembolüdür. Fetihnamelerin, fermanların başında ve sikkelerde ok yay işareti kullanmışlardır.

Tahta çıktıklarında Hükümdarlık alameti olarak ellerinde ok e yay olurdu. Eski Türklerde ok göstermek çağırmak anlamına gelirdi. Bugün düğünlerde davetiye yerine hala kullanılan “okuntu” buradan gelmektedir.

Türk Yayı: Gücü, Esnekliği ve Menzili

Türk yayları esnek yapılıdır. Yani son derece sert ir ağaç türü olan akça ağacı ile boynuz ve sinir karışımından yapılır “bileşik” yaylardır.  Üzeri atın sağrı derisi ile kaplanır veya özel yapıştırıcı madde (huş veya kayın ağacı kabuğundan yapılmış toz) sürülür. Böylece gücü ve esnekliği artırılan yaylarla çok uzaklara atış yapılabilirdi.

Yay e Ok Çantaları

Yaylar sadak, oklar ise tahtadan, çuhadan, deriden yapılan ve üzerine boyalı veya işlemeli, tirkeş, okluk, kiş veya kurulukadı verilen uzun yassı kutulara konulurdu. Bunlar kullanım biçimine göre atın terkisine, savaşçının kemerine veya omuzuna asılırdı.

Haber – Foto: Kemal Turgut (GÖLE)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 130
Bu Ay : 5324
Toplam : 5324

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom