Hamilelikte saç boyası ne kadar zararlı

Saç boyamasırasında az miktarda kimyasal maddeler vücuttan emilmektedir, ancak ne kadar emildiği ve fetüse ne kadar zarar verdiği beli değildir.

Hamilelikte saç boyası ne kadar zararlı Malatya Yaşam-Sağlık

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Doğum Hastalıkları ve PerinatolojiUzmanı Doç.Dr. Oluş Api, anne adaylarının en çok merak ettiği “hamilelikle saç boyanır mı” sorusunun cevabını veriyor. Api, anne adaylarının ilk 3 ayda boyadan uzak durmaları tavsiyesinde bulunuyor.

Saç tarih boyunca kadınlarda güzellik, çekicilik ve dişiliğin sembolü olarak görülmüştür. Özellikle son yıllarda gençliği uzun süre koruma arzusu toplumlarda ağırlık kazanmıştır. Diğer yandan, kadınların artan kariyer odaklı yaşam tarzları nedeniyle anne olma yaşı giderek artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, kadınlarda saç boyası kullanım oranı %66-74 arasında değişmektedir.

Kadınların bu kadar yoğun kullandığı saç boyaları bazı dönemlerde akılları karıştırabiliyor. Özellikle gebelik durumunda saç boyası kullanımının fetüs açısından yaratabileceği doğumsal anormallikler uzun yıllardır tartışma konusu oldu. Doç.Dr. Oluş Api, konu hakkında açıklama yapıyor ve anne adaylarına önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Genelde kadınların her bir gebelikleri için % 3-5 oranında doğumsal anormalilikler ile karşılaşma olasılıkları vardır diyen Api, “Burada sorgulanan gebelikte uygulanan saç boyalarının hâlihazırdavar olan bu riski daha fazla arttırıp arttırmadıklarıdır.” diyor.

Mesleği kuaför olan anne adaylarında risk daha fazla!

Saç boyamasırasında az miktarda kimyasal maddeler vücuttan emilmektedir, ancak ne kadar emildiği ve fetüse ne kadar zarar verdiği beli değildir. Ancak, hayvanlar üzerinde,normalde insanlarda kullanılandan yüzlerce kat daha fazla dozda boya kullanılarak yapılan bilimsel çalışmaların sonucunda,fetal gelişimüzerinde önemli bir değişiklik izlenmemiştir. Diğer yandan, bayan kuaförler üzerinde yapılan araştırmalarda ise, mesleki nedenle ağırlıklı olarak solunum yoluyla maruz kalınan saç boyası ve benzeri kimyasallar nedeniyle, bu meslek grubundaki kadınların doğurdukları bebeklerin daha “düşük doğum” ağırlığına sahip oldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu kadınların bebeklerinde doğumsal anormallikoranının az miktarda da olsa arttığı saptanmıştır. Bu çalışmalardan yola çıkılarak, saç boyalarının solunum yoluyla deri emiliminden daha çok geçtiği kabul edilmektedir. Bu nedenle, bu meslek grubundaki gebelerin iyi havalanma koşulları olan bir ortamda çalışması, koruyucu eldivenler giymesi,sık sık çalışmaya ara vermesi önerilmektedir.

İnsan gebelikleri üzerinde, saç boyalarının kullanımına ilişkin çok az araştırma vardır. Bilmekteyiz ki,kafa derisine uygulanan herhangibir maddenin,deriden geçerek vücuda girme miktarı hayli sınırlıdır; böylece,fetüse geçecek miktar da çok az olacaktır.Ayrıca pek çok kadın gebeliğinde saçını boyamasına rağmen, bunun negatif sonuçlarına ilişkin raporlar yayınlanmamıştır.Bu bilgi,deriden emilimin minimal miktarda olduğu bilgisi eşliğinde değerlendirildiğinde;gebelikte saç bakımı işlemlerinin çok da kaygılandırıcı olmaması gerektiği yorumunu yapabiliriz.

Diğer yandan tüm gebeler için saç boyaması sırasında bazı önlemlerin mutlaka alınması önermekteyiz;

1-         Gebeliğin ilk üç ayı bebeğin organlarının oluşmaya dönemdir. Bu nedenle özellikle ilk üç ayda saç boyaları ve diğer kimyasal maddelerden kaçınılmalıdır.

2-         Saç boyası, mutlaka iyi havalandırılan bir ortamda yapılmalıdır.

3-         Gebe, boyayı kendi uyguluyorsa mutlaka eldiven kullanmalıdır.

4-         Saç boyası gereğinden uzun süre saçta tutulmamalıdır.

5-         Saç boyası işlem sonunda saç çok iyi durulanmalıdır.

6-         Ayrıca, saç boyası olarak daha çok yarı kalıcı boyalar veya balyaj tarzında saça daha yüzeysel uygulanan kimyasallar veya tamamıyla bitkisel olan kına uygulaması önerilmektedir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 25
Bugün : 128
Bu Ay : 128
Toplam : 128

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom