Yerli ilaç projesi

İnönü Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, ‘Yerli İlaç Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nin (YİAGEM) kurulacağını ifade etti.

Yerli ilaç projesi Malatya Haber

İlaç üretimi konusunda Türkiye’nin dışa bağımlı olduğunu aktaran Prof. Dr. Bay Karabulut, yerli ilaç üretimine İnönü Üniversitesi’nin katkı sunması halinde Malatya’nın dünyanın en gözde merkezlerinden birisi olacağını söyledi. Rektör Adayı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, ''Ne yazık ki, bizim ürettiğimiz herhangi bir ilaç yok. İlaç üretimi konusunda tamamen dışa bağımlıyız. Yıllardır bu durum benim içimi acıtmıştır. Görevin bana verilmesi durumunda ilk işim Yerli İlaç Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi’ni hayata geçirmek olacak.

Bu merkezde; eczacılık, tıp, biyoloji, kimya, fizik ve mühendislik alanlarında akademisyenler, araştırmacılar, ilaç şirketleri, ilaç keşif odaklı sözleşmeli hizmet kuruluşları ve danışmanlıklarının bilgi alışverişi yapması sağlanarak, yerli ilaç süreçlerine hız kazandırılması, yeni ortaklıklar kurularak ilaç keşfi veya geliştirme çalışmaları yürütülecek. Ayrıca klinisyenler ile klinik dışı disiplinler arası köprü oluşturacak, geri planda kalan, seslerini duyuramayan ya da yeni ilaç geliştirme projelerine katkı sunacak birçok akademik grup arasında işbirliği yapılmasına zemin hazırlanacak. Malatya hepimizin ortak sevdası. Bilgi, beceri ve tecrübelerimizi ortaya koyarak bir adım daha ilerlemek için çalışmalarımız aralıksız devam edecek” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 61
Bu Ay : 3034
Toplam : 3034

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom