Almanya'nın tahtına göz diktiler

Türkiye, dünya ev ve mutfak eşyaları sektöründe ilk olarak uluslararası arenada ilk beşe girmeyi, ardından Almanya’nın tahtına oturmayı hedefliyor.

Almanya'nın tahtına göz diktiler Malatya Ekonomi

Türk şirketler, 64 milyar dolarlık pazara kendi damgalarını vuruyor

2-3 Haziran tarihleri arasında İstanbul Hilton Convention Center’da gerçekleştirilen “TurkishHousewaresbyInvitationOnly”etkinliğine çoğu Avrupa ve Latin Amerika’dan 50’ye yakın şirket;metal, plastik, cam gibi çok çeşitli ürün gruplardan oluşan ev ve mutfak eşyaları sektöründe faaliyet gösteren Türk şirketler ile yerli ürünlerin kendi ülkelerine ihracatı konusunda önemli görüşmelere imza attı.

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’de bir ilk olan iş görüşmelerine Avrupa’nın en büyük çok katmanlı mağazası El CorteIngles, 108 mağazası ile Meksika’nın en büyük çok katmanlı mağaza zinciri Liverpool gibi dev zincir mağazaları ile LiFung, IKEA, PierOne, Mr. Price, Connor, Ottos gibi satınalma ofisleri de katıldı. Türkiye için yaklaşık 400 milyon dolarlık ihracat potansiyeli sunan görüşmelerde önemli işbirliklerin temelleri de atıldı.

Türkiye’de sektör büyüklüğü 1,56 milyar dolar

2015 yılı itibari ile dünyada 64,1 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan ev ve mutfak eşyaları sektörünün Türkiye’deki büyüklüğü de 2011 yılında 1,4 milyar dolar iken 2015 yılı sonunda 1,56 milyar dolara kadar çıktı. Buna karşın global pazarda sadece %2,4’lük bir paya sahip olan Türkiye, global ihracat sıralamasında ise 6. sırada yer alıyor.

Dünya genelinde sektördeki ana ihracatçıların başında %53’lük pay ile Çin gelirken ikinci sırada bulunan Almanya’nın payı 3,1 milyar dolar ile %4,6 seviyesinde. Almanya’yı sırasıyla İtalya, ABD, Fransa ve 6. sırada Türkiye izliyor.

Türkiye’de sektörün üretici/ihracatçı kesimini temsil eden ve ihracatın yaklaşık %50’lik bölümünü gerçekleştiren EVSİD üyelerinin ihracat hacmi ise yaklaşık 750 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

“Hedefimiz ilk beş”

Etkinle ilgili açıklama yapan  EVSİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Önder, Türkiye’nin ihracatının ağırlıklı olarak komşu ülkelere yönelik olduğunu belirterek, “Oysaki dünya ev ve mutfak eşyaları ithalatında önemli konumda bulunan diğer Avrupa, Latin Amerika, ABD ve Kanada gibi ülkelere ihracatımız sınırlı düzeydedir. TurkishHousewaresbyInvitationOnly etkinliği ile yeni ve farklı pazarlardan alıcılar ile Türk firmalarını bir araya getirdik.” dedi.

Etkinlik ile toplamda 400 milyon dolarlık potansiyele sahip bir alıcı kitlesine ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Önder, sektör olarak yurt dışı pazarlarda ilk olarak 2 milyar dolarlık ihracata ulaşıp Fransa’yı geçmeyi ve pazardaki 5. büyük oyuncu olmayı hedeflediklerini, nihai hedeflerinin ise Almanya’nın tahtı olduğunu vurguladı.

Kaynak: Bülten

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 189
Bu Ay : 4215
Toplam : 4215

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom