Kent konseyi, konferans düzenledi

Malatya Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Kut-ül Ammare zaferinin 100. Yılı münasebetiyle bir konferans düzenledi.

Kent konseyi, konferans düzenledi Malatya Eğitim

Düzenlenen Konferansa İl Halk Kütüphanesi Müdiresi Mümine Aydın, Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca, Kernek Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri ile birlikte konferansını yapmak üzere Tarih Öğretmeni Haydar Dönüşler katıldı.

1.Dünya Savaşı’nın ortaya çıkış nedenlerini ve savaşın genel gidişatından bahseden Haydar Dönüşler, Kut-ül Ammare bölgesinin stratejik konumunun ve zenginliklerinin İngiltere’yi cezp ettirdiğini ve bundan dolayı bölgeye çıkarma yaptıklarını söyledi.

Dönüşler, “ Nurettin Paşa veya Halil Paşa gibi komutanlarımız Kut-ül Ammare bölgesini sonuna kadar korumaya çalışmışlardır. Özellikle İngiltere’ye karşı Halil Paşa’nın gösterdiği direniş İngiliz Kuvvetlerine büyük kayıplar verdirmiştir. İngiltere’nin verdiği kayıplar ve bölgede ortaya çıkan Tifüs hastalığı savaşı bitirme noktasına getirmiştir. Savaşta ve hastalıkta verdiği kayıplara daha fazla dayanamayan İngiliz Kuvvetleri 29 Nisan 1916 yılında Osmanlı Kuvvetlerine teslim olmuşlardır. Kut-ül Ammare zaferi Osmanlı Devleti’nin İngiltere’ye karşı Çanakkale Zaferi ile beraber aldığı en büyük zaferlerden biridir.” dedi.

Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca, konferansa verdikleri desteklerinden dolayı İl Halk Kütüphanesine ve Kent Konseyi Genel Sekreterliğine teşekkür etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 197
Bu Ay : 1515
Toplam : 1515

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom