Malatya için beraberlik buluşması

Malatrya'da "İlçe Buluşmaları” programı kapsamında Malatya’nın 13 ilçesinin Kaymakamlık, Belediye, muhtar ve dernek başkanlarıyla istişare toplantısı düzenledi.

Malatya için beraberlik buluşması Malatya İlçe

İLÇELER KENT KONSEYİNDE BİR ARAYA GELDİ

Malatya Kent Konseyi Genel Sekterliği Mayıs ayının son haftasında yapmayı planladığı “İlçe Buluşmaları” programı kapsamında Malatya’nın 13 ilçesinin Kaymakamlık ve Belediye temsilcileri ile ilçe muhtar dernek başkanlarıyla Kent Konseyi binasında program ile alakalı istişare toplantısı düzenledi.

Kent Konseyinin çalışma alanlarının genelde sahadan gelen önerilere göre şekillendiğinden bahseden Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektaş, “Kent Konseyimizin Kadın ve Gençlik Meclisi üyeleri kayıplarımızın olduğunu fakat bunların su veya elektrik olmadığını bu kayıplarımızın “kültürel kayıplarımız” olduğunu söylediler. Üyelerimiz bunların önüne geçilmesi ve tekrar kazanılması ile ilgili bize bir takım önerilerde bulundular bizlerde bu önerileri dikkate alarak 3 aşamalı bir program düzenlemeye karar verdik. Bu aşamaların ilki “İlçe Buluşmaları” programıdır.” dedi.

İlk aşamadaki çalışmanın amacının ilçelerin birbirlerini tanıması olduğunu vurgulayan Pektaş, iki aşamanın daha geniş kapsamlı olacağını ve her ilçenin kendini yemeğiyle, şairiyle, ozanıyla, kıyafetiyle, halk oyunlarıyla, motifleriyle ve ilçenin kültürüne özgü bütün materyalleriyle birkaç gün boyunca tanıtacağı bir “İlçe Tanıtım Günleri” düzenleyeceklerini söyledi.

Programın 3. ve son aşamasından bahseden Pektaş, “Bu aşama aslında en önemli aşama ilimizde kültür ile alakalı faaliyet gösteren birimlerle beraber kaybolmaya yüz tutmuş bir takım kültürel öğelerimizi kayıt altına alma, bir standarda bağlama veya bunların patentini almayı düşünüyoruz.” dedi

Pektaş, ilçelerde çok ciddi bir kültür birikimi olduğunu fakat bu kültür birikiminin yaş ortalaması yüksek insanlarımızın zihinlerinde kaldığını ve bunun zamanla toprağa karışacağını söyleyerek. “kültürümüz günden güne yıkanıp gidiyor buna bir şekilde engel olmak gerekiyor ama bu engel oluş, kültüre sahip çıkış birden bire olabilecek bir şey değil bunun için bir süreç gerekiyor. Kent Konseyi olarak “İlçe Buluşmalarını” bu sürecin başlangıcı olarak görüyoruz.” dedi.

Programa katılan ilçe temsilcileri yapılabilecekler hakkında görüş ve önerilerde bulundular. Günümüzde böyle bir çalışmanın gerekliliğine değinerek programdan dolayı Kent Konseyi Genel Sekreterliğine teşekkür ettiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 672
Bu Ay : 3645
Toplam : 3645

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom