51 İzci Çanakkale'den Döndü

Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü İzcileri, Çanakkale savaşlarında 57. Piyade Alayının 101 yıl önce kullandığı yoldan “Dedeciğim Ben Geldim” sloganıyla giderek ecdadını yad ettiler.

51 İzci Çanakkale'den Döndü Malatya Haber

Her yıl gerçekleştirilen faaliyet ile ilgili Öncü Gençlik Başkanı Cengiz Uğur’un yaptığı açıklamada; “22-26 Nisan 2016 tarihleri arasında Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından düzenlenen Çanakkale Milli Bilinç Kampına 50 izci ve Liderimizle katılım sağladık. Kampa katılmadan önce dedelerimizin kahramanlık gösterdikleri yerler gezilerek şehitliklerde dualar edildi” dedi.

57. Alayın taarruz öncesinde karargah olarak kullandığı Çanakkale Eceabat ilçesi Kocadere Köyü yakınlarındaki yerde düzenlenen uluslararası “Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda” bulunan Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü İzcileri, 25 Nisan günü saat 04:00′te top ve tüfek sesleriyle uyanarak ve sabah ezanıyla birlikte yürüyüş hazırlıklarını tamamladı.

İzcilere Kınalar Yakılarak Mehter Marşıyla Uğurlandı

İzcilerimiz, kamp alanından o zamanki askerler gibi “hamur kızartması ile kırık buğday çorbası” içerek başlarında “enveriye kabalağı”, sırtlarında ise “Dedeciğim Ben Geldim” yazan cepkenleriyle yürüyüşe başladılar.

Kamp alanındaki uğurlama töreninde izcilere, Mehter Marşı eşliğinde “Yozgatlı Kınalı Hasan” gibi saçlarına kınalar yakılarak uğurlandı.

17 kilometrelik patika, dağ, dere ve geçitlerden oluşan yürüyüş yolunu yaklaşık 6 saatte başarıyla tamamlayan Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü İzcileri tekrar kamp alanına döndü.

Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Cengiz Uğur  “Bu yıl 50 izci ve lider ile katıldığımız Çanakkale Milli Bilinç Kampında izcilerimiz atalarımızın vatan, millet ve maneviyat uğruna verdiği destansı mücadeleyi yerinde yaşadılar. Milli manevi duygularla donanarak evlerine geri dönen izci ve liderlerimizi gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 15
Bugün : 473
Bu Ay : 796
Toplam : 796

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom