Bölgenin En Büyük Fuarı Açıldı

10. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarı, 14 Nisan Perşembe günü düzenlenen törenle açıldı.

Bölgenin En Büyük Fuarı Açıldı Malatya Haber

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Mişmişpark fuar alanında düzenlenen Tarım Fuarı açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar, AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı,İlçe Belediye Başkanları, İl Müftüsü Ümit Çimen, meclis üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları Temsilcileri ile Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tarım Fuarı açılış konuşmasını yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel MüdürüSabri Akın, “Bir tarım ve hayvancılık şehri olan Malatya’mızda gelişen teknolojiye uygun olarak daha verimli, daha stratejik bir tarımın yapılması adına sektörde yeniliklerin takip edilmesini sağlamak, ekonomik anlamda katkı sunmak için bu fuarı düzenliyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizin en büyük fuarlarından biri olan Malatya Tarım Fuarına, ülkemizin bütün bölgelerinden yaklaşık 30 ilden tarım sektöründe faaliyet gösteren 143 firmamız, ile 13 ilimizdeki üreticilerimizi bir araya getirdik. Aynı zamanda birliklerimizin ve ziraat odalarımızın düzenlediği yarışmalar ve ikramlarla fuarımıza ayrı bir boyut kazandırmaya çalıştık.

Programımıza teşrif eden Sayın Bakanımıza, Valimize ve yapmış olduğumuz bütün çalışmalarda desteğini bizlerden esirgemeyen sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve programımıza katılan bütün katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu BaşkanıYunus Kılıçda, 10’ncusu düzenlenen fuarın Malatya ve bölgemize hayırlı olmasını dileyerek, “Bizleri bir araya getiren tarımsal mekanizasyonu ilimiz üreticisine tanıtan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Ahmet Çakır, başta olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Tüm üreticilerimizin bu fuarı ziyaret etmelerini istiyoruz. Bu fuarların üreticimiz için çok önem arz ettiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Malatya’nın hergeçen gün gelişen ve büyüyen bir olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise konuşmasında, “Bir tarım şehriyiz. Tarım fuarının önemi de buradan çıkıyor. Malatya deyince akla tarım geliyor, kayısı geliyor. Biz sanayimizi hızlı bir şekilde geliştirirken, kayısı ve tarımı da korumamız ileriye taşımamız gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bir bütün olarak şehre bakmalıyız. Kentleşme, imar, altyapı ve üst yapıya kadar kentin geleceğini uzun vadeli planlarla geliştirip, büyütmemiz gerekiyor. Geleceğin Malatya’sını inşa etmek ise en büyük hedefimiz. Kentin ekonomisi çok önemli buraya tarım fuarı olarak bakmayın.

Biz 1 yıl içinde 10 fuar gerçekleştiriyoruz. Bunun amacı Malatya’yı bu alanda bir merkez haline getirmektir. Ekonomik canlılığı diri tutmak, sektörelbazda bölge lideri olmak da hedefimiz. Bunun içinde farklı birçok alanda fuarlar organize ediyoruz. Tarım fuarı bunlardan bir tanesi. Kitap Fuarı Türkiye’nin en büyük 3. fuarı. 300 binin üzerinde ziyaretçisi olan bir fuar. Yapı dekorasyon fuarımız var. İstihdam fuarında işverenle işçiyi bir araya getiriyoruz. Oto show fuarımız var. İlk defa sağlık fuarı düzenleyeceğiz. Her fuarın farklı bir anlamı var.

Dünya’nın kuru kayısı ihtiyacını yüzde 80 oranında karşılayan Malatya’nın en önemli fuarı tarım fuarıdır. Bütün üreticilerimizi destekleyecek, bilgilendirecek daha modern tarım yapmasını sağlayacak bir fuar. Katılımcı bütün firmalara teşekkür ediyorum. Fuarımıza sadece Malatyalı firmalar değil, komşu kentlerden ve diğer şehirlerden de katılımcılarımız var. Türkiye’nin sayılı fuarı olma yolunda ilerliyoruz” ifadelerine yer verdi.

AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar ise Türkiye’nin stratejik sıralamasında tarımın birinci sırada yer aldığını ifade ederek, “Tarım sektörünün özelliği insanları doğduğu yerde besleyen, istihdamı yaygınlaştıran, toplumsal dengeyi koruyan, sosyal paylaşımı, refahı adaleti sağlayan ve değerlerinde korunması noktasında kontrol mekanizması oluşturan önemli bir sektör olması tarımı daha da öne çıkarıyor. Hükümetimizinde çalışmaları içinde yer alan tarımın geliştirilmesi, tarımın hak ettiği yere gelmesi, tarımdan beklediğimiz verimliğin ve istihdamın sağlanması için yeni bir konseptin, yeni bir çalışmanın, yeni projelerin hazırlanması bu konudaki çalışmaların içinde bende yer alıyorum. Tarım bizim için sadece ekonomik bir sektör değil. Siyasal, sosyal, değerler sistemiyle ilişkili ve toplumun gelecekte sağlıklı toplum olabilmesi için geliştirilmesi gereken bir sektör” dedi.

AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, böylesine güzel bir fuarın gerçekleştirmesine ön ayak oldukları için Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı tebrik ettiğini belirterek, “Konu çok önemli. Ülke hayvancılıkla geçinen bir ülke, tarım ve hayvancılığın önemli olduğu bir bölgede yaşıyoruz. Hiçbir dönemde tarım ve hayvancılık bu kadar destek bulmadı. Kırsal kalkınmayı destekleme ajanslarıyla, tarım il müdürlükleri marifetiyle ve diğer desteklerle birlikte gerçekten bu dönem çiftçisinin arkasında duran bir hükümet oldu. Bunun iyi değerlendirilmesi lazım. Bunun iyi işlenmesi lazım. Bölgenin ve ülkenin kurtuluşu bundan geçiyor” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Malatya Valisi Süleyman Kamçıise, “Nüfusumuzun yarıdan fazlasının tarımla iştigal ettiği gerçeğinden hareketle, bu gibi fuar organizasyonlarının artırılması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü teknoloji hızla gelişmekte ve geleneksel tarım uygulamalarının yerini teknolojik uygulamalar almaktadır. Bu fuarlar sayesinde gerek çiftçilerimiz gerek tarımsal sanayi ile uğraşan sanayicilerimiz yeni veriler ve uygulamalarla tanışma imkânı bulacaktır.

10. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nın hayırlara vesile olmasını diliyor, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, fuarda emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Son olarak bir konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Malatya’da yapılan her etkinlik bizi ziyadesiyle heyecanlandırmakta. Malatya’nın ve dolayısıyla ülkemiz ekonomisine yapılan her katkı çok çok değerli. Malatya’yı Türkiye’nin marka şehirlerinden biri haline getirmek için de inşallah sizlerle birlikte her daim çalışacağız.

Tarım Dünyada 2.5 milyar insanın geçim kaynağı. Ancak günümüzde tarımsal verimlilik azalmaya başladı. Dünya Bankasının verilerine göre tarımdaki verimlilik artışı dünya nüfusunun çok gerisinde kalmaktadır. Dünya nüfusunun artış hızına göre bu yüzyılın sonunda doyurulması gereken 2 milyara yakın nüfus ortaya çıkmaktadır. Buda şunu göstermektedir; tarım hiçbir zaman önemini yitirmez. Onun için tarımda faaliyet gösteren, tarımla ilgilenen her çiftçimizin geleceği çok parlak. Dünyanın en büyük sanayi ülkelerine baktığımız zaman aynı zamanda bu ülkelerin tarımda da çok ileri noktalarda olduğunu ve dünyanın en büyükleri olduğunu görürüz. Sanayiyi planlarken elbette tarım arazilerini de korumak zorundayız. Tarımsal arazilerimizin sulanabilirliğini ve ekonomiye katkısını düşünürken sanayiyi de düşünmemiz lazım.

Üretimde verimliliği artırabilmek için bizler ileri teknolojiyi kullanmamız gerekiyor. Bütün teknik imkânları tarımın emrine vermemiz gerekiyor. Bugün bu fuar yeni tarım teknolojilerinin çiftçi ile buluşturulması açısından çok önemli. Aynı zamanda biz piyasaya uygun üretim yapmamız lazım. Ürün pazarlamamız lazım.

Türkiye uygun iklim koşulları, dogal özellikleri ve üretim alanları ile dünyada önemli tarım ülkelerinden bir tanesidir. Sebze ve meyve üretimi acısından önemli bir potansiyele sahiptir. Türkiye bol kaliteli ve ucuz dünya ile rekabet edebilen ürünler yetiştiren bir tarım ülkesi haline getirmek en önemli hedeflerimizden birisidir. “

Yapılan konuşmaların ardından 10’ncu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarı, İl Müftüsü Ümit Çimen’in yaptığı dua ile törene katılanlar tarafından kurdele kesimi yapılarak açıldı. Daha sonra da törene katılan protokol ve davetliler hep birlikte standları gezdiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 757
Bu Ay : 6658
Toplam : 6658

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom