Uyuşturucunun Zararları Tiyatroyla Anlatıldı

Malatya İl Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortaklaşa sahnelenen “Umutlar Solmasın” adlı tiyatro oyununda alkol ve uyuşturucunun zararları anlatıldı.

Uyuşturucunun Zararları Tiyatroyla Anlatıldı Malatya Kültür-Sanat

Topluma ve gençlere yönelik tiyatro oyunlarına ağırlık veren Yeşilyurt Belediye Tiyatrosu “Güçlü Nesiller, Güçlü Şehirler” projesi kapsamında Malatya İl Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortaklaşa sahnelenen “Umutlar Solmasın” adlı tiyatro oyununda alkol ve uyuşturucunun zararları anlatıldı. Bir hafta boyunca sahnelenen oyun dört bin öğrenci tarafından izlendi.

Malatya İl Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün SODES programı çerçevesinde bağımlılığa karşı toplumsal duyarlılık oluşturmak adına ortaklaşa yürüttükleri “Güçlü Nesiller, Güçlü Şehirler” projesi kapsamında Sabancı Kültür Merkezinde bir hafta boyunca her gün iki seans halinde sahnelenen “Umutlar Solmasın” adlı oyunu yaklaşık 4000 öğrenci izledi.

Öğrencilere uyuşturucunun zararlarının anlatıldığı “Umutlar Solmasın” adlı tiyatro oyununda alkolik bir babanın ailesi üzerinde yarattığı baskı ortamı sonrasında bir çocuğun uyuşturucu batağına saplanması ve hayatını nasıl kaybettiği konu edildi. Aile içinde gördüğü ilgisizlik ve kurduğu yanlış arkadaşlıklar nedeniyle uyuşturucu bağımlısı olan bir çocuğunun ibret dolu hayat hikâyesinin ele alındığı oyun sırasında salonda duygusal anlar yaşandı. 

Umut Sarıaslan'ın yazdığı, Ömer Konakçı'nın yönettiği tek perdelik tiyatro oyunda M.Tolga Tunç, İrem Alhan, Ediz Bostan, Nihal Yakar, Samet Güler, Sema Küllü, Faruk Güler, Cem Çakır, Arif Doğan, Sefa Yiğit, Muhterem Çoban ve Cihad Özdemir rol aldı.

Anne ve babaların çocuk yetiştirirken dikkat etmesi gereken noktaları öne çıkartan oyunda, aile ortamlarında sürekli baskı gören gençlerin nasıl boşluğa düştüğü, uyuşturucu batağına nasıl saplandıklarına ilişkin önemli mesajların verildiği “Umutlar Solmasın” adlı tiyatro oyununa öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

Uyuşturucunun topluma, aileye ve bireye olumsuz etkilerini konu edinen tiyatro oyununu başarıyla sahneleyen genç tiyatrocular, oyun bitiminde ayakta alkışlandı.

Tiyatronun sonunda kısa bir konuşma yapan “Baba” rolündeki Ömer Konakçı, gençliğe tozpembe olarak sunulan uyuşturucunun çok zararlı olduğunu, bu yüzden çevrelerinden uyuşturucu kullanan ya da satan birilerini gördüklerinde polise veya jandarmaya bildirmeleri gerektiği konusunda öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Oyunun yönetmenliğini de yapan Konakçı,  “Güçlü Nesiller, Güçlü Şehirler” projesinden dolayı İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne teşekkürlerini sundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 15
Bugün : 418
Bu Ay : 741
Toplam : 741

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom