Tüfenkçi, Fevzan er-Rabia’yı Kabul Etti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Suudi Arabistan Krallığı Ticaret ve Sanayi BakanıTevfik bin Fevzan er-Rabia’yı makamında kabul etti.

Tüfenkçi, Fevzan er-Rabia’yı Kabul Etti Malatya Haber

Basına açık olarak gerçekleşen kabulde Bakan Tüfenkci, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında tarihi ve köklü bir işbirliğinin mevcut olduğunu, bundan sonra da böyle olmaya devam edeceğini söyledi.

“İki ülke ilişkilerinin gelişmesi, bölgesel güvenlik ve istikrar için gereklidir.”

Bakan Tüfenkci,Dünya genelinde yaşanan gelişmelerin iki ülke arasındaki işbirliği ve dayanışmanın artmasına neden olduğuna dikkati çekerek, “Karşılıklı saygı ve güven ile ortak değer ve çıkarlara dayanan Türkiye – Suudi Arabistan ilişkilerinin gelişmesi, bölgesel güvenlik ve istikrar için de gereklidir.” dedi.

Türkiye ve Suudi Arabistan’ın bölgesel ve uluslararası pek çok konuda benzer görüşlere sahip olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, “Her alanda iyi seyreden ilişkilerimiz Suudi Arabistan Kralı Sayın Salman bin Abdül Aziz’in, ülkemizi ziyareti ile daha iyi yerlere taşınacaktır.Ülkelerimiz arasında tesis edilen stratejik işbirliği, dayanışma ve siyasi açıdan mükemmel seyreden ilişkilerimizle, iki ülke arasındaki ticaret hacmimizi de daha da artırabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Birbirimizden öğrenebileceğimiz birçok konu var.”

Bakan Tüfenkci, iki ülke gümrük birlikleri vasıtasıyla yapılacak işbirliğinin yüksek potansiyel taşıdığını ifade ederek, “Bizlerin AB ile sizlerin de Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ile olan gümrük birliği tecrübelerinin de bu süreçte katkısı olabileceğini ve birbirimizden öğrenebileceğimiz birçok konunun olduğunu düşünmekteyim.”ifadesini kullandı.

Bakan Tüfenkci, Bakanlık görev alanına giren konularda işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyleyerek, “Piyasa denetimi, gözetimi ve güvenliği, kaçakçılıkla mücadelede konusunda işbirliği yapabiliriz. Ortak ticaret merkezleri geliştirebiliriz. Bu ortak ticaret merkezlerimizi bir takım avantajlı ticaretin yapıldığı merkezler haline getirerek, pazarlama faaliyetlerini oluşturabiliriz.”şeklinde konuştu.

Bakan Tüfenkci konuk Bakana Malatya Kayısısı ikram etti.

Bakaner-Rabia, “İki ülke arasındaki dış ticaret hacmini6 milyar dolardan daha yukarıya taşıyabiliriz.”

Bakan Tevfik bin Fevzan er-Rabia,Türkiye ile Suudi Arabistan arasında çok güçlü bir ilişki olduğunu belirterek,  "İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 6 milyar dolara yakın bir seviyededir. İş birliği ile bu rakamı daha da yukarıya taşıyabileceğimizi düşünüyorum. Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin güçlendiğini görmekteyiz. İki ülke arasındaki günlük uçuş sayısı 16'ya ulaştı. Yaz aylarında bu sayı çok daha yükseklere çıkıyor.” dedi.

Konuk Bakan, Suudi Arabistan olarak mevcut ticareti artırmak istediklerini söyleyerek, ihracatlarının petrole dayalı olduğunu ama petrol dışında da tüketiciye yönelik ürünlerin ihracatına ağırlık vermeyi düşündüklerini söyledi.

Dünya hurma ihracatının büyük bir kısmını gerçekleştirdiklerini belirten Bakaner-Rabia, "Türkiye'de her ne kadar hurmalarımıza büyük bir talep olsa da, ihracat konusunda biraz sıkıntımız var. Bunun da nedeni uygulanan yüzde 25'lik gümrük vergisidir. Suudi Arabistan tarafına baktığımızda Türkiye'den gelen ürünlere uygulanan gümrük vergilerinin düşük bir seviyede olduğunu görüyoruz." şeklinde konuştu.

Bakan Tüfenkci, vergi oranlarına ilişkin olarak neler yapılabileceği konusunda Ekonomi Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 65
Bu Ay : 3038
Toplam : 3038

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom