Kırmızı Hayatın Rengi Olsun

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kırmızı Hayatın Rengi Olsun’ projesi kapsamında Malatya’ya gelen 44 şair ve yazar, Dünya Barışı ve Çocuk Hakları için yürüyüş yapıldı.

Kırmızı Hayatın Rengi Olsun Malatya Haber

8 Nisan Cuma günü MalatyaPark-Şehit İbrahim Tanrıverdi Sanat Sokağı arasında yapılın yürüyüşe şair ve yazarların yanı sıra Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Vali Yardımcısı Ömer Dağdeviren, Yeşilyurt Belediye Başkanı H. Uğur Polat ile çok sayıda STK temsilcisi, bürokrat, vatandaş ve öğrenciler katıldı.

Kırmızı tişört, atkı ve karanfiller ile Türk Bayraklarının yer aldığı yürüyüş sonrası Şehit İbrahim Tanrıverdi Sanat Sokağı’nda bir basın açıklaması yapıldı. Yazar Nilüfer Zontul Aktaş tarafından okunan basın açıklamasının ardından Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile Milletvekili Öznur Çalık birer konuşma yaptılar.

Kırmızının rengi barışı çağrıştırsın

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yaptığı konuşmada, bugün güzel bir etkinlik yaptıklarını belirterek, çocukların yüzlerindeki masumiyetin, tebessümün ve etraflarına yaydıkları barış ve huzur ikliminin bozulmasını arzu etmediklerini söyledi.

Savaşların değil barışın olması temennisinde bulunan Başkan Çakır, özetle şunları söyledi:

“Kırmızının rengi barış çağrıştırsın diye bu kampanya fikri ortaya çıktı. Çocukların hiçbir zaman suçu yok, çocuklar her zaman masumdur.  Bu masum çocuklarımızın geleceklerini düşünmek bizim en temel vazifemizdir.  Bu güzel etkinliklerle çocuklarımızın geleceğine yönelik bir nebze de olsa duyguları canlandırmak ve dikkat çekmek çok önemli. Bu dalganın ülkemize ve tüm Dünya’ya yayılmasını, barışın renginin kırmızı olmasını arzu ediyoruz. Bu etkinliğe katılan bütün çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum. Yazarlarımıza bu kampanyaya desteklerinden dolayı yürekten teşekkür ediyorum.  İnşallah amacına ulaşır. Dünya’da belki en çok barışa ihtiyacı olan bir dönemi yaşıyoruz. Bölgemiz ateş çemberi içerisinde.Bunda da en çok çocuklar mağdur oluyor. Dünya’nın hiçbir noktasında böyle vahşetlerin olmaması en büyük temennimiz” şeklinde konuştu.

Çok güzel bir program

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık da yaptığı konuşmada, kırmızıya olması gereken anlamı yüklemek üzere çok güzel bir programın organize edildiğini belirterek, “Çocuklarımızın pankartlarında görüyorsunuz, ‘çocuklar hep gülsün hiç ağlamasın’,‘ölmek için değil yaşamak için varız’, ‘kırmızı hayatın rengi olsun’,‘kırmızı hayatın rengi ölümün rengi değil’yazıyor. Bayrağımızın rengi olan kırımızı şehitlerimizin kanıyla yoğrulmuş vatanımızın rengidir aslında. O kırmızı al bayrağımızı sonuna kadar dalgalandırmak için canımız pahasına, bütün mücadeleyi geçmişte atalarımız verdi, bugünde bizler vermeye hazırız. Ben bu vesile ile Bayrağımız için, Toprağımız için, vatanımız için toprağa düşmüş askeri, polisi ve vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. O kanlarla sulanmış vatanımızın korunması adına şehitlerimizin kanının rengini aldığı bayrağımızın adına kırmızı hayatımızın rengi olsun diyorum.

Ölmek için değil yaşamak için hep birlikte beraberce yol arkadaşlığı edeceğiz. Bu bayrak altında, bu toprak üstünde hep birlikte kardeşçe yaşayacağız” dedi.

Malatya’ya yakışmış

Etkinlikten dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır olmak üzere yazarlara ve tüm emeği geçenlere teşekkür eden Milletvekili Çalık, Şehit İbrahim Tanrıverdi Sanat Sokağı’nda ilk etkinliğin yapıldığını söyledi. Çalık, “Sanat Sokağı’nın Malatya için çok önemli bir eksiği gidermiş olduğunu görüyoruz. Bütün vatandaşlarımızın da buraya gelip görmesini istiyoruz. Malatya’ya yakışmış. Başkanımın ellerine sağlık.  Çocuklarımız için, bizler için çok güzel bir mekan olmuş. Ben bir kez daha hayatın rengi kırmızı olsun diyorum” şeklinde konuştu.

Sanat Merkezi gezisi

Basın açıklamasının ardından etkinliğe katılan yazar ve şairler, protokol eşliğinde Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’ni gezdiler. Atölyeleri tek tek gezerek, kursiyerlerle sohbet edip, etkinliklere katılan yazar ve şairler, merkezin çok güzel olduğunu belirttiler. Yazar ve şairler aynı zamanda Sanat Merkezi içerisinde yer alan sergiyi de gezdiler.

 

Yazar Nilüfer Zontul Aktaş tarafından okunan Basın Açıklaması şöyle:

BASIN AÇIKLAMASI

Tellere takılmış uçurtmaları çıkardım bugün,

Kafeslerdeki tüm kuşları saldım..

Penceresiz duvarlara kalemle ışıklar yaptım..

Gözleri gülsün diye çocukların…

 

Gözleri gülsün diye çocukların

Balonlar uçurup, gamzelerine şekerlemeler taktım

Balıklar çizdim gözyaşlarına,

Ağlamaları hemen dursun diye…

 

Yolları kestim arabalara,

Her yeri oyun alanı yaptım.

Ağaçlar diktim yüreklerine büyüklerin,

Özgürce saklambaç oynasınlar diye..

 

Yağmurlarla gülen yüzler damlattım,

Hiçbir yavru masumca ağlamasın diye..

Yıldızlardan kalpler fırlattım evrene

Tüm çocuklar! Sevgiye doysun diye…

 

VİCDANIN Merhametin sevginin menfaatlere hapsedildiği kan akıtılmaya doyulmadığı bir zaman diliminde imanın en üst şubesi elimizle bir şeyleri düzeltme çabasıyla 44 yazar misafirimizle Büyükşehir belediyemiz bünyesinde toplandık. Türkiye’nin dört bir yanından gerek yazılarıyla oluşturulan bir kitap, gerek yanımızda bugün burada barış sevgi ve dostluğun sesi olarak! Yavrucaklarımızla el ele yürüdük. Ne ülkemizde ne de dünyada artık! Kan görmek istemiyoruz. Kırmızı hayatın rengi olsun istiyoruz ölümün değil, acının değil, içi acıtan değil. Dünyanın gülen yüzü olsun verdiği hayatla. Çiçeğin, kuşun, yanağın, şekerin, tadın rengi olsun…

Ruhların hassasiyetleri kaybetmelerinden dolayı kıvrandıkları şu zamanda; tevazu, sevgi ve merhametin toprak gibi örttüğü gönüllerin temelini atma, erdemli bir duruş sergileme, nesle verilen emek ile olur.

Biz yavrularımızın, ölünmeden bölüşülebildiği topraklarda adalet sevgi ve huzurla inşa edilmiş, teskin olmuş ruhlarla var olmasını istiyoruz.

Her türlü zulme karşı dururken katılaşmayan kalplerle sevgiyi kardeşliği yaymak istiyoruz. Birlik vaktidir an. Tüm renklerin şu güzel vatan topraklarında güzellik katmasını farklılığın bereket olması temeliyle iyi insanlar yetiştirmek istiyoruz.

Yüreklerimizden dökülen her harf, attığımız her adım şu mübarek üç ayların başlangıcına da rast gelmesi ile daha anlamlı oldu. Bu tevafuk ile dualarımızı çabamızı hayırlara vesile eyle yarabbi…

Minicik yüreklerden sevgi devşirmek

Damlamak/damlatmak

Nice acıyan yüreğe şefkat olmak

Birleşemeyen yürekleri tümlemek.

Ayrılık tohumu ile yetişmeyen çiçekleri birlemek/farklı kokuları farklı renkleri yolmak yerin esevmek! Bir manzaradaki gibi.

Biz birlik ile yol aldıkça güçlü olur beden. Aşk ile yol aldıkça bükülmez bilek.

Hiçbir yerde ağlamasın analar babalar çocuklar

Sönmesin ocaklar, acımasın yürekler. Ezilmesin kadınlar.

Şiddetin ayrılığın bölünmüşlüğün hiç birine yüreğimizde yer yok. Toprağı toprak yapan ortak ve güzide değerlerimizdir. En başta insan olmak yaratılmışların en şereflisi olmaktır.

Bu minvalde Malatya’dan yükselen sevgi kardeşlik hayat olma sesinin yüreklere sirayet etmesini diliyoruz. 44 yazarla çıktığımız bu yolun nice 44 ilim adamı, yönetici, eğitimci, öğrenci, devlet başkanı, sanatçı ile de devam etmesini niyaz ediyoruz. APAYDINLIK YARINLAR İÇİN…

Kardeşliğe sevgiye en ihtiyaç duyduğumuz şu zamanda hepimiz bir çocuk kalbi takalım katılaşmış bedenlerimize.

Her şey yeniden başlasın. Kan şiddet olmadan… Muhabbetle…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 57
Bu Ay : 3030
Toplam : 3030

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom