Dünya Barışı ve Çocuk Hakları İçin

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan ‘Kırmızı Hayatın Rengi Olsun’ projesi kapsamında, etkinliklerine devam ediyor.

Dünya Barışı ve Çocuk Hakları İçin Malatya Kültür-Sanat

 Projeyle ilgili bugüne kadar birçok etkinlik gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi şimdi de Dünya Barışı ve Çocuk Hakları için kendi alanında ünlü 44 yazar ve şairi Malatya’da buluşturdu.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından organize edilen proje kapsamında Malatya’ya gelen 44 yazar ve şair, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından verilen kahvaltıda bir araya geldiler.

Verilen kahvaltı sırasında kısa bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, konukları Malatya’da ağırlamaktan dolayı onur duyduklarını belirterek, projeye desteklerinden dolayı şair ve yazarlara teşekkür etti.

Çakır: Malatya kadim bir şehir

Malatya’nın tarih ve medeniyet alanında kadim bir şehir olduğunu kaydeden Başkan Çakır, “Malatya, tarihi ve coğrafi güzellikleri kadar yetiştirmiş olduğu insanları, devlet adamları, şairleri, yazarlarıyla da ünlü bir şehir. Okuma deyince Türkiye’de ilk akla gelen şehirlerden birinin Malatya olmasını arzu ediyoruz. Bu kapsamda düzenlediğimiz organizasyonlar içerisinde Kitap Fuarı önemli bir yer tutuyor. Bu fuar Türkiye’nin ilk üçünde olan bir fuar.  Bu yıl düzenleyeceğimiz fuara da 370 yayınevi katılıyor. 200 civarında ulusal yazarımızı ağırlayacağız. Fuar’ın düzenlendiği hafta, Malatyamız’da adeta bir kültür haftası yaşanıyor. Şimdiden bu fuarımıza hepinizi bir kez daha davet ediyorum” dedi.

Amacımız, çocukları korumak

Malatya’nın kültürel anlamda gelişmesi adına bu tür etkinliklere çok önem verdiklerini belirten Çakır, bu amaçla Büyükşehir Belediyesi olarak çok sayıda tesis yaptıklarını söyledi. Çakır, “Yaptığımız çok amaçlı sosyal tesislerde gençlerimize yönelik, onları eğitmeye yönelik faaliyetlerimizi yoğunlaştırıyoruz. Bunlardan bir tanesi de ‘Kırmızı Hayatın Rengi Olsun’ projesi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Projemizin hedefi olan öğrencilerimize yönelik tema çok önemli.

Kırmızı deyince akla kan ve şiddet geliyor. Dolayısıyla şu an dünyada çok büyük adaletsizliğe şiddete şahitlik ediyoruz. Belki asırlardır yaşanan en büyük dramlardan bir tanesinin yaşandığı dönemdeyiz. Bu dönem içerisinde kendimize düşen görev ve sorumluluk var. Biz de proje kapsamında farklı etkinliklerle birlikte  amacımız çocukları korumak.  Çünkü şiddet ve savaşın olduğu ülkelerde en çok çocuklar etkileniyor. Dolayısıyla çocuklarımızın hayata gülümsemeleri, onların şiddetten uzak kalmaları adına dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak istedik” şeklinde konuştu.

Yazarlar öğrencilerle biraraya geldi

Başkan Çakır tarafından düzenlenen kahvaltının ardından, Malatya genelindeki okullara dağılan 44 yazar ve şair, burada öğrencilerle biraraya geldiler. Düzenlenen program doğrultusunda öğrencilerle sohbet eden yazar ve şairler, ayrıca öğrencilerden gelen soruları da cevapladılar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 470
Bu Ay : 5634
Toplam : 5634

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom