Trafik Kuralları İhmale Gelmez

Malatya Büyükşehir Belediyesiveİnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile düzenlenen Malatya Valiliği, Yeşilyurt Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Ticaret ve Sanayi Odası’nın da destek verdiği “Din ve Trafik” konulu sempozyum başladı.

Trafik Kuralları İhmale Gelmez Malatya Haber

7 Nisan Perşembe günü İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sempozyumun açılış törenine Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman ve çok sayıda akademisyen ile öğrenciler katıldı.

Sempozyum, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Lokman Bedir’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Trafik, sosyal hayatımızın bir parçası

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, “Üniversiteler yeniliklere, sosyal hayatın iyileşmesine ve toplumun kalkınmasına öncülük eden kurumlardır. İlahiyat Fakültelerinin amacı ise, İslam’ın temel kaynakları olan Kur’an ve Sünnetin ışığında çağın gelişmelerini doğru okuyabilen din ve bilim insanı yetiştirmektedir. Bu itibarla ilahiyatçıların asıl görevlerinden biri de din konusunda aydınlatmaktır. Bugün bir araya gelmemizin asıl nedeni, sosyal hayatımızın bir parçası olan trafik konusunu, çeşitli yönleriyle tartışmaktır. Çünkü trafik hem hayatı kolaylaştırma özelliği, hem de sebep olduğu maddi ve manevi kayıplarla ele alınması gereken bir konudur” dedi.

Teknik yapının iyileştirilmesi kaçınılmaz

İnsan davranışlarını belirleyen değer koyucuların başında dinin geldiğini belirten Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir de yaptığı konuşmada, “Trafiğin daha yaşanılır olması için araçlar, yollar ve sinyalizasyon gibi teknik yapının iyileştirilmesi kaçınılmazdır. Ancak bu teknik yapıyı kullanacak olan ise insandır. Dinimiz, insanı her yerde doğru davranan bir varlık olarak yetiştirmek istemektedir. Bu bağlamda trafiğe çıkmış insana trafikte saygıyı, kurallara uymayı, hoşgörüyü, affediciliği dahası kul hakkına girmemeyi öğretmiştir” ifadelerini kullandı.

Kazaların yüzde 90’ı insanlardan kaynaklanıyor

Trafiğin evrensel anlamda insanların, hayvanların ve taşıtların kara, hava, deniz ve demir yollarındaki hareketlerine verilen genel isim olarak tanımlandığını söyleyen Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen ise “Trafik; birçok alanın içerisinde olduğu hemen herkesi, her kesimi ilgilendiren ve hayatın tam ortasında yer alan kompleks bir konudur. Bugüne kadar yapılan araştırmalara baktığımız zaman, meydana gelen kazaların % 90 oranında insanlardan kaynaklandığını görüyoruz. Öte yandan modernizmin etkilediği seküler bakış açısı ile merhamet ve sabrı azalmış, tahammül katsayısı düşmüş, basit bir yol verme konusunda bile bazen en kutsala hakarette gösterilmesi gereken tepkiden fazla tepki gösterir duruma gelmiştir.

Bu nedenle trafik her ne kadar ilk bakışta modern çağın ürettiği seküler bir sorun gibi görünsede konu, insan davranışlarının bir sonucu olması nedeniyle dinin doğrudan ilgi alanında olması gereken bir meseledir.

Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana kent trafiğinin rahatlatılması için birçok projeyi hayata geçirdik. Ulaşım Master Planımızı bu amaçla hazırlıyor, hayata geçirmeye çalışıyoruz. Toplu taşımaya büyük önem vererek trambüs projemizi hayata geçirdik” dedi.

Kazaların birçoğunda tedbirsizlik var

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş ise konuşmasında “Nice canların yok olduğu, nice ailelerin yıkıldığı ve neticesinde ciddi psikolojik sorunların yaşandığı trafik kazalarının birçoğunda tedbirsizliğin olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla her ne olursa olsun takdirden önce tedbirin esas alınması son derece öncelikli ve önemlidir. Düzenlenen sempozyumun bu bakımdan önemli bir içeriğe sahip olması sevindiricidir” şeklinde konuştu.

Kural ihlali, insanı canından ve sevdiklerinden eder

Trafik kurallarının, gerekçesi ne olursa olsun asla ihmale gelemeyeceğini, aksi takdirde bedelinin çok ağır olduğunu vurgulayan Malatya Valisi Süleyman Kamçı ise konuşmasında özetle şunları söyledi: “Bu kuralların ihmal ya da ihlali kimi insanı canından ve sevdiklerinden ettiği gibi kimi insanı da bir ömür boyu engelli ve mahrum yaşamaya mahkûm etmektedir. Dolayısıyla bu ağır bedelleri ödemek yerine, çok acı tecrübeler neticesinde belirlenen, can ve mal güvenliğimizin teminatı olan trafik kurallarına uymak zorundayız. İnanıyorum ki ‘Din ve Trafik’ konulu sempozyumu halkımızın bilinçlenmesi hususunda önemli bir adım olacak ve benzeri çalışmalara ışık tutacaktır.”

3 gün devam edecek

Yapılan konuşmalardan sonra sempozyum, giriş paneli ile devam etti. Üç gün süreceği belirtilen sempozyumda din ve trafik konusunda değişik başlıklar altında 17 oturumun düzenleneceği ve 74 bildirinin sunulacağı kaydedildi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 21
Bu Ay : 7144
Toplam : 11893

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom