Gelecek İçin Bugünü Kurtarmalıyız

Uluslararası Eğitim Forumu Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun konuşmasıyla sona erdi.

Gelecek İçin Bugünü Kurtarmalıyız Malatya Haber

Dünyaca ünlü bilim insanı MichioKaku, Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın yanı sıra özel sektör ve eğitim dünyasından temsilcilerin katıldığı IV. Uluslararası Eğitim Forumu Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun konuşmasıyla sona erdi. Konuşmasında Türkiye’nin geleceği için eğitilmiş nesillerin şart olduğunu vurgulayan Selçuk Pehlivanoğlu geleceği oluşturmak için öncelikle bugünü kurtarmaya gayret etmek gerektiğinin altını çizdi.

Türk Eğitim Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Eğitim Forumları’nın dördüncüsü, 2 Nisan 2016 tarihinde Ankara’da yapıldı. Türkiye’den ve dünyadan, alanlarında uzman eğitimciler, liderler, iş adamları ve siyasetçilerden oluşan üç bin kişiyi aşkın kişininkatıldığı IV. Uluslararası Eğitim Forumu’nda eğitimin değişen dünyadaki yeri, iş dünyasının eğitimden beklentisi ve eğitimin geleceği gibi konular masaya yatırıldı. Açılış  konuşmasını Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun yaptığı etkinlikte dünyaca ünlü Kuantum Fizikçi ve Fütürist MichioKaku da çağrılı katılımcı olarak yer aldı.

Ekonomi Eski Bakanı Ali Babacan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Doğuş Otomotiv YKB Aclan Acar, Volkswagen Finansal Hizmetler YK Üyesi Dr. ChristianDahlheim, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, TÜSİAD STEM Çalışma Grubu Başkanı Burak Aydın, TED Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmtet Murat Tarımcılar, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Turgay Dalkara, Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Iowa Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nancy Andreasen, TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Filozof Prof. Dr. Ahmet İnam, SEBİT Genel Müdürü Ahmet Eti, DenizBank Baş Ekonomisti Dr. Saruhan Özel, Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Selin Sayek Böke, Avrupa Birliği İnovasyon Politikası Yönetimi Üçlü Yüksek Düzey Grubu Eski Genel Sekreteri Stefan Schepers ve Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak, etkinlikte yapılan konuşma ve panellerde Türkiye’de eğitimin geleceğine dair görüşlerini ifade ettiler.

Etkinliğin kapanış konuşmasını Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu yaptı. Tüm katılımcılara tam gün süren Uluslararası Eğitim Forumu’nda yer almalarından ötürü teşekkür eden Selçuk Pehlivanoğlu, etkinliğin tamamını TED Ankara Koleji öğrencileri ve tam öğrenim burslu TED öğrencilerinin desteğiyle gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye’deki insanların kökenleri ve düşünceleri fark etmeksizin umutlarını Türk Eğitim Derneği’nde gördüklerini ifade eden Pehlivanoğlu, “55 bin yoksul aile çocuğu bizlere güvendikleri için sınavlarımıza girdiler. Bunu başarmamızı sevinçle izliyorum” diye konuştu.

Bugünle yüzleşmemiz gerekiyor

Teknoloji ile şekillenen dünyada eğitimin farklılaşan rolüne değinen Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Pehlivanoğlu, “Böylesine bir gelecekte yurtdışından ülkemize bakan dostlarımız genç nüfusumuzu büyük bir güç olarak görüyorlar. Fakat ben bu genç nüfusumuzun, onlara güçlü bir eğitim sistemi sunmadığımız takdirde en büyük tehdit haline geleceğini düşünüyorum. Maalesef dünya düzeni yoksulluğu yok etmek üzerine değil, birileri birilerini ezsin diye kurulmuş bir sistem içeriyor. Dolayısıyla biz bugünü kurtarmadan, bugünü düzeltmeden geleceği düzeltebilir miyiz? Geleceği doğru okumak, bugünle yüzleşmeden mümkün olmaz” diye konuştu.

Evlatlarımızın kurdukları hayallere ortak olmalıyız

Konuşmasında eğitilen nesilleri anlamanın önemine de değinen Pehlivanoğlu, “Tarım çağıyla sanayi çağı arasına sıkışmış bir yapıda, yüzde 69’luk kesimin yoksullardan oluştuğu bir ülkede, tüketim toplumu yapısı içerisinde ileriye rahat bir şekilde bakabileceğimiz hayalini kuruyoruz. Önce nesillerimizi anlamak mecburiyetindeyiz. Evlatlarını anlamayan bir yapı içerisinde geleceği inşa etmek mümkün değildir. Eğitim önce ailede başlar, okulla bütünselleşir. Biz çocuklarımızın yapmak istediklerine, öğrenmek istediklerine, sevdikleri müziklere, kurdukları hayallere ortak olamazsak geleceği şekillendirmemiz mümkün olmaz” dedi.

Bugünü kurtarmakla başlayalım

Türkiye’nin geleceğinin her çocuğa sözel, sayısal ve bilimsel okuryazarlığın yanında 21’inci yüzyıl becerilerini kazandırmakla gerçekleşeceğinin altını çizen Pehlivanoğlu, Türkiye’nin geleceğinin öğretmenlere bağlı olduğunu vurguladı. Atanamayan öğretmenlerin arkasında durulduğu kadar görevini iyi yapamayan öğretmenlerin karşısında durulması gerektiğini belirten Selçuk Pehlivanoğlu, ülkelerin farklı eğitim sistemlerinin karşılaştırılmasına da değinerek, “Türkiye’deki modeller ne Finlandiya ne Almanya ne de başka bir ülkeden alınamaz. Türkiye’ye özgü bir modele ihtiyacımız var. Eğitim sistemi söz konusu olduğunda sorun gelip siyasete dayanıyor. Zira eğitim sistemi ve genç nüfus farklı ilkelerle bölündüğü takdirde bu sistem tartışması otomatik olarak siyasetin de beslenme kanalı haline geliyor” ifadelerini kullandı. Eğitimin geleceği konusunda “Geleceği oluşturmak için önce bugünü kurtarmalıyız” diyen Pehlivanoğlu, “TED olarak işte bu yüzden Ulusal Eğitim Programımızı yayınladık. Artık milli eğitim bakanlarının ya da yüksek öğrenim kurumu başkanlarının değişmesiyle bu ilerlemelere yeni baştan başlamaktan bıktık” diye konuştu.

TED çağdaş eğitim politikaları üretmeyi sürdürecek

Türk Eğitim Derneği olarak üzerlerine düşeni yapmak için gayret gösterdiklerini belirten Pehlivanoğlu, “Okullar açıyoruz, öğretmenlere eğitim veriyoruz. Kurduğumuz düşünce kuruluşuyla da bu mücadeleye katkı veriyoruz. Demokrasiye inanan, birbirine katlanabilen, bu topraklarda yaşamayı onur sayan bir toplum ve sosyal adaletsizliğin ortadan kalktığı bir vatanla yaşayacağımıza inanıyoruz. Bunun da tek yolu var: Salt üniversite mezunu değil, eğitilmiş nesil” dedi.

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, “Türk Eğitim Derneği olarak ülkenin her yerinde okullar açacağız, yüzbinlerce evladımızı eğiteceğiz, yoksulların çocuklarına sahip çıkacağız ve Türkiye’nin önüne çağdaş, akılcı ve küresel rekabete uygun eğitim politikaları koyacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 672
Bu Ay : 3645
Toplam : 3645

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom