M.Said Çekmegil Kütüphanesi Açıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kernek Külliyesi içerisinde yapılan, M.Said Çekmegil Kütüphanesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

M.Said Çekmegil Kütüphanesi Açıldı Malatya Haber

30 Mart Çarşamba günü düzenlenen kütüphane açılış törenine Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, İl Müftüsü Ümit Çimen, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, Genel Sekreter Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Daire Başkanları ile M. Sait Çekmegil’in yakınları ve öğrenciler katıldı.

Başkan Çakır’a teşekkür

M. Sait Çekmegil’in kızı Semra Kürün ve oğlu Selami Çekmegil açılış sırasında yaptıkları konuşmada, böylesine güzel bir kütüphaneye babalarının isminin verilmesinden dolayı Büyükşehir belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür ettiler.  

Çakır: Sait Çekmegil, Malatya’nın yetiştirdiği önemli değerlerden birisi Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmada,  M.Sait Çekmegil’in Malatya’nın yetiştirdiği çok önemli değerlerden birisi olduğunu belirterek, “Sait Çekmegil hocamızın ismini verdiğimiz kütüphanemizin bugün açılışını yapıyoruz. Bu açılışın Kütüphaneler Haftasına gelmesi de ayrı bir anlam ifade ediyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak, çocukların daha iyi yetişmeleri ve iyi bir eğitim almaları için sanat merkezleri, sanat sokağı, kadın yaşam merkezleri, aile danışma merkezleri gibi birçok tesis yaptığını kaydeden Başkan Çakır, “Oluşturduğumuz bu sosyal tesisler ile çocuklarımızın okuyabilmeleri, internet ortamında eğitimlerini alabilmeleri için onlara her türlü imkanı sağlamaya çalıştık. Sayın Valimizin desteği ile SODES kapsamında 11 ilçemizde Z

kütüphanemizin açılışlarını yaptık. Kernek Külliyemizde açtığımız bu kütüphanemizde de yılda binlerce çocuğumuz, hanım kardeşimiz hemşerimiz buradan istifade edecekler. Her yaştan 7’den 70’e her yaştan insanın istifade edebileceği külliyeyi oluşturmuş olduk.

Kernek Külliyemizin alt kısmını tamamen bayanlara yönelik bir merkez yapıyoruz. İçerisinde spor merkezlerinin olduğu eğitim salonları ve atölyelerin olduğu bir bölümü aşağıda oluşturuyoruz. Yukarıda yine toplantı salonları, atölyeler, sınıflar ve bir kütüphanemiz bulunmakta. Bu kütüphanemizde 2 binden fazla kitap olacak, çocuklarımızın her türlü eğitim ihtiyacına cevap verebilecek kaynakları burada sağlamış olacağız. Aynı zamanda Kültür

Bakanlığının E kütüphane hizmetinden de çocuklarımız faydalanacaklar. Çocuklarımız bilgisayar başına geçerek milyonlarca kitaba ulaşma imkanı bulmuş olacaklar. Gençliğimize önem vermek geleceğimize önem vermek anlamına geliyor bu vesile ile gençliğimizin istifade edebilecekleri alanları oluşturuyoruz.

Sait Çekmegil hocam Malatya için bir ekol isimdi.  Çok büyük değerleri Malatya’mıza kazandırdı, bir fikir ve düşünce adamıydı. Kendisini rahmetle anıyoruz, kütüphanemizde yayınlanmış 33 eseri bulunmakta. Sait Çekmegil hocamızın ismi buraya yakıştı. Hocamızı rahmetle anıyoruz, eserin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.  

Vali Kamçı: Ayrı bir anlam taşıyor Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın konuşmasının ardından Malatya Valisi Süleyman Kamçı da bir konuşma yaparak, “Kütüphaneler Haftası’nda kütüphane açılışı ayrı bir anlam taşıyor. Ben bu vesileyle Sait Çekmegil Hocamıza Allah’tan rahmet, geride kalan çocuklarına, torunlarına uzun ömürler diliyorum. Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan bu güzel külliyenin mahalleye, bu semte çok büyük hizmetler vereceğine inanıyorum.

Külliyede aynı zamanda çeşitli el sanatları kursları düzenlenmekte. Bu kurslarla kütüphanenin aynı yerde olması ayrı bir özellik taşıyor. İçerisinde camisiyle, kütüphanesiyle, kurs atölyeleriyle çok güzel bir külliye ortaya çıkmıştır. Başta Büyükşehir Belediye Başkanım olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Öğrencilere kitap dağıtıldı

Yapılan konuşmaların ardından il Müftüsü Ümit Çimen’ın yaptığ dua ile kütüphanenin kurdelesi kesilerek hizmete açıldı. Ardından da törene katılanlar hep birlikte kütüphaneyi gezdiler. Öte yandan Vali Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından öğrencilere kitap dağıtıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 568
Bu Ay : 4969
Toplam : 4969

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom