İşte Ankara'ya Gidecek Olan Projeler

TÜBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması Malatya Bölge Sergisi tamamlandı ve Ankara’ya gönderilecek projeler belli oldu.

İşte Ankara'ya Gidecek Olan Projeler Malatya Eğitim

Bu yıl 47’ncisi gerçekleştirilen Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Sergisi, düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Sergisi Ödül Töreni, proje etkinliği ile ilgili görsellerin yer aldığı sinevizyon gösterisi ile devam etti. Törende konuşan Vali Süleyman Kamçı, bilgi üretmenin önemine dikkat çekti. Kamçı, “Bilgi üreten ve ürettiği bilgiyi teknolojiye dönüştüren milletlerin, tarihin seyrini değiştirebileceğini, insanlığın umudu olacak bütün gelişmelerin bu milletlerin elinde hayat bulacağını söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Bu bağlamda, çağdaş dünyaya ilim ve irfan kapılarını açan bir milletin mensupları olan bizler, bilgi çağının gereği öğrenip ve öğretmekten, milletimize ve tüm insanlığa faydalı olacak projelerden asla geri kalmamalıyız” şeklinde konuştu.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, bilim ve teknoloji noktasında dışa bağımlı kalmamak için, bilim üretme kültür ve becerisinin çocuklara okul öncesi eğitimden itibaren kazandırılması gerektiğinin altını çizdi. Çelik, “Bu ülke eğer bilim toplumu olacaksa, gelecekte ileri teknolojiler üretecekse, birçok alanda dışa bağımlılıktan kurtulacaksa toplumumuzdaki tüm kesimlerin kolektif hareket ederek bu kültürü yayması ve desteklemesi gerekmektedir. Bunun için de, okul öncesi eğitimden başlayarak ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde çocuklarımızı bilime teşvik ederek onları, muhakeme etme, problem çözme ve ezbercilikten kurtarma noktasında üzerimize düşeni mutlaka yapmalıyız.

İşte üniversiteler, TÜBİTAK, bilim insanları, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, daha doğrusu toplumun tüm katmanları bu yönde çaba sarf ederek, ülkemizin geleceğini aydınlatma ve kazanma noktasında gayret göstermelidirler. Buradaki serginin, ülkemizin bilim ve teknoloji üretmesinde oldukça önemli olduğunu belirterek başarılarınızın devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

İnönü Üniversitesinin ev sahipliğindeki proje sergisinin önemine değinen İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Demir ise bilimin bütün insanları ortak düşüncede birleştirdiğini, bilime önem veren milletlerin, teknoloji alanında ileri giderek daha modern ve rahat yaşam koşullarına eriştiğini ifade etti.

TÜBİTAK Bölge Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özdemir, Türkiye’nin, vizyon 2023 proje hedeflerine vurgu yaparak konuşmasına başladı. Özdemir, “Işık ve umut saçan aydınlık bir geleceğe nasıl ulaşabiliriz? Kendi coğrafyası başta olmak üzere tüm dünyada örnek gösterilen, güçlü, müreffeh ve lider bir ülke haline nasıl gelebiliriz? Bunu, ancak ve ancak düşünen, sorgulayan, analitik becerilerini en üst düzeyde kullanabilen, planlı ve istikrarlı çalışmasını bilen ve her şeyden önce bilim sevdalısı olan genç beyinlerle, yeni kuşaklarla gerçekleştirebiliriz.

Türkiye’nin, Vizyon 2023 Proje Hedeflerine ulaşabilmesi için, kendini ifade edebilen, dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek onları çözümleyebilen, kendinden önceki kuşakların ortaya koymuş olduğu bilimsel mirasa eşsiz katkılar sağlayabilen, öğrenme, merak ve keşif duygularını her an canlı tutabilen genç beyinlere ihtiyacı vardır. Bu bağlamda, çocuklarımıza temel eğitimini veren ailelerimiz başta olmak üzere, onları yoğurarak birer toplumsal değere dönüştüren eğitimcilerimiz ile eğitim kurumlarımıza büyük görevler düşmektedir. Ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin bilimde ve sanatta sahip oldukları gizli güçlerin açığa çıkartılması ve geliştirilmesinde hepimize görev düşmektedir.

Bu nedenle çocuklarımıza ve gençlerimize bilimsel araştırma ve proje kültürünü erken yaşlarda kazandırmamız gerekmektedir. Çünkü bilim bir gelenek işi, araştırma yapmak ve proje geliştirmekse bir kültür işidir. Bilim dediğimiz şey; bilinçli, planlı ve sürekli çalışmayı gerektiren, zorlu ve bir o kadar da zevkli, uzun uğraşı ve fedakarlık gerektiren, erken yaşlarda kazanılacak bir disiplinle sürdürülen, uzun bir yolculuktur. Bu nedenle de, sürdürmekte olduğumuz etkinlik gibi bilimsel etkinliklerle, eğitim programlarıyla, gelecek kuşaklarımızı üretken, yarışmacı ve işbirliğine açık, vizyonu geniş, büyük hedeflere ve hayallere sahip, bilim sevdalısı, bilim kahramanlarına dönüştürebiliriz” şeklinde konuştu.

Bölge Sergisi hakkında da birtakım bilgiler veren Özdemir, ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmenin, çalışmalarını yönlendirmenin ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmanın çok önemli olduğunu aktardı. Özdemir, “TUBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca bilgisayar, biyoloji, coğrafya, fizik kimya, matematik, psikoloji, sosyoloji, tarih ve Türk dili ve edebiyatı ile değerler eğitimi ve teknolojik tasarım alanlarında ortaöğretim öğrencileri arasında araştırma projesi yarışması düzenlenmiş olup 3 gün süre ile Bölge Sergisi devam etmiştir. 100 projenin sergilendiği etkinliğe Malatya ve bölge illerinden yaklaşık olarak 11 bin kişi ziyaret etmiştir. Sergilenen 100 proje arasından 15 proje Ankara’da düzenlenecek final yarışmasına katılacaktır. Bu başarının önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini ümit ediyorum” diye konuştu.
Yapılan konuşmalardan sonra Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Sergisi’nde başarılı olan ve Ankara finallerinde yarışmaya hak kazanan 15 projenin sahibi öğrencilere ödülleri ve çeşitli hediyeler verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 697
Bu Ay : 6598
Toplam : 6598

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom