Kadro Heyecanı Kısa Sürdü

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, hükumetin taşeron işçilere kadro müjdesini değerlendirerek, “Taşeronun adının özel sözleşmeli personel olarak değiştirildiğini görüyoruz” dedi.

Kadro Heyecanı Kısa Sürdü Malatya Haber

Partisinin Hekimhan İlçe Danışma toplantısına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Hükumetin taşeron işçileri kadroya alma uygulamasını değerlendiren Kiraz, “Bugün taşeron işçinin durumu tartışılıyorsa bu CHP sayesindedir. Yalnız taşeron işçiye kadro sözü Başbakan tarafından ortaya atılınca heyecan oluşturdu ancak bu da kısa sürdü. Sonradan ayrıntılarını öğrenince yine bir AKP klasiği ile karşılaştık” diye konuştu. Taşeron kavramının adının aslında değiştirildiğini savunan Kiraz, “Taşeronun adının özel sözleşmeli personel olarak değiştirildiğini görüyoruz. Şimdi bir şeyin ismini değiştirmekle onun yapısını değiştiremezsiniz. Uygulamayı bizden aldılar, bizden örneklemeye çalıştılar ancak biraz ters ve yanlış anlamışlar gibi görünüyor. Bu şekilde bu uygulama işleyebilecek bir sistem değil. Pazarlamasını iyi yapıyorlar, herkesi kadroya alıyoruz diye hava atıyorlar ama bu havanın içinin boş bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

İl Başkanı Kiraz, Hükümetin 700 bin taşeron işçiyi kadroya alacağız söyleminin yanı sıra bir o kadar da mevsimlik ve geçici işçilerin bulunduğunu hatırlatarak, “Geçici işçiler kapsam dışı, şimdi belediyelerde, demiryolunda, sulama birliklerinde bir sürü kurumda binlerce geçici işçi var. '700 bin taşeron kadro vereceğiz' diyorsun ancak geride bu şekilde çalışan 700 bin geçici işçi de var. Bunları kapsam dışı bırakıyorsun, bu büyük bir adaletsizlik” diye konuştu. Bu durumu asla kabul etmediklerini belirten Kiraz, “Taşeron işçileri, 'kadroya alacağız' diyorlar yani 'sözleşmeli yapacağız' diyorlar. Sonra da 'aynı maaşı' vereceğiz diyorlar. O zaman bunun statüsünün değişmesinin ne anlamı var. İşçi 1300 alıyorsa aynen devam edecek, bu maaşa. Bu da asla kabul edilebilir, bir şey değil. Taşeronu ortadan kaldırmak demek, işveren ile işçi arasındaki aracı şirketi ortadan kaldırmak demektir. Aradaki şirkete vereceğin parayı işçiye vermek demektir. Birde 3 yılda bir sözleşme yenilenecekse, iş güvencesinden bahsedilebilir mi? iş güvencesi yok, maaş artmıyor, mevsimlik işçiler kapsam dışı bırakılıyor. Birde en önemli nokta sınav yapılacak olması. 700 bin kişi alınacak deniliyor ilk başta 200 bin kişi ile başlanılacak alımlara. Ancak ilk kimler sınavda elenecek yada kimler kazandırılacaklar. Bunlar ciddi soru işaretleri uyandırıyor” dedi.

Taşeron işçilerin tartışılmasının CHP sayesinde olduğunu ifade eden Kiraz, “Özellikle CHP’nin seçim bildirgesindeki bir çok şeyi uygulamak zorunda kalacaklar. Bu tür düzenlemelerin CHP’nin girişimleri ile yapılmasından onur duyduğumuzu ifade ediyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 243
Bu Ay : 1561
Toplam : 1561

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom