Anıt Ağaçları Kayıt Altına Alındı

Yeşilyurt ilçesine bağlı Üçgöze Mahallesi sınırları içinde bulunan ardıç ağaçları, TEMA Vakfı Malatya İl Temsilciliği’nin çalışmaları sonucunda tescil edilerek, “Anıt Ağaç” olarak kayıt altına alındı.

Anıt Ağaçları Kayıt Altına Alındı Malatya Haber

Üçgöze Mahallesi’nde bulunan ardıç ağaçları artık “Anıt Ağaç” olarak kayıt altına alındı. Süreç hakkında bilgi veren TEMA Malatya eski İl Temsilcisi ve TEMA Gönüllüsü İzzet Berktaş, TEMA Malatya İl Temsilciliği yaptığı dönemde Üçgöze Mahallesi’nde bulunan ağaçları fark ettiklerini ve gerekli çalışmalara başladıklarını söyledi. Berktaş, “İl temsilciliğim döneminde bisiklet topluluğumuzla birlikte bazı yerlere turlar düzenliyorduk.

O bölgeye tur düzenlediğimizde ağacı gördüm ve daha sonra gönüllü üyelerimizden öğretmen Mustafa Çoban bizim uzaktan gördüğümüz ağacın anıt ağaç olabileceğini söyledi. Bunun üzerine tekrar o bölgeye gidip inceledik ve hakikaten ağacın anıt ağaç özelliği vardı. Zaten orada yaşan vatandaşlar da, ağacı ziyaret olarak kullanıyorlardı. Yine Mustafa Çoban ve Tuncay Havlucu ile birlikte yerinde tespit yaptık, ölçüm ve lokasyonları aldık. Bir yazı eki ve tespit formuyla birlikte Malatya Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğüne teslim ettik. Daha sonra Kayseri Tabiat Varlıklarını Koruma Kurumu gerekli incelemeleri yaptıktan sonra anıt ağaç olarak tesciline karar verildi” şeklinde konuştu.

Berktaş, TEMA Vakfı Kurucusu ve Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’nın da etkisinin olduğunu aktardı. Berktaş, “Hayrettin Karaca, çeşitli dönemlerde yapılan koordinasyon ve değerlendirme toplantılarında bütün TEMA temsilcilerine ve gönüllülerine illerinde bulunan bu tür anıt ağaçların tespiti ve tesciliyle ilgili bir görev vermişti. Tabi bu görevlendirmeyle birlikte böyle bir çalışma yürüttük ve sonuçlandırdık. Malatya’da bu tür ağaçlar var, tescilli olan ağaçlar da var. Vilayet Parkı’nın arkasında bulunan ağaçların bir kısmı tescilli, Temelli ve Dilek mahallelerinde var” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 125
Bu Ay : 5319
Toplam : 5319

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom