Mekteb-i Sultaniye Oyunu İlgi Gördü

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 101. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen Bir Hilal Uğruna Ya Rab "Mekteb-i Sultaniye” adlı tiyatro oyunu izleyenlere duygusal anlar yaşattı.

Mekteb-i Sultaniye Oyunu İlgi Gördü Malatya Kültür-Sanat

Yeşilyurt Belediyesi, Önce Vatan Şehit Aileleri Derneği, Emniyet Teşkilatı Şehit Aileleri Vakfı ve (HİMYAÇDER) Himaye'ye Muhtaç Yaşlılar, Çocuklar ve Kadınlar Sosyal Yardım ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa tertip ettikleri tiyatro oyunu Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonunda sahnelendi. Bayram Akdemir'in yazıp, İzzet Akpulat Sanat Merkezi Tiyatro Grubu Oyuncuları tarafından sahnelenen tek perdelik oyunda 1915 yılında ülkenin içinde bulunduğu savaş ortamında eğitime ara vererek, vatan müdafaası için gönüllü olarak cepheye giden Mekteb-i Sultaniye öğrencilerinin kahramanlıkları ve zor şartlar altında kazanılan Çanakkale Zaferi anlatıldı. Duygu dolu anların yaşandığı oyunun final bölümünde tiyatro oyuncularının Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Serdar Sevgili, Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu’na Türk bayrağını teslim etmeleri büyük alkış aldı. Oyun sonunda ayakta alkışlanan tiyatro oyuncularını kutlayarak tebrik eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise yaptığı konuşmada Çanakkale Zaferi’ni etkileyici bir şekilde anlatan tiyatro ekibini kutladı. Polat, Çanakkale’nin destan olmasının yanı sıra Türk milletinin istikbali için de bir yol haritası olması gerektiğini kaydetti. Polat, “Nifak tohumlarının içimizde yeşermemesi, ancak Çanakkale’deki birlik ve beraberlik ruhuyla mümkün olacaktır. Çanakkale Zaferi, vatanın bağımsızlığı ve özgürlüğü söz konusu olduğunda aziz milletimizin neleri başardığının göstergesidir. Çanakkale geçilmezdi bundan sonrada geçilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Çanakkale Zaferi, nesilden nesile aktarılmalı, istiklal uğruna verilen mücadele unutturulmamalıdır. Ülkemizi bölmek ve parçalamak için hain plan yapanlara, terör örgütlerine ve onların tüm işbirlikçilerine karşı Çanakkale ruhu ile karşı koyacağız. Tüm zorluklara ve kısıtlı imkanlara rağmen ortak vatan sevdasıyla düşmana karşı topyekun karşı koyan dedelerimizin ve atalarımızın o dönem yaşadıklarını sanatın o güçlü diliyle bizlere anlatan tiyatrocu kardeşlerimizi kutluyorum” diye konuştu.

Önce Vatan Şehit Aileleri Derneği, Emniyet Teşkilatı Şehit Aileleri Vakfı ve HİMYAÇDER Yönetim Kurulu Üyeleri sanatsal faaliyetlere verdiği destek dolayısıyla Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat'a tablo ve plaket takdim etti. Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Serdar Sevgili, Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu ile protokol üyeleri de oyunun yazarı Bayram Akdemir ve tiyatrocuları tebrik etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 379
Bu Ay : 1634
Toplam : 1634

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom