Kuzu Yarışması Düzenlenecek

Malatya İli Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, 14-17 Nisan tarihleri arasında Kuzu yarışması düzenleyeceklerini ifade ederek tüm yetiştiricilerin yarışmaya katılmalarını istedi.

Kuzu Yarışması Düzenlenecek Malatya Kültür-Sanat

Küçükbaş hayvancılığı teşvik etmek amacıyla bu yıl 6.’sı düzenlenecek olan yarışmada birbirinden sevimli kuzular yarışacak. Malatya Tarım İl Müdürlüğü ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş’nin katkılarıyla düzenlenecek olan yarışmada ilk elemelerin ardından finale kalan 25 kuzu ve sahipleri Mişmiş Park Fuar alanında yapılacak Tarım Fuarında boy gösterecek. Hayvan yetiştiricilerin yarışmaya katılmak için bağlı bulundukları Tarım İlçe Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiğinin altını çizen Malatya İli Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın “Kuzu yarışmasına katılmaları için üreticilerimize SMS attık. İlk elemeler için pazartesi gününde müracaatlarımız başladı. Nisan’ın 5’ine kadar ilk elemeler devam edecek.

Finale kalan 25 kuzu ve sahipleri ise Mişmiş Park Fuar alanında 14-17 Nisan tarihleri arasında yapılacak tarım fuarında yarışacaklar” diye konuştu. Yarışmaya katılacak kuzuların bazı kriterlere sahip olması gerektiğini belirten Akın “Kuzuların özellikle Ak Karaman ırkı ve 1 ile 2 aylık olması gerekiyor. Ayrıca bakımlı ve verimi yüksek ırkların tercih edilmesi lazım, yani kuzuların biraz sevimli olması lazım, çünkü yarışmaya küçük çocuklarımız gelecek, çocuklar hangi kuzuyu daha çok severse yarışmadaki jüri üyeleri bundan etkilenecek” ifadelerini kullandı. Akın, kuzu yarışmasının çok güzel ve anlamlı olacağını kaydederek, “17 Nisan’da düzenleyeceğimiz yarışmaya, bütün halkımızın ve Malatyalıların çocuklarını da yanlarına alıp gelmelerini bekliyoruz. Çocuklarımızın kuzuları görmesi ve tanıması açısından yarışmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. Konuşmasında, icmaller askı sürecinin başladığını ve Çarşamba günü mesai bitimine kadar devam edeceğini de hatırlan Akın, üreticilere uyarılarda bulunarak “Eğer askı sürecinde hayvan eksikliği varsa muhakkak itirazlarını yapsınlar” diye konuştu.

Başkan Akın konuşmasının sonunda DAP Projesi kapsamında sulakla ilgi kendilerine birçok talep geldiğini ifade ederek, “Bizlerde yüz elliye yakın sulak talebimizi Tarım İl Müdürlüğümüze ilettik, inşallah sulak problemlerimizi de bir nebze olsa çözeceğiz” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 90
Bu Ay : 1408
Toplam : 1408

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom