Yoksa Kazanımlarımız Elden Gider

Prof. Dr. Ömer Dinçer, “Türkiye’de Değişim Yapmak Neden Bu Kadar Zor”sorusu üzerinden, zihinsel değişim olmadan Türkiye’de değişimin zor, anayasa değişmeden değişimin olamayacağını ve bu değişimler olmaz ise elde edilen demokratik kazanımların kaybolacağını belirtti.

Yoksa Kazanımlarımız Elden Gider Malatya Kültür-Sanat

BİLSAM olarak konuk ettiğimiz, Milli Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer’in katılımıyla düzenlenen  “ Türkiye’de Değişim Yapmak Neden Bu Kadar Zor” konulu söyleşi yoğun bir katılım ile gerçekleşti.  Program BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Tav’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Kısaca BİLSAM ve çalışmaları hakkında bilgiler veren Tav, sözlerine şöyle devam etti.

“Bugün burada Türkiye’ de değişim yapmak neden bu kadar zor, sorusunun cevabını aramaya başladığımızda zihin ve mekânsal konforumuzu bozacak arayışlar içerisine girmeye başlamışız demektir.  Her dönem bir şekilde varlığını bir şekilde devam ettirmeye çalışan statüko ve vesayet anlayışını derin muhalefetiyle ve mücadelesiyle karşı karşıya gelmişiz demektir. Bu zihin yapısı güçlü ve derin tarihsel geçmişe sahip olmanın getirdiği tüm avantajları kullanmakta geri kalmayacaktır. “

 “Kutsal devlet anlayışının getirdiği güçlü tarihsel bağlar kullanılarak, değişim ve dönüşümün önü kapatılmaya çalışılmaktadır. Tüm bu zorluklar, içerisinde toplumun gelişen ihtiyaçlarını karşılayabilecek modeller, reformlar ve zihinsel devrimlere ihtiyaç vardır. Bu ancak çok yönlü değişim ve dönüşümü sağlam iradesini kendisinde toplamayı becerebilen güçlü iradelerle ancak gerçekleşebilir.”

Moderatörlüğünü BİLSAM üyelerinden Hüseyin Sarıgül’ün yaptığı söyleşi, Sarıgül’ün, Prof. Dr. Ömer Dinçer tarafından kaleme alınan “Türkiye’de Değişim Yapmak Neden Bu Kadar Zor”  kitabı hakkında kısaca bilgilendirme yapmasıyla başladı. Yazılı ve sözlü soruların alındığı program yaklaşık olarak 2 saat sürdü.

Sözlerine, BİLSAM’a ve katılımcılara teşekkür ederek başlayan Prof. Dr. Ömer Dinçer, “Malatya’ya gelmek benim içinde büyük bir onurdur, Malatya’ya her gelişimde çok verimli programlara katıldım, bugün yapacağımız programın da o yönde olacağını ümit ediyorum” dedi.

Hepimizin gözlemlediği ama onun üzerinden bir hayat dersi çıkarmadığı bir benzetme yapmak istiyorum diyen Dinçer, “ İnsan ilk doğarken belki farkındaysanız çok yumuşak ve esnektir. Ama ölürken katı ve serttir. Aslında insanın hayatı esneklikten katılığa doğru gider ve katılık ölümün yoldaşıdır. Buradan baktığınızda hem bir insan için hem de bir toplum için eğer sabit duruyor ve hiç değişmiyorsa o toplumun giderek ölüme doğru koşacağı anlamına gelir” dedi.

Metodolojik olarak değişimin kaçınılmaz olduğunu, değişim olmasa dünyanın duracağını, değişimin mutlaka bilgi ile olması gerektiğini, sezgi ve tesadüfî değişimlerin sürdürülebilir olmadığını, bilgi sahibi olmanın yetmediğini bilginin mutlaka eyleme ve davranışlara dönüştürülmesi gerektiğini ve davranışların sevgi ile yoğrularak yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Dinçer, “Türkiye’de Değişim Yapmak Neden Bu Kadar Zor”sorusu üzerinden, Zihinsel değişim olmadan Türkiye’de değişimin zor olacağını, anayasa değişmeden değişimin olamayacağını ve bu değişimler olmaz ise elde edilen demokratik kazanımların kaybolacağını aktardı.

Program sonunda Dinçer’e günün anısına, BİLSAM üyelerinden İş Adamı Basri Yaşar tarafından kayısı ve tablo takdim edildi. Program, Dinçer’in kitaplarını imzalamasıyla son buldu.

Dinçer ayrıca, Malatya’daki STK temsilcileri ve BİLSAM Eğitim Yöneticileri Platformu üyeleri ile bir araya gelerek değişim ve eğitim üzerine hasbihal etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 72
Bu Ay : 3045
Toplam : 3045

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom